කෙටි කථා

සංහිඳියාව සහ බඩාගෙ ආදර කතාව

Off

අපේ ගමට අල්ලපු වැටේ රෙදි මෝල හැදුවට පස්සෙ රටේ නොඑක් පළාත් වලින් විවිධාකාර පුද්ගලයො රෙදි මෝලේ වැඩට එන්න ගත්තා.එහෙම උනේ රටේ හැම පළාතකින්ම සාධාරණ ආකාරයට රෙදි මෝලේ වැඩට බඳවාගත්ත නිසා නොවෙයි.සිද්ද වෙන්නෙ අදාළ කාලය තුල පේෂකර්ම ඇමති සහ නියෝජ්‍ය ඇමති වශයෙන් පත්වෙන අයගෙ ඡන්ද කොට්ඨාශ වලින් රෙදි මෝලේ වැඩට කට්ටිය ගන්න එකයි.ඇමති නියෝජ්‍ය ඇමති වෙනස් වෙනකොට වැඩට ගන්න පළාත වෙනස් වෙනවා.උදාහරණයක් හැටියට පේෂකර්ම ඇමති වෙන්නෙ මයියංගනේ මන්ත්‍රී වෙච්ච කැප්ටන් සෙනෙවිරත්න නං මයියංගනේ බිබිලෙ හසලක ආදී පළාත්වලින් කට්ටිය මෝලට පුරවනවා.ඊට පස්සෙ පේෂකර්ම ඇමතිකම කටානෙ මන්ත්‍රී විජේපාල මැන්ඩිස් ට ගියාම මීගමුව හලාවත වෙන්නප්පුව වගේ පැතිවලින් මෝලට සෙනග දානවා.ඔය වගේ ගාල්ල මාතර අම්බලන්ගොඩ වගේම නුවර ගම්පොල පැත්තෙන්ද ඈත රූණේ මුල්කිරිගල වීරකැටිය පැත්තෙන්ද විවිධාකාරයට සිංහල බාසාව වහරන විවිධාකාර ගති පැවතුම් සිරිත් විරිත් ඇති විවිධ පුද්ගලයන් එක කාමරේ නැවතී ඉඳගෙන එක බත්පත කමින් ලොක්කයියගේ කසිප්පු බෝතලේ එකට ගහගෙන එකට රෙදිමෝලේ වැඩකළා.

එහෙම බැලුවම සංහිඳියාව කියන වචනය අහලවත් තිබුනෙ නැති කාලෙක අපට අපේ ගමේම ඇතිවෙලා තිබුන අපූරු සංහිඳියාව ඒ කාලෙම අත්දකින්නට ලැබුණා.වැඩ ඇරිල ගෙදර ආපු හැන්දෑවක ගාල්ලෙ තිලක් අයියයි මයියංගනේ ආරියි බිබිලෙ රසාකුයි නුවර ගුරුගෙයි අම්බලන්ගොඩ මායාදුන්නෙයි හලාවත ෂෙල්ටනුයි එකතුවෙලා අපේ මිදුලෙ චෙරි ගහ යට බරපතල සාකච්ඡාවක්.මොකද්ද කියල ඔලුව දාල බලපුවම බෝතලයක් ගහන්න ගාන හොයාගන්නෙ කොහොමද කියල අහස පොළොව ගැටලන්න තර්ක විතර්ක කරනවා.එකෙක් ළඟවත් සතපහ අතේ නෑ.

ඕයි පඩියට සල්ලි දෙනකං ලොක්කයියගෙන් බෝතලයක් ඉල්ලල දෙනවකො…

අන්තිමට දුස්රා පන්දුව එල්ල වෙන්නෙ මට,ඒ කාලෙ හොර පොට් දෙකක් තිබුණා එකක් අපේ ගෙවල් ලඟම ලොක්කයියගෙ, අනික එහා ගොඩේ වතුරවලේ ඇඩ්ඩිංගෙ.අපි කොල්ලො කට්ටිය ගෙවල්වලට නෝන්ඩි වෙන නිසා ලොක්කයියගෙ පොට් එකට යන්නෙ නෑ ටිකක් දුර උනත් ඇඩ්ඩිංගෙ ගෙදරට යනවා.අනික අපේ අතමිට හිඟනිසා යන්නෙත් කවුරුහරි අනුග්‍රාහකයෙක් ලැබුණොත් පමණයි.මේ ගමනට බොහෝ වෙලාවට අනුග්‍රාහකත්වය දරන්නෙ බඩ මුණේ.රෙදිමෝලෙ වැඩකරපු බඩ මුණයගෙ අතමිට සරුයි ඒ කාලෙ කසාද බැඳල හිටියෙත් නැති නිසා පවුල් බරකුත් නෑ.අපි හත්අටදෙනෙක් මුණයත් එක්ක ගිහිං ඇඩ්ඩිං අයියගෙන් බෝතලයක් දෙකක් අරං බොනවා.බයිට් එකට ඇඩ්ඩිං අයියගෙ පවුල කීරමිං කරෝල කූරි දෙතුන් දෙනෙක් ලිපට අල්ලල පුස්සල දෙනවා.කොච්චි කරලක් ළූණු ගෙඩියක් එක්ක පුස්සපු කරෝල කූරියෙක් හපනකොට මාර රහයි.අවුරුදු තිහකට තිස්පහකට පස්සෙ බඩ මුණය මට ගිය අවුරුද්දෙ හම්බ උනා.

ඒ කියන්නෙ මුණය පූගොඩ පැත්තට බින්න බැස්සට පස්සෙ මට මුණ ගැහිලම නෑ.අන්තිමට දැක්කෙ මුණයගේ මඟුල් ගෙදරදි ඕං.මුණය අපේ ගමේ රෙදි මෝලෙ ඉඳල ප්‍රමෝෂන් එකකුත් එක්ක පූගොඩ රෙදි මෝලට මාරු කරපු නිසා ඌ පූගොඩ පැත්තට සැට් වුනත් එක්ක අපේ බඩ බැඳගෙන තිබුන ආස්සරේ ටික ටික අඩුවුනා.ගිය අවුරුද්දෙ මුල මම ලංකාවට ගියවෙලේ දවසක් දා හවස්වරුවේ අපේ ගේ ඉස්සරහින් බොහොම හිමිහිට ත්‍රී වීල් එකක් යනවා.ඒකෙ හිටපු කෙනා කොක් කරක් වගේ බෙල්ල දික් කරගෙන අපේ ගෙවල් පැත්ත බලමින් එනවා.මම ටක් ගාල මුණයව අඳුනගෙන ඉස්තෝප්පුවට ගිහිං බලං හිටිය. ඒ ගමන මිනිහ අපේ ගේට්ටුව ඉස්සරහ ත්‍රී වීල් එක නවත්තල මගෙ නම කියල මේ ඒ ගෙදරද කියල ඇහුවා.ඇයි මාව අඳුනගන්න බැරිද? එන්න එන්න කියපුවම පොර මාව අඳුනගෙන බැහැල ගෙට ආවා.

ඉතිං අපි දෙන්න ඒ හැන්දෑවෙ පැය ගාණක් පරණ තොරතුරු විස්තර කතා කරමින් හිටියා.මුණේට දුවලම දෙන්නෙක් ඉන්නව දෙන්නම දැන් රස්සාවල් කරනවා එක්කෙනෙක්ගෙ මගුලත් ලඟයි කියල කිව්වා.රෙදි මෝල වැහුවට පස්සෙ මුණේට කොළඹ මහත්තයෙක් ළඟ රස්සාව හම්බවෙලා තියෙනව.බොහොම වෙලා කතා කරමින් ඉඳල රෑ වෙන්න කළින් ගෙදර යන්න ඕනෑ කියල මුණේ අපෙන් සමුගෙන යන්න ගියා.ඒ වෙලාවෙ පුතා අපි දෙන්නගෙ පිංතූර වගේකුත් ගත්තා.

ඉතිං මම කියමින් හිටියෙ ඇඩ්ඩිං අයියගෙ ගෙදර මධු පානොත්සවය ගැන නොවැ.නිතර නිතර ගෙදර යනඑන බඩ මුණයත් එක්ක ඇඩ්ඩිං අයියගෙ පවුල බොහොම හිතවත් උනා.දරුවො දෙතුන් දෙනෙක් ලැබිල හිටියට මොකද ඇඩ්ඩිං අයියගෙ පවුල බොහොම හැඩකාර කාන්තාවක්. රතු සිහින් ඉඟත් පුළුල් උකුළත් රෙද්ද හැට්ටෙ ඇඳපුවම කැපී පෙනුනා.හැට්ටෙන් එළියට පනින්න බලන පිරිපුන් පියයුරු.අගින් උඩට වක්වුන සුමට නහයත් සිහින් රත් දෙතොලුත් මුහුණට එක්කලේ අමුතුම අලංකාරයක්.සිහින් දිගු දෑත් දෙපා ආදී පිරිපුන් නැමෙනසුලු අඟපසඟ සපිරි රූපශ්‍රීයෙන් යුත් මේ කාන්තාව බඩ මුණයට නං නේත්‍රාංජනයක්ම උනා.ඇයට ගමේ කොල්ලො කෙල්ලො කිව්වෙ රතු අක්ක කියලයි.බඩා වැඩිපුරම ඇඩ්ඩිං අයියලගෙ ගෙදර ගියෙ රතු අක්කත් එක්ක කදේ දාගෙන ඉන්න මිසක බොන්න තියෙන පෙරේතකමකට නෙවෙයි.රතු අක්කත් බඩාගෙ බලාපොරොත්තු කඩ කළේ නැහැ.බඩා වැඩිපුරම කළේ ඇයගේ ගතින් නට නටා කඩාහැලෙන රූසිරිය ඇසින් උරා බොමින් ඇසිපිය නොහෙලා ඇය දෙස බලා ඉඳීමයි.බඩාගෙ මේ හැසිරීම ඇයගෙත් ඇස නොගැටුනා නොවෙයි.

මොකද මල්ලියෙ ගිලින්න වගේ මයෙ දිහෑ බලං ඉන්නෙ?

බඩාගෙ හිත මන්මත් කරවන සුළු හිනාවක් පාමින් ඇය ඇහුවෙ සැරයක් දෙසැරයක් නොවෙයි.රතු අක්කට මුණයගේ තියෙන වැඩි ඇඟෑලුම්කම ඇඩ්ඩින් අයියට ඉව වැටුණොත් මූණය වැටෙන අමාරුව ගැන අපි කීප සැරයක්ම ඌට අනතුරු ඇඟෙව්වා.

ඔය වැඩේ නං එච්චර සුබ නෑ මුණේ.ඇඩ්ඩිං දෙකටම නැති සතෙක් වගේ මිනිහා,ඉනේ තියෙන පිහියෙන් උඹේ බඩ කොස්ගෙඩිය හාරනව වගේ හාරල දාවි…

ගෑනු ඕනනං රතු අක්ක විතරද ඉන්නෙ වෙන කෙනෙක් හොයාගන්න බැරුවයැ…

අපි මොන ආකාරයට අනතුරු ඇඟෙව්වත් වැඩේ අතඇරල දාන්න මුණය කැමති උනේ නෑ.ඒ විතරක් නෙවෙයි රතු අක්කත් එක්ක යහන්ගත වෙන්නට බඩාගෙ හිතේ තියෙන නොසංසිඳෙන ආසාව ඌ අපේ මූණටම කියල දැම්මා.

මට රතු අක්කමයි ඕනෑ,වෙන ගෑනු එපා…

බඩ මුණයගෙ හිතේ ඇතිකරගෙන තිබුන දැඩි අධිෂ්ඨානය ඌ කියපු වචන වලින් අපට තේරුණා.දිගින් දිගටම මුණයට විරුද්ධකම් පාන්න ගියොත් අපිවත් මුණේගෙ හතුරො ගානට වැටෙයි.මොන වැරැද්ද උනත් උන් දෙගොල්ලම තම තමන්නෙ මිනිස්සු.අපි පිට එව්වො,ඌට පුළුවන් දෙයක් ඌ කරගනී. ඒ නිසා මෙතැනදී අපි අයින් වෙලා බලාගෙන ඉම්මු කියල අපි කතිකා කරගත්තා.යාළුකං දිගටම පවත්වාගෙන යන්නට තිබුන එකම ක්‍රමය ඒකයි.

ඔය විදියට මුණය තමන්ගෙ ක්‍රියා කලාපය සුපුරුදු ආකාරයට කරගෙන ගියා.මේ ජෝඩුව ඉඩ තිබුන හැමවෙලාවකම කයිය ගහගෙන හිටියා.එහෙම ඉඩ හසරක් නැති වෙලාවට ඇස්වලින් කතාකරගත්තා.මේ දෙපොළගේ වැඩ කටයුතු ගැන හොයා බලන්න වෙලාවක් ඇඩ්ඩිං අයියට තිබුනෙ නෑ.ඔහුගෙ අරක්කු වෙළඳාම සරුවට කෙරුණා.අරක්කු තොග වෙලාවට සපයා ගන්නත් ඒ තොග පොලිසියට අහු නොවී සුරක්ෂිතව හංගල තියාගන්නත් තොග වෙළෙන්දන් එක්ක පොලිසිය එක්ක ගනුදෙනු කරන්නටත් ආදී කටයුතු රාශියක කරවටක් එරිල හිටපු ඇඩ්ඩිං අයියා ගෙදර දොර එදිනෙදා වැඩ, සිල්ලරට අරක්කු වෙළඳාම ආදී කටයුතු සම්පූර්ණයෙන්ම රතු අක්කට බාරදී තිබුණා.දවසකට සෙනග පණහක් සීයක් බොන්නට එන ගෙදර බඩ මුණේත් ඒ අය අතර කෙනෙක් ලෙස ඔහු දකින්නට ඇති.අරක්කු ව්‍යාපාරයෙන් අතට සල්ලි ගලන්නට පටන් ගත්තට පස්සෙ ව්‍යාපාරය වැඩි දියුණු කරගන්නට තව තව හම්බ කරන්නට වෙහෙසුනා මිසක බිරිඳ දරුවො ගැන සොයා බලන්නට වෙලාවක් ඔහුට තිබුනෙ නෑ.ඔහුගේ මේ ක්‍රියා පිළිවෙල බඩ මුණයටත් රතු අක්කටත් ආශීර්වාදයක්ම උනා.ඉඳල හිටලා මුණයව හම්බ වෙන වෙලාවට අපි රතු අක්ක ගැන උගෙන් අහනවා.

දැන් උඹේ වැඩේ කොහොමද ?

තාම නං මොකුත් උනේ නෑ යනව එනව විතරයි…

ඔහොම හිටියොත් නාකි වෙනකං යන්න එන්න විතරයි වෙන්නෙ.එහෙම නෙවෙයි වෙලාවක වචනයක් දාල බලපං…

බෑනෙ අහන්න ගට නෑ ,බැනල එළවගත්තොත් එහෙම කියල බයයි…

යකෝ ගට ගන්න තියෙන්නෙත් රතු අක්කගෙන්ම තමා,කාලක් ගහල බලපංකො එතකොට ගට එයි…

එහෙම නෙවෙයි වෙලාවක අපි කට්ටියම යමු.යාළුවො ඔක්කොම ඉද්දි මගෙ හිතටත් හොඳයිනෙ…

ඒ ගමන මූ හදන්නෙ අපි ඔක්කොටොම කෙළවන්න,හා හා යමංකො. කල් ඇර ඇර ඉන්නෙ නැතුව හෙටම යමු,හැබැයි අපි බෝතලයක් ගහගෙන එළියෙ ඉන්නව උඹ ඕනෑ මඟුලක් කතා කරගනිං…

කතාවුන විදියටම පහුවදා රාත්තිරියෙ අපි කට්ටිය බඩාත් එක්ක ඇඩ්ඩිං අයියගෙ පොට් එකට ගියා.ගිහිං කියාපු විදියට මුණය ගේ ඇතුළේ ඉද්දි අපි බෝතලේකුත් අරගෙන එළියට ආවා.ඇඩ්ඩිං අයියගෙ ගේ තියෙන්නෙ වලක. ඊට උඩින් පාර, පාර කඩාගෙන යනවට හදල තිබ්බ සිමෙන්ති බැම්ම උඩ වාඩිවුන අපි බෝතලේ හිස්කරන්න ගත්තා.රාත්‍රියේ සීතල පරදමින් අපේ හිත් ටික ටික උණුසුම් වෙමින් තිබුණා.මිතුරු කතාබහ සිනා මැදින් ගලා යමින් තිබියදී එදා අපිත් එක්ක ගිහිං හිටපු ඩෙනිස් උගුර කට තෙමාගෙන සිංදුවක් පටන් ගත්තා.

රුසිරු දසුනක් නෙතට යාවී මිහිරි හැඟුමකි උපන්නේ…

ඩෙනිස්ට තිබුනෙ දෝංකාර දෙන ගීතවත් කටහඬක්.ගීතයක් ඔහුගෙ මුවින් පිටවෙන්න කරුණු කාරනා ගණනාවක් සම්පූර්ණ වෙන්න ඕනෑ.එහෙම නැතුව කවුරු කොහොම කිව්වත් ඩෙනිස් සිංදුවක් කියන්නෙ නෑ ඒ නිසාම කවුරුත් කිසිම සද්දයක් නැතුව නිහඬ රාත්‍රිය විනිවිදගෙන රැව්දෙන ඩෙනිස්ගෙ මිහිරි හඬ අහගෙන හිටියා…

ළහිරු පුරහඳ පතන්නේ නෑ උවන සිරියා දකින්නේ…
පවුරු වැටකොටු තිබේ වටකොට කෙලෙස ළංවී ඉඳින්නේ…

ඩෙනිස් දෑස පියාගෙන ගීතවත් වෙද්දී ගේ ඇතුලෙ රතු අක්කත් එක්ක නෙත් හී සැර හුවමාරු කරගනිමින් ඉන්න මුණයගෙ හදවත ළා දල්ලක් වගේ ගැහෙන්න ගත්තා.ළඟ තිබ්බ වීදුරුව අතට අරං එකපාරටම උගුරට හලාගත්තෙ ඒකයි.මේක දැකපු රතු අක්ක මුණ නරක් කර ගත්තා.

ඇයි මල්ලියෙ ඔය ගිනිවතුර බොන්නෙ…

දුවගෙන ආපු රතු අක්ක එහෙම ඇහුවෙ බඩාගෙ අතකිනුත් අල්ලාගෙන,රතු අක්ක බඩාගෙ ළඟ හිටගත්තම බෝනික්කෙක් වගේ.බඩා උසයි මහතයි කොණ්ඩෙ පොලිස් කට් කපල.හැම තිස්සෙම කාකි කොට කලිසමයි සුදු ෂර්ට් එකයි ඇඳල බඩත් ඉස්සරහට දාගෙන ඉන්නකොට පොලිස් කාරයෙක් කියල නොදන්න අය රැවටෙනවා.සැරයක් මරු වැඩක් උනා.අපි කොල්ලො කාලෙ ඔය කොටි කලබල පටන් ගන්න හෙම ඉස්සර සමුපකාර සමිතියෙ බස් එක කතාකරගෙන නැගෙනහිර පළාතේ ට්‍රිප් එකක් ගියා.

අම්පාර කන්තලේ වාලච්චේන මඩකලපුව ත්‍රිකුණාමලේ වගේ පළාත්වල රවුමක් ගහල ආපහු ආව ඒ ගමනෙ පළවෙනි දවසෙ රෑ අපි කන්තලේ පන්සලක නැවතුනා.රෑට උයල තියල එහෙම හීනියට කර්තව්‍යයක් කරගෙන එන්න කියල කට්ටියක් ටවුම පැත්තට ගියා.ඒ අය ආපහු ඇවිත් ගිය තැන්වල අයුරු අපට කිව්වා.අපි කට්ටිය එක්ක බඩ මුණයත් ගියා.බඩු තියනව කියපු තැනට ගිහිං වාඩිවෙලා බෝතලයක් දෙන්න කියල ඉල්ලුවට දුන්නෙ නෑ.

බඩු නෑ මහත්තයො…

ඔන්න ඔහොම කිව්වා,බලපුවම පොලිස්කාරයෙක් කියල බඩාට රැවටිලා.මොන ආකාරයකට වත් දුන්නෙම නෑනෙ.මොනව කරන්නද මුණයගෙ මව්ගුණ ගායනා කරමින් ආපහු ඇවිත් අමුවෙන්ම රෑට කාල නිදාගත්තා.ඊට පස්සෙ නං ගමන ඉවර වෙනකං හොර පොට් එකකට තියා වයින් ස්ටෝස් එකකටවත් මුණයට යන්න දුන්නෙ නෑ.අන්තිම දවසෙ ත්‍රිකුණාමලේට හැතැප්මක් ඇති නැති ගානට තියෙද්දී බස් එක කැඩුනා.හදාගන්න ලැබුනෙම නෑ.අපි නඩේ පයින්ම ත්‍රිකුණාමලේට ඇවිත් විශ්‍රාම ශාලාවකට ගිහිං පිටිපස්සෙ තිබ්බ ලස්සන කලපුවෙ පැය ගාණක් නාල ගොඩ ඇවිත් දවල්ට කාල එහෙම රෑ වෙනකල් ඉඳල රෑ කෝච්චියෙ ගෙදර ආවා.මේ ළඟදී අපි ට්‍රින්කෝ ගිය වෙලේ එදා අපි හිටපු විශ්‍රාම ශාලාවත් නාපු කලපුවත් හොයාගෙන ගියා ඒක පැත්ත පලාතකටවත් යන්න දැන් බෑ හමුදා කෑම්ප් එකක්.

ආපහු ඇඩ්ඩිං අයියලගෙ ගෙදරට ආවොත් මේ වෙලාවෙ බඩා සහ රතු අක්ක යුවළ මිහිරි පෙම් වදන් හුවමාරු කරගන්නවා.දාපු ෂොට් එකේ පවර් එකට බඩාට ගට්ස් ඇවිත් රතු අක්කගෙ කණට කරලා තමන්ගෙ දුක කිව්වා.

මම ගිනිවතුර බිව්වෙ ඔයා නිසා…

රතු අක්ක ඇස්ගෙඩි දෙක උඩ තියාගත්තා.

ඇයි දෙයියනේ මම ඔයාට මොනා කළාටද?

ආපුදා ඉඳලම මගෙ හිතේ හිටියෙ ඔයයි,නමුත් ඔයා බනී කියල මට කිසි දෙයක් කියාගන්න බැරුව හිටියා…

බිම බලාගෙන හිටපු රතු අක්කගෙ නිකටෙන් අල්ලල මුහුණ උඩට උස්සපු බඩා හැඟීම්බරව කිව්වා,බඩා දාපු ෂොට් එකේ පිහිටෙන් දැන් දැන් හොඳට වචන කියවෙනවා.

ඇයි මල්ලියෙ එහෙම කියන්නෙ?ඔයා වචනයක් කිව්ව නං මං බෑ කියනවද?

රතු අක්ක අහක බලාගෙන කිව්වා.රතු අක්කගෙ වචන බඩාට ඇහුනෙ වෙනත් ලෝකෙකින් පාවෙලා ඇවිත් කණට ඇතුල්උනා වගෙයි.බඩාගෙ හිතේ සතුට බුබුළු දමමින් නටන්නට පටන් ගත්තා.පාරෙ සිමෙන්ති බැම්ම උඩ හිටපු උන් ටික දෙවෙනි බෝතලෙත් බොනවා .ඩෙනිස් තව ගීතයක් කියන්න පටන් ගන්නව බඩාට ඇහුණා.

හද පතුලේ හසරැල්ල කඳුලැල්ල කැළඹිල්ල මා නම් ඔබේ

රතු අක්කා බඩාගෙ ඇඟේ වෙලිල හිටියෙ ගේ ඉස්සරහ අඹ ගහේ වෙලිල තිබුන මල් පිරුන මල් වැල වගෙයි.සතුටින් ඉපිලෙමින් හිටපු බඩාට වට පිටේ සිද්දවෙන කිසි දෙයක් ගැන ගනිච්චියක් තිබුනෙ නෑ.බඩා තමන්නෙ හිතේ දෝර ගලමින් තිබුන දුක ඔක්කොම රතු අක්කගෙ කණට කරල කියල දැම්මේ එක හුස්මටමයි.

ඉතිං මගෙ වැරද්දක්ද?ඔයානෙ ඔක්කොම හිතේ තියාගෙන දුක්විඳල තියෙන්නෙ…

එදා මේ දෙන්න සමුගනිද්දී හඳත් අහසෙ බැසගෙන යමින් තිබුණා.දෙන්න කතිකා කරගත්ත විදියටම බඩා ඊළඟ සතියෙ දවසක මහ රාත්තිරියෙ ඇවිත් රතු අක්කගෙ කුස්සියෙ දොරට තට්ටු කළා.චීත්තෙකුත් පොරවාන දොර ඇරපු රතු අක්කව බඩාට පෙනුනෙ සුදුපාට වීනස් ප්‍රතිමාවක් වගෙයි.කුප්පි ලාම්පුවේ එළියෙන් බඩාව ගෙට ගත්ත රතු අක්ක එතනම කුස්සියෙ තිබුන බංකුවක බඩාව වාඩි කෙරෙව්වා.

බඩාගෙයි රතු අක්කගෙයි ආදර කතාව ඉවරවෙන්න තව ගොඩක් ලියන්න තියෙනවා.දැනටමත් සෑහෙන්න ලියපු නිසා අදට ඇති ඇති කියල හිතෙනවා෴

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල