ඉතිහාසය

නම් පොතේ වරුනාව

Off

පළමු කියවීම් පොත

(මේ ලියාගන යන්නෙ උග්ගල් අලුත්නුවර දේවාල ගම්මානයේ ඇත්තන් අධ්‍යාපනය ලැබුව විදිහ පිළිබඳව ඇහිඳ ගත්ත දේවල්. මේව “අසම්පූර්ණ විස්තර” කිව්වට වරදක් නෑ. එහෙම කිව්වෙ මූලාශ්‍රවල හිඟකම නිසයි. සමාව අවසර සමහර විස්තර ජනප්‍රවාදය නමැති දුර්වල මූලාශ්‍ර ඇසුරෙන් ලියන ඒවා වේවි.)

“ මේ පොතේ වරුනාව නං කියල වැඩක් තියනවද හෝඩියයි, ගණං කරන්ඩයි හොඳට පුළුවන් වුන අැත්තන්ට දෙන

මුල්ම පාඩං පොත තමයි නම්පොත කියන්නෙ. දොහොත් මුදුන් දීල වැඳල අපි පොත බාරගත්තෙ හිස්මුදුනට. ඊට පස්සෙ පොත ඇහින් නොබලා කියවන්ඩ පුරුදු වෙනකම්ම පාඩං කරන්ඩ ඕනි. පාඩං දෙනකොට කටපාඩමින් කිව්වාට මදි. යං තැනක් පෙන්නුවාම ඒ සැනෙන්ම කියන්නත් පුළුවන්නම් තමයි හපනා වෙන්නෙ”. මොහොට්ටාල නිලමේ වරයා දිගටම පවසාගෙන යයි. (දිග අඩුකරන්න ඕන නිසා sugv ගෙ විමසීම් ඇතුළු කර නැත.)

“මේ පොත මෙච්චර වටින්නෙ ඒ තියෙන්නෙ අපේ රටේ වැදගත්ම සිද්ධස්ථාන තියන ගම්මාන හන්දයි. ඒක නෙව සතිපිරිත් කියන හැම වාරෙම විහාර අස්න විදිහට මේ පොත ආයෙ ආයෙමත් ලියන්නෙ. ඒ හන්ද විහාර අස්න කියලත් මේකට කියනවා. ඒ ගම් 265 ක්ම ඒකෙ තියනව. අපේගම තමයි 161. කවද හරි මේව දැක බලාගන වැඳ පුදාගන්න යනව නං තමයි ලොකුම හපං කම කියල නම්පොත පාඩං දුන්න දවසෙයි බණ කියද්දියි ලොකු හාමුදුරුවරු ඒ කාලෙ නිතරම කිව්ව. වටවන්දනාවෙ යන අය බොහොම සිද්ධස්ථාන වැඳ පුදාගන එනව. ඒ කාලෙ මෙහෙ හිටපු මඩමෙගෙදර අප්පුහාමි තවත් ඇත්තොත් කැන්දාගෙන වටවන්දනාවෙ යනව. එයා නෙදෙන්න ගමක් තිබුණෙ නෑ. ඕන ගමකට ගියාම එහෙ මිනිස්සු අඳුරනව. ගම්මාන වැඩිම ගානක් වැඳ පුදාගන ආපු කෙනෙක් ගමක ඉන්නව නං ඒ ඇත්තා ගමේ ඉන්න දැනමුතුරාල කෙනෙක් විදිහට සලකනවා. ඇවිද කියාගන නැතුව, පොත් විතරක් කියෝල දොඩෝන අයට බක පණ්ඩිතය කියලයි අපි කිව්වෙ. නම් පොත නොබලා කටපාඩමින් කියවන්න දැනුත් මට පුළුවන්. ඕන්න බලාගන්න” යි පැවසූ නිලමේ වරයා

“සගම – පස්ගම – අරත්තන – මාදන්වල – විල්වල – කඩදොර – මොරපාය – දිඹුල – පුසුල් පිටිය……….” ආදී වශයෙන් කියන්නට වෙයි.

නම්පොත ගැන විකිපොතේ ඇති විස්තරයක් මෙතනින් මෙහි ගම්මාන 265 ක නම් ඇති අතර එහි 161වන ගම්මානය වන්නේ උග්ගල් අලුත්නුවරය.

මෙම පාඩම් පොත නිර්මාණය කිරීමේ දී සලකා ඇති මූල ධර්ම මොනවාදැයි සිතා බැලීම ප්‍රයෝජනවත්ය. මෙහි දී නම් වැල සකස් කර ඇති කිසියම් අනුපිළිවෙලක් ඇති බවක් එකවරටම නොපෙනේ.

“සගම” ආරම්භක වචනය යි. එහි ඇත්තේ ලඝු අකුරු තුනකි. එය දේව ගණයට අයත්වන අතර එහි ප්‍රථිඵලය ආයුෂ ලබා දීම බව පුරාණ සම්ප්‍රදායික දැනුම අනුව සැලකෙයි.[1] සගම යන වදන මුලටම යොදා ගැනීමට තවත් හේතුවක් වෙයි. “ස” අකුර සැලකෙන්නේ දිව්‍යාක්ෂරයක් සේය. එහෙයින් “ස” මුල දීම කියවීම යහපත උදාවීමට හේතුවක් සේ සැලකිල්ලට ගෙන ඇත.[2] ‍ මේ අනුව “සගම” යන වචනය මුලටම ගැනීමට හේතුව සාම්ප්‍රදායික ශාස්ත්‍ර නියමයන් සැලකිල්ලට ගැනීම බව පෙනී යයි. වචන කීපයකින් සැදෙන සංකීර්ණ අක්ෂර වින්‍යාසයක් සහිත නම් අගට වන්නට යොදා තිබීම නිසා නම්පොතේ සංස්කාරක වරයා ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් සහිතව සිටියකු බව පෙන්වයි.

නම්පොත කෝට්ටේ සමයේ මුල්වරට නිර්මාණය වුනා විය හැකි බව බළන්ගොඩ ආනන්දමෛත්‍රෙය හිමිපාණන්ගේ මතය බව විකි පොත පවසයි. එ්හාම එය නරේන්ර්‍දසිංහ රජසමයේ නිමැවුමක් බව ක් ද කියවෙයි. තවත් තැනක එය මහනුවර සමයේ විසූ අත්තරගම රාජගුරු බණ්ඩාරයන්ගේ කෘතියක් විය හැකි බව පැවසෙයි. . සතිපිරිත කීම ඇරඹියේ කෝට්ටේසමයේ නම් නම්පොතද ඒ කාලයේ නිම වූවක් ලෙස සිතිය හැකිිය. තවදුරටත් අතීතයට ගෙන යන ඇතැමෙක් එය දඹදෙනි සමය දක්වාම ගෙන යති. නම්පොතේ එය රචනා වූ කාලයක් හෝ රචකයකු ගැන සඳහනක් දක්නට නොලැබෙන බැවින් මෙවැනි මත භේද ගණනාවක් ඇතිවුනා විය හැකිය.

ප්‍රාථමික කියවීම් පොතක් නිර්මාණය කිරීමේදි අද පවා පිළිගන්නා මූලධර්මයන් ද සැලකිල්ලට ගෙන ඇති බවක් පෙනී යයි. මේ ගම් නාම අතර ඇති සරළම වචනය “සගම” යන්නය. ඊ ළඟට පෙළ ගස්වා ඇත්තේ අනුක්‍රමයෙන් සංකීර්ණ බවට පත්වන වචන පෙළක් බවට පත් වන නම් බව පෙනෙයි. මෙලෙස ගම්නාම සරළ බවේ සිට සංකීර්ණ බව දක්වා පෙළ ගැසී ඇති බව පෙන්වයි. “ශ්‍රී දළදා දංෂ්ට්‍රා මන්දිරය” වැනි සංකීර්ණ වචන යොදවා ඇත්තේ අවසන් වදන් වන ලෙසිනි.සංස්කාරක වරයා කවුරුන් වුවද සංකීර්ණ අක්ෂර වින්‍යාසයක් සහිත නම් අගට වන්නට යොදා ගැනීමට සැලකිලිමත් වීම ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් සහිතව සිටියකු බව ද පෙන්වයි.

පොතේ විස්තර පවසමින් විචාරයකද යෙදුන මොහොට්ටාල වරයාට අනුව ද වර්තමාන ලේඛකයා සිතේ මවා ගත් රූප අනුව යෙදූ සරළ වදන් වැලකට වඩා නම්පොත භාවිතය නිසා සිසුවා ජීවිතයට වඩා අර්ථවත් වන යමක් ගැන ද ඉගෙනුම ලැබීය. ඉහත පැවසූ ලෙස යම්දිනක නම්පොත ඔස්සේ වටවන්දනාවෙගොස් පැමිණි තැනැත්තකු සිය රටේ භුගෝල විද්‍යාත්මක මානව විද්‍යාත්මක අත්දැකීම්, දැනුම් මෙන්ම සමාජයීය කුසලතා ද ලබා ගන්නට සමත් වනු ඇත. විවිධ සමාජ සම්බන්ධතාවලින්ද පොහොසතකු වන බවට සැකයක් නොමැත. මෙම ගම්මාන වැඩි ගණනක ඇවිද ආ තැනැත්තා දැනමුත්තකු ලෙස සැලකුවේ ඒ නිසා විය හැකියි.

පළමු කියවීම් පොත

(මේ ලියාගන යන්නෙ උග්ගල් අලුත්නුවර දේවාල ගම්මානයේ ඇත්තන් අධ්‍යාපනය ලැබුව විදිහ පිළිබඳව ඇහිඳ ගත්ත දේවල්. මේව “අසම්පූර්ණ විස්තර” කිව්වට වරදක් නෑ. එහෙම කිව්වෙ මූලාශ්‍රවල හිඟකම නිසයි. සමාව අවසර සමහර විස්තර ජනප්‍රවාදය නමැති දුර්වල මූලාශ්‍ර ඇසුරෙන් ලියන ඒවා වේවි.)

“ මේ පොතේ වරුනාව නං කියල වැඩක් තියනවද හෝඩියයි, ගණං කරන්ඩයි හොඳට පුළුවන් වුන අැත්තන්ට දෙන

විස්තර පැවසූ අත්තනායක මොහොට්ටාල පංගුවේ වයෝවෘද්ධ නිලමේ වරයා ඒ.එම්.එස්.එම්. කරුණාරත්න බණ්ඩාර මහතා
විස්තර පැවසූ අත්තනායක මොහොට්ටාල පංගුවේ වයෝවෘද්ධ නිලමේ වරයා – ඒ.එම්.එස්.එම්. කරුණාරත්න බණ්ඩාර මහතා
මුල්ම පාඩං පොත තමයි නම්පොත කියන්නෙ. දොහොත් මුදුන් දීල වැඳල අපි පොත බාරගත්තෙ හිස්මුදුනට. ඊට පස්සෙ පොත ඇහින් නොබලා කියවන්ඩ පුරුදු වෙනකම්ම පාඩං කරන්ඩ ඕනි. පාඩං දෙනකොට කටපාඩමින් කිව්වාට මදි. යං තැනක් පෙන්නුවාම ඒ සැනෙන්ම කියන්නත් පුළුවන්නම් තමයි හපනා වෙන්නෙ”. මොහොට්ටාල නිලමේ වරයා දිගටම පවසාගෙන යයි. (දිග අඩුකරන්න ඕන නිසා sugv ගෙ විමසීම් ඇතුළු කර නැත.)

“මේ පොත මෙච්චර වටින්නෙ ඒ තියෙන්නෙ අපේ රටේ වැදගත්ම සිද්ධස්ථාන තියන ගම්මාන හන්දයි. ඒක නෙව සතිපිරිත් කියන හැම වාරෙම විහාර අස්න විදිහට මේ පොත ආයෙ ආයෙමත් ලියන්නෙ. ඒ හන්ද විහාර අස්න කියලත් මේකට කියනවා. ඒ ගම් 265 ක්ම ඒකෙ තියනව. අපේගම තමයි 161. කවද හරි මේව දැක බලාගන වැඳ පුදාගන්න යනව නං තමයි ලොකුම හපං කම කියල නම්පොත පාඩං දුන්න දවසෙයි බණ කියද්දියි ලොකු හාමුදුරුවරු ඒ කාලෙ නිතරම කිව්ව. වටවන්දනාවෙ යන අය බොහොම සිද්ධස්ථාන වැඳ පුදාගන එනව. ඒ කාලෙ මෙහෙ හිටපු මඩමෙගෙදර අප්පුහාමි තවත් ඇත්තොත් කැන්දාගෙන වටවන්දනාවෙ යනව. එයා නෙදෙන්න ගමක් තිබුණෙ නෑ. ඕන ගමකට ගියාම එහෙ මිනිස්සු අඳුරනව. ගම්මාන වැඩිම ගානක් වැඳ පුදාගන ආපු කෙනෙක් ගමක ඉන්නව නං ඒ ඇත්තා ගමේ ඉන්න දැනමුතුරාල කෙනෙක් විදිහට සලකනවා. ඇවිද කියාගන නැතුව, පොත් විතරක් කියෝල දොඩෝන අයට බක පණ්ඩිතය කියලයි අපි කිව්වෙ. නම් පොත නොබලා කටපාඩමින් කියවන්න දැනුත් මට පුළුවන්. ඕන්න බලාගන්න” යි පැවසූ නිලමේ වරයා

“සගම – පස්ගම – අරත්තන – මාදන්වල – විල්වල – කඩදොර – මොරපාය – දිඹුල – පුසුල් පිටිය……….” ආදී වශයෙන් කියන්නට වෙයි.

නම්පොත ගැන විකිපොතේ ඇති විස්තරයක් මෙතනින් මෙහි ගම්මාන 265 ක නම් ඇති අතර එහි 161වන ගම්මානය වන්නේ උග්ගල් අලුත්නුවරය.

මෙම පාඩම් පොත නිර්මාණය කිරීමේ දී සලකා ඇති මූල ධර්ම මොනවාදැයි සිතා බැලීම ප්‍රයෝජනවත්ය. මෙහි දී නම් වැල සකස් කර ඇති කිසියම් අනුපිළිවෙලක් ඇති බවක් එකවරටම නොපෙනේ.

“සගම” ආරම්භක වචනය යි. එහි ඇත්තේ ලඝු අකුරු තුනකි. එය දේව ගණයට අයත්වන අතර එහි ප්‍රථිඵලය ආයුෂ ලබා දීම බව පුරාණ සම්ප්‍රදායික දැනුම අනුව සැලකෙයි.[1] සගම යන වදන මුලටම යොදා ගැනීමට තවත් හේතුවක් වෙයි. “ස” අකුර සැලකෙන්නේ දිව්‍යාක්ෂරයක් සේය. එහෙයින් “ස” මුල දීම කියවීම යහපත උදාවීමට හේතුවක් සේ සැලකිල්ලට ගෙන ඇත.[2] ‍ මේ අනුව “සගම” යන වචනය මුලටම ගැනීමට හේතුව සාම්ප්‍රදායික ශාස්ත්‍ර නියමයන් සැලකිල්ලට ගැනීම බව පෙනී යයි. වචන කීපයකින් සැදෙන සංකීර්ණ අක්ෂර වින්‍යාසයක් සහිත නම් අගට වන්නට යොදා තිබීම නිසා නම්පොතේ සංස්කාරක වරයා ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් සහිතව සිටියකු බව පෙන්වයි.

නම්පොත කෝට්ටේ සමයේ මුල්වරට නිර්මාණය වුනා විය හැකි බව බළන්ගොඩ ආනන්දමෛත්‍රෙය හිමිපාණන්ගේ මතය බව විකි පොත පවසයි. එ්හාම එය නරේන්ර්‍දසිංහ රජසමයේ නිමැවුමක් බව ක් ද කියවෙයි. තවත් තැනක එය මහනුවර සමයේ විසූ අත්තරගම රාජගුරු බණ්ඩාරයන්ගේ කෘතියක් විය හැකි බව පැවසෙයි. . සතිපිරිත කීම ඇරඹියේ කෝට්ටේසමයේ නම් නම්පොතද ඒ කාලයේ නිම වූවක් ලෙස සිතිය හැකිිය. තවදුරටත් අතීතයට ගෙන යන ඇතැමෙක් එය දඹදෙනි සමය දක්වාම ගෙන යති. නම්පොතේ එය රචනා වූ කාලයක් හෝ රචකයකු ගැන සඳහනක් දක්නට නොලැබෙන බැවින් මෙවැනි මත භේද ගණනාවක් ඇතිවුනා විය හැකිය.

ප්‍රාථමික කියවීම් පොතක් නිර්මාණය කිරීමේදි අද පවා පිළිගන්නා මූලධර්මයන් ද සැලකිල්ලට ගෙන ඇති බවක් පෙනී යයි. මේ ගම් නාම අතර ඇති සරළම වචනය “සගම” යන්නය. ඊ ළඟට පෙළ ගස්වා ඇත්තේ අනුක්‍රමයෙන් සංකීර්ණ බවට පත්වන වචන පෙළක් බවට පත් වන නම් බව පෙනෙයි. මෙලෙස ගම්නාම සරළ බවේ සිට සංකීර්ණ බව දක්වා පෙළ ගැසී ඇති බව පෙන්වයි. “ශ්‍රී දළදා දංෂ්ට්‍රා මන්දිරය” වැනි සංකීර්ණ වචන යොදවා ඇත්තේ අවසන් වදන් වන ලෙසිනි.සංස්කාරක වරයා කවුරුන් වුවද සංකීර්ණ අක්ෂර වින්‍යාසයක් සහිත නම් අගට වන්නට යොදා ගැනීමට සැලකිලිමත් වීම ප්‍රාථමික අධ්‍යාපනය පිළිබඳ විශේෂඥ දැනුමක් සහිතව සිටියකු බව ද පෙන්වයි.

පොතේ විස්තර පවසමින් විචාරයකද යෙදුන මොහොට්ටාල වරයාට අනුව ද වර්තමාන ලේඛකයා සිතේ මවා ගත් රූප අනුව යෙදූ සරළ වදන් වැලකට වඩා නම්පොත භාවිතය නිසා සිසුවා ජීවිතයට වඩා අර්ථවත් වන යමක් ගැන ද ඉගෙනුම ලැබීය. ඉහත පැවසූ ලෙස යම්දිනක නම්පොත ඔස්සේ වටවන්දනාවෙගොස් පැමිණි තැනැත්තකු සිය රටේ භුගෝල විද්‍යාත්මක මානව විද්‍යාත්මක අත්දැකීම්, දැනුම් මෙන්ම සමාජයීය කුසලතා ද ලබා ගන්නට සමත් වනු ඇත. විවිධ සමාජ සම්බන්ධතාවලින්ද පොහොසතකු වන බවට සැකයක් නොමැත. මෙම ගම්මාන වැඩි ගණනක ඇවිද ආ තැනැත්තා දැනමුත්තකු ලෙස සැලකුවේ ඒ නිසා විය හැකියි.

පින්තුරය: විස්තර පැවසූ අත්තනායක මොහොට්ටාල පංගුවේ වයෝවෘද්ධ නිලමේ වරයා ඒ.එම්.එස්.එම්. කරුණාරත්න බණ්ඩාර මහතා

අදහස් හා අයිතිය බ්ලොග්කරුවා සතුය.

උපුටා ගැනීම:  https://sugv.wordpress.com

 

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල