සාහිත්‍ය කළා විචාර

ලිංගික හිංසනය පාර්ලිමේන්තුවටත් – Sexual harrasment in Parliment

2
මධ්‍යම පලාත් සභාවෙ එකෙක් සිංගප්පුරූවේදී ලිෆ්ට් එකක් ඇතුලේ කාන්තාවකගේ තනේ මිරිකලාය. සම හරක් කියන්නේ මැස්සෙක් තනේ වහලා උන්න නිසා, ඌ අල්ලන්න ගියා කියලාය. තා සම හරක් කියන්නේ බැසියරේ ගලවලා විසි කරන්න හිටං ලිෆ්ට් එකේ ගියා වෙන්නැති කියලාය.. දැන් මූට සිංගප්පුරූවේදි ගහන්නේ, මඩු වල්ගෙන්ද කියා තාම නිව්ස් එක ආවේ නැතිය.
ඒක එහෙම වෙද්දි අද වාර්තා වෙන්නේ, පාර්ලිමේන්තුවෙත් ඉන්නේ රට වනචරයන් කියලාය. නාකි වේසිගේ පුතෙක් නිතරම තමන්ගේ අත අත ගානවා කියා තරුණ මන්ත්‍රිවරියකගෙන් චෝදනාය. තා නාකියෙක් අතට අත දුන්නාම මිරිකනවා කියා චෝදනාවක්ය. තා නාකියෙක්, තනියෙන් හම්බ උනාම අමු කුණුහබ්බ කියනවාය. තා නාකියෙක් අඟ පසඟ වලට අරක මේක කියනවාය. හොඳ වෙලාවට එංගලන්තේ වගේ නැතිව අපේ හැම එකාටම ඉඳගන්න සැප පුටු තියෙනවාය. හදිසියේ හරි හිටගෙන ඉන්න තිබුනා නම් මුන් ජැක් ගහන්නත් පුළුවන්ය.

මේවා ගැන පක්ෂවල නායකයන්ට හා ඉහළ තැන්වලට කිව්වාට කිසිම ප්‍රොතිපලයක් නැති නිසා, පාර්ලිමේන්තුවේ නිළධාරින්ට කිව්වම, ඕන වැඩේ පත්තු වෙලාය. කස්ටියටම හොඳ ලැක්චර් එකක් දීලා කියලා ආරංචිය.

වැදගත් මහත්වරුන් නැතුව, පාතාල කාරයෝ පාර්ලිමේන්තුවට ගෙනාවාම මේවා මහා පුදුම දේවල් නෙමේය. කළුතර පැත්තේ වල්ගම කියනා එකා බඩු කාරයෙක් කියලා කියන්නේ, ඌමය. ඌ රෝසී සේනානායකට කුණුහබ්බ කියනවා ටැලිවිසොන් එකෙත් පෙන්නුවේය. ඒ උනාට ඒවාට කිසිම ඇක්සොන් එකක් ගත්තේ නැත්තේ, ඒ කාලේ උන්න මහ එකාත් ඒ වගේම එකෙක් නිසා වෙන්න පුළුවන්ය.

එයාලාගේ ගෝලයෝ දැරිවියන් රේප් කොරලා පාටිත් දැම්මේය. උන්ගේ සභාපති කෙනෙක් සුද්දියෙක් රේප් කොරලා වර්ල්ඩ් ෆේමස් උනේය. නිකන් නෙමේය ළඟම නෑයෝය. අරලිය ගහ මන්දිරේ ඇබෝසන් සෙන්ටර් තිබුන බවත් දැන් දැන් එලි වෙන්නේය. එහෙව් එකෙකුගෙන් කාන්තා හිංසනයට එරෙහිව කටයුතු සිඳු වෙයි කියා හිතනවා නම් ඒවා අමු මෝඩකන්ය.

ඒත් දැන් තියෙන්නේ එහෙව් එකක් නෙමේය. යහපාලනයක් කියලා එකක්ය. එහෙව් එකක් යටතේ මෙහෙම ඒවා එලියට ආවම හතර අතේ නෝන්ඩිය. කොහොමත් කාන්තා හිංසන අලි පාටියෙන් වෙනවා වෙන්න බැරිය. ඕන් අර දයාසිරි කිව්වා වගේ තරුණ මන්ත්‍රි කෙනෙක්ට හිරිහැරයක් වෙලා කිව්වානම් ආයේ දෙකක් නැතිව අලි පාටියේ කේස් එකක් වෙන්න ඕනාය.

මේවා වෙනවා ඇත්තේ අනිවාර්යයෙන් අපි වාගේ ගං කබරයන් ඉන්නා, ලොක්කාගේ සෙට් එකෙන්ම වෙන්න ඕනාය. මොකෝ, බඩු ගහන්න ගිහිල්ලා නෝන්ඩි උන තරමක් නෝන්ඩි උනේ ඔය පාටියේ උන්ය. එකෙක් මාට්ටු උනේ, ජීනා මැඩම්ගේ පොට් එකේ ඉඳලාය. තව එකෙක් අමාත්තන්සේ සෙටියේ උඩ සැක්ස් කොරද්දි මාට්ටු උනේ උන්දෑගේ හාමිනාටමය.

මන්ත්‍රිවරියන්ට තිබුනේ මුන්ගේ නම් ප්‍රසිද්දියට පත් කොරන්නය ගේම් අදිනවා කියන්නේ එහෙමය. කාන්තාවන්ට සම අයිතිවාසිකන් දෙනවා කියන්නේ, කාන්තාවන් මිරිකන එකටවත්, උන්ට කුණුහබ්බ කියන එකටවත් නෙමේය. ඒවාට කැමති අම්බපාලිලාත් ඕකේ උන්නා අපට මතකය. දැනුත් එහෙම බඩුත් ඉන්නවා ඇතිය. එහෙත් ඔක්කෝම ඒ මිම්මෙන් මනිනා එක වැරදිය.
අපි දැන් ලොක්කාගෙන් අහන්නේ මුන්ට ගහන්නේ මඩු වල්ගෙන්ද, ගූ ගාපු ඉලපතෙන්ද කියාය. මුන් කන්නේ ඔය් ලොක්කා කියනා, මේ රටේ අබිමානෙද මක්කාද එකය. ඔය පලා බබා වල උන්ට කොහොමත් බුරි, තන්, සහ තවත් නොයෙකුත් ඒවා පෙන්නාන්නට බැරිය. ඒවා දැක්කාම උන්ට මක්කාද වෙනවාය. අනික මේ කෝටි ගනන් වැය කර, අජ්ජාපන චාරිකා කියා, සිංගප්පුරූ, බැංකොක් යන්නේ, ලිංගික අජ්ජාපනේටද කියා වාර්තාවක් වගේ එකකුත් දෙනවානම් බොහොම හොඳය.
ඕකුන්ට පිනට දෙන පඩිය ඉතරක් බොහොම ඇතිය. අපේ සල්ලි වලින් ලිංගික අජ්ජාපන දෙනවාට අපි විරුද්ධය. එහෙම දෙන්නම ඕන නම්, ඔය කොල්ලුපිටිය පැත්තේ ලිංගික අජ්ජාපනේ දෙන තැනක දුනාට එච්චර අවුලකුත් නැත්තේය.
එමෙන්ම ඇඹිලිපිටියේ මරා දැමු කොල්ලාගේ කේස් එක වගේම, අර පස් මස් බඩ දරු අම්මාට දෙසරයක්ම බිම වැටෙන්න ගහපු පාහරායට එරෙහිව ක්‍රියාත්මක වෙන එකත් බොහෝම හොඳය. ඇන් ජී ඕ කාරයන්ටයි, කාන්තාවන් ගැන කතා කරන නෝනා මහතුන්ටයි මාතලන්ට කියන්න තියෙන්නේ, පොඩ්ඩ්ක් මේ දැරිවිය ගැනත් හොයලා බලන්නෙයි කියලාය.
 

 

Related Posts

2 Comments

  1. Tin Tin February 1, 2016 at 8:56 pm - 

    ????

  2. Tin Tin February 1, 2016 at 8:57 pm - 

    ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල