අතීතකාමය

අපි හමුදා කුමන්ත්‍රණයක් කරමුද?

Off
 නිකං ඉන්න එකේ ඔන්න ඔහේ කරලා බලමු අනේ, මොකක් වෙයිද කියලා. ඕනේ කැකිරි වත්තකින් යන්නේ නැතෑ. 
 
  අර අපේ කුශාග්‍ර දේශපාලන සෘෂිවර, හමුදා පරිපාලනය පිළිබඳව, ජෙනරල් පැටන් වුවත් පරදවන, අතිගරු, සරණාගත, ඒකා + බද්ද, ආඬි කැඳහැලියේ ගැට්ට කරේ තියන ආකාරයට පැළඳගෙන සිටින, සෑමවිටම පාර්ලිමේන්තුව තුළ මහා විලාප තියන, සිරිමත් දිනේස ගුණවර්ධන උතුමෝ, මේ ග්‍රහ වලල්ලේ කිසිදු ප්‍රාණීයකුට කල නොහැකි, මහා විශ්වකර්ම අනාවැකියක් කියමින්, ඒකාන්තයෙන්ම, (අපේ මාතයා කියන පරිදි) අපේ මේ අම්මට සිරි ලංකාවේ, හමුදා කුමන්ත්‍රණයක් සිදුවන බව කියයි. 
 
    සෙල්ලංද කොල්ලො කිව්වලු. 
 
   මොකෑ උන්නැහේලා හමුදා දැනුම ලබාගත්තේ, දේශපාලනේට එන්නත් කලින්නේ. ඒ කියන්නේ, උන්නැහේ තරුණ කාලේ, ඇමරිකාවේ ජොබ් එකක් කරන අතරේ, හමුදා පුහුණුවකුත් ලබන්න ඇති මයෙ හිතේ. නැත්තං කොහොමද ටක්කෙටම කියන්නේ, හමුදා කුමන්ත්‍රණයක් වෙනවා කියලා. අනේ ඒකට ඕං උන්නැහේගේ අප්පුච්චා. ඒ උත්තමයා නම්, දේශපාලනේ විතරයි කොළේ. පක්ෂ කීපයක හිටියා වුනාට, තමන්ගේ නම්බුව රැකගෙන, සුවාදීන දේශපාලනේ කොළේ. සරණාගත කල්ලි හැදුවේ නෑ, පාරාජිකා වෙච්චි, දේශපාලන මළමිණී කරේ තියාගෙන ඇවිද්දේ නෑ, අනුන්ගේ පානෙන් එලිය බැලුවේ නෑ, මුන්දෑලා වගේ, හැම වින්නඹුකොම ම, හැම අලුගුත්තේරුකොම ම, කොරන්ට ගියේ නැහැ. 

  එක කරුණක් පැහැදිලි කරන්න ඕනේ. 

   මේ ලිපිය ලියන්නේ, මේ යහපාලන රජය හොඳා…………….යි. අනික් ඔක්කොම ගඳා……………….යි, කියන්න නෙවෙයි. මේ රජයේ ක්‍රියාකලාපයේ ඇති දුර්වලතාවය ගැන, විවේචන ඕනෑතරම් තිබෙනවා. එමෙන්ම ඒවා සාධාරණ විවේචන. නමුත්, මේ රජය තරම් විවේචනයට ලක්වුණු, විවේචනයට ඉඩදී තියන රජයක්, මගේ මතකයට එනවානම්, ඒ, 1965 – 70 ඩඩ්ලි සේනානායක රජය සහ 1970 – 77 සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක රජය පමණයි. නමුත් ඒ කාලයේ මෙතරම් දැඩි මාධ්‍ය ප්‍රහාර තිබුණේ නැහැ. 

   අද දිනේෂ් ගුනවර්ධනලාගේ මොලය කොලොප්පන් වී හමුදා කුමන්ත්‍රණ ගැන කතා කරන්නෙත්, වාසුදේව නානායක්කාරලා මහා නීතීඥයන් වුනාට පාර්ලිමේන්තුවේ අමු කුණුහරප කියන්නෙත්, උදය ගම්මන්පිල, විමල් වීරවංශ වැනි අය නන්නත්තාර වී සිටින්නේත්, මහින්ද රාජපක්ෂලා, බැසිල් රාජපක්ෂලා, නන් දොඩවන්නේත්, මේ රජය පෙරලා දමන්න, ඔවුන්ට තවමත් ශක්තිමත්ව සංවිධානයවීමට නොහැකි නිසයි.  එය ඔවුන්ගේ දුර්වලත්වය විනා, රජයේ දුර්වලත්වය නොවෙයි.
 
   හොඳයි, ඒ කතාව එතනින් නවත්වමු.

  හමුදා කුමන්ත්‍රණ මගින්, ලෝකයේ රටරටවල බලය අල්ලාගැනීම, අද ඊයේ සිදුවන දෙයක් හෝ, අරුම පුදුම දෙයක් නෙවෙයි. අපේ රටේ හමුදා කුමන්ත්‍රණයක් ගැන මුලින්ම කියවෙන්නේ, 1962 වර්ෂයේදීයි. අපි ඒ කාලේ බොහොම පොඩි එවුන් නිසා, රටතුළ යම් කැළඹීමක් ඇතිවුනාද යන්න, දැනුනේ නැහැ. 
 
   ඔබ අතරින් සෑහෙන පිරිසක්, 1962 රාජ්‍ය විරෝධී කුමන්ත්‍රණය ගැන අසා ඇතත්, එය වඩාත් සවිස්තරව, එහෙත් හැකිතරම් සංක්‍ෂිප්තව, පහතින් ඉදිරිපත් කරනවා.
 
   ලංකාවට නිදහස හෙවත් ඩොමීනියන් තත්වය ලැබුනට පස්සේ, ඩී.එස්. සේනානායක, ඩඩ්ලි සේනානායක, ශ්‍රීමත් ජෝන් කොතලාවල, වැනි අගමැතිවරුන්, රාජ්‍ය පාලන ක්‍රමයේ, බරපතළ වෙනස්කම් කරන්න ගියේ නැහැ. හේතුව ඔවුන් සුද්දාගේ ක්‍රමය අගය කළ නිසා. 
 
   නමුත්, එස්.ඩබ්ලිව්.ආර්.ඩී.බණ්ඩාරනායක මහතා, ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්‍ෂය පිහිටුවාගැනීමෙන් පසු, රාජ්‍ය පාලන ක්‍රමයේ වෙනස්කම් කිරීමට පෙළඹුණා. විශේෂයෙන් 1956 විප්ලවයෙන් පස්සේ, ලංකාවේ ස්වාධීනත්වය වර්ධනය කරගනිමින්, පූර්ණ බලතල සහිත ජනරජයක් වීමේ ගමන සඳහා, මුල් පියවර තැබුණා. ජනසතු ව්‍යාපාරය එහි මූලික පියවරක්. බණ්ඩාරනායක මහතා ඝාතනය කිරීමෙන් පසු බලයට පැමිණි, සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක මැතිනිය, බණ්ඩාරනායක ප්‍රතිපත්ති, ඒ අයුරින්ම ක්‍රියාත්මක කළා. 
 
   1948 නිදහස ලැබීමෙන් පසු, ලංකා රාජ්‍යයේ ප්‍රධාන නිලතල බහුතරයක් ලැබුණේ, අධිරාජ්‍යවාදී පාලනයට ගැතිකම් කළ, රාජ්‍ය, සන්නද්ධ සේවා, සහ පොලිස්, නිලධාරීන්ටයි. බණ්ඩාරනායක මහතා විසින්, සිංහල බෞද්ධ බහුතර ජනතාවට සහ සිංහල භාෂාවට විශේෂ තැනක් දීම නිසා, පෙර කී බෞද්ධ නොවන සහ  සිංහල නොවන සමහර රාජ්‍ය නිලධාරීන් මෙන්ම, සන්නද්ධ සේවා උසස් නිලධාරීන්, කලකිරීමකට පත්වුණා. 
 
   ඔවුන්, සිරිමාවෝ බණ්ඩාරනායක මැතිණියගේ රජය, පෙරළා දමා, රටේ බලය අල්ලාගැනීමට කුමන්ත්‍රණයක් සැළසුම් කළා. මේ කුමන්ත්‍රණයට ලංකා ගුවන් හමුදාව සහභාගි නොවීම විශේෂත්වයක්. යුද හමුදාව, නාවික හමුදාව, සහ පොලීසිය තමයි හවුල් වුණේ. එමෙන්ම විශ්‍රාමික රාජ්‍ය නිලධාරීන් සහ, සන්නද්ධ සේවා/පොලිස්, නිලධාරීන් ද හවුල් වුණා. කුමන්ත්‍රණය සඳහා නියමිත දිනය වුනේ, 1962 ජනවාරි මස 27 වැනිදින රාත්‍රියේ.
 
   තෝරාගත් හමුදා බලඇණි කීපයක් යොදවා, කොළඹ නගරයේ වැදගත් ස්ථාන අල්ලාගෙන, (ලංකා ගුවන්විදුලි සේවය, විදුලි සංදේශ මධ්‍යස්ථානය, වැනි) ඉන්පසු අගමැතිනිය සහ අත්‍යවශ්‍ය ඇමතිවරුන් ද අත්අඩංගුවට ගෙන, යුද හමුදා මූලස්ථානයේ, (අද එතනින් ඉවත්වෙමින් පවතින) පොළොව යට පිහිටි අවි ගබඩාවේ (මෙය තිබුණේ, බාලදක්ෂ මාවතේ යුද හමුදා මූලස්ථානයේ සිට, ගාලු මුවදොර පිටිය යට හාරන ලද, අති විශාල බංකරයක් වැනි ගබඩාවක. අද එය සම්පූර්ණයෙන් වසා දමා තියෙන්නේ. මෙය, දෙවැනි ලෝක යුද සමයේදී, සුදු අධිරාජ්‍යවාදී පාලනය යටතේ ගොඩනැගුවක්) සිරකර තැබීම සහ ඉන්පසු ලංකාවේ අග්‍රාණ්ඩුකාර වරයා වූ ශ්‍රීමත් ඔලිවර් ගුණතිලක හමුවී, රජය විසුරුවා හැරිය බවට ලිඛිත ප්‍රකාශයක් ලබාගෙන, එය ගුවන්විදුලි මගින් රටපුරා ප්‍රචාරය කිරීමටත්, සැලසුම් කර තිබුණා.
 
   තවද, පනාගොඩ යුද හමුදා කඳවුරේ සිට, රජයේ ආධාරය සඳහා එනු ඇතැයි සිටන භටපිරිස් වැලැක්වීම සඳහා, කැළණි පාළම, වික්ටෝරියා පාළම, වැල්ලවත්ත පාළම,  වැනි ස්ථානවල සහ, කොළඹ නගරයේ වැදගත් සියලු ස්ථාන වල, හමුදා සන්නද්ධ රථ (ඒ කාලේ යුද්ධ ටැංකි තිබුණේ නැහැ) රඳවා තැබුණා. 
 
   නියමිත දිනයේ අගමැතිණිය කතරගම ප්‍රදේශය වෙත යාමට නියමිතව සිටියත්, අවසාන මොහොතේ ඒ ගමන යැවුනේ නැහැ. ඒ අතර, අපරාධ පරීක්‍ෂණ දෙපාර්තමේන්තුවේ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති සහ කොළඹ නගරය භාර ජ්‍යොෂ්ඨ පොලිස් අධිකාරි හදිසියේම අරලියගහ මන්දිරය වෙත පැමිණ, රාජ්‍ය විරෝධී කුමන්ත්‍රණයක තොරතුරු ලැබී තිබෙන බව අගමැතිනිය වෙත හෙළි කළා. 

අගමැතිණිය වහාම ෆීලික්ස් ඩයස් බණ්ඩාරනායක ඇමතිවරයා (බණ්ඩාරනායක මැතිණියගේ ඥාති පුත්‍රයෙකි) මගින්, උපක්‍රමිකව කුමන්ත්‍රණකරුවන් සියලුදෙනා අත්අඩංගුවට ගත් අතර, ඔවුන්ව අරලියගහ මන්දිරය වෙත ගෙනවිත් ප්‍රශ්න කර, සියල්ල හෙළිකරගත්තා. ඉන්පසු විශේෂ පාර්ලිමේන්තු පණතක් සකසා, මේ නඩුව විභාග කෙරුණා. කෙසේ වෙතත්, එම පනත අතීතයට බලපාන පරිදි පනවා තිබීම, නීතියට අනුකූල වුනේ නැහැ. එවකට, ලංකා රාජ්‍යයට අදාළ, උපරිම අධිකරණය වුණේ, බ්‍රිතාන්‍ය ප්‍රිවි කවුන්සිලයයි. විත්තිකරුවෝ නඩුව ඒ වෙත යොමුකොට, නිදහස ලැබුවා.  

  කෙසේ වෙතත්, හමුදාව සහ පොලීසිය කොතරම් දුරට මේ කුමන්ත්‍රණයට සහභාගී වුයේද යන්න තහවුරු කිරීම පිණිස, විත්තිකරුවන්ගේ නම් ලැයිස්තුව පහත දක්වනවා. මොවුන් අතර, බෞද්ධ කිසිවකුත් නැතිවීම විශේෂත්වයක්.  

   ඔබ කැමති ඇති කවුද විත්තිකරුවන් කියා දැනගන්න. මෙන්න ඒ පිරිස. මේ පිරිසට විසි දෙදෙනෙකු අයත් වෙනවා.

යුද හමුදා නිළධාරීන් 

1. කර්නල් F.C. ද සේරම්:- ලංකා යුද හමුදා ස්වේච්ඡා බලසේනාවේ නියෝජ්‍ය සේනාවිධායක සහ ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාවේ අණදෙන නිළධාරි.

2. කර්නල් මොරිස් ද මෙල්:- ලංකා යුද හමුදාවේ මාණ්ඩලික ප්‍රධාන සහ ස්වේච්ඡා බලසේනාවේ සේනාවිධායක.

3. ලුතිතන් කර්නල් විල්මට් (විලී) එස්. ආබ්‍රහම්:- අණදෙන නිලධාරි, 3 වැනි ක්ෂේත්‍ර රෙජිමේන්තුව ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාව.

4. ලුතිතන් කර්නල් J.H.V. ද අල්විස්:-  අණදෙන නිළධාරි, දෙවැනි ස්වේච්ඡා ඉංජිනේරු රෙජිමේන්තුව, ලංකා ඉංජිනේරු බලකාය.

5. ලුතිතන් කර්නල් බැසිල් R ජේසුදාසන්:- අණදෙන නිලධාරි, දෙවැනි ස්වේච්ඡා සංඥා බලඇණිය, ලංකා සංඥා බලකාය.

6. ලුතිතන් කර්නල් නොයෙල් මතායෙස්:-  අණදෙන නිලධාරි, ලංකා විදුලි සහ යාන්ත්‍රික ඉංජිනේරු රෙජිමේන්තුව.

7. මේජර් B.I. ලොයෝලා:-  3 වැනි ක්ෂේත්‍ර බලඇණිය, ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාව.

8.  මේජර් W.G. වයිට්:- 3 වැනි ක්ෂේත්‍ර බලඇණිය, ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාව.

9. මේජර් වික්ටර් ජෝසෆ්:- කුමන්ත්‍රණය සිදුවූ දින, දවසේ කාර්ය භාර නිලධාරි, ලංකා සන්නාහ සන්නද්ධ බලකා මූලස්ථානය.

10. කපිතන් J.A.R.  ෆීලික්ස්:- ලංකා යුද හමුදා ස්වේච්ඡා බලසේනා මූලස්ථානයේ මාණ්ඩලික නිලධාරි.

11. කපිතන් ටෝනි අංගි:- 3 වැනි ක්ෂේත්‍ර බලඇණිය, ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාව.

12. කපිතන් දොන් වීරසිංහ:- 3 වැනි ක්ෂේත්‍ර බලඇණිය, ලංකා කාලතුවක්කු හමුදාව.


නාවික හමුදා නිළධාරි 

1. රියර් අද්මිරල් (විශ්‍රාමික) ජෙරාඩ් රොයිස් මැක්ස්වෙල් ද මෙල්:- ලංකා නාවික හමුදාවේ පළමුවැනි සිංහල නාවික හමුදාපති, ලංකා ස්වේච්ඡා නාවික හමුදාවේ පළමුවැනි නාවික හමුදාපති. ඉහත අංක 2 යටතේ සඳහන්, කර්නල් මොරිස් ද මෙල් ගේ, එකකුස උපන් සොහොයුරු. 

පොලිස් නිළධාරීන් 

1. ජ්‍යොෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති C.C. දිසානායක (‘ජන්ගල්’ යන අන්වර්ථ නාමයකින් ද හැඳින්වුණි):- පොලිස් කොට්ඨාශ අංක 1 භාර නිලධාරි.  

2. ජ්‍යොෂ්ඨ නියෝජ්‍ය පොලිස්පති (විශ්‍රාමික) සිඩ්නි ද සොයිසා:- පොලි කොට්ඨාශ සම්බන්ධිකරණ සහ පරිපාලන නිලධාරි. 1962 දක්වා.

3. පොලිස් අධිකාරි V.E. පෙරේරා:- කොළඹ බටහිර පොලිස් කොට්ඨාශය.

4. පොලිස් අධිකාරි  W.E.C. ජෙබනේසම්:- කොළඹ 

5. සහකාර පොලිස් අධිකාරි කොලින් වැන්ඩන්ඩ්‍රීසන්:- තිඹිරිගස්යාය පොලිස් ක්‍ෂේත්‍ර බලකා මූලස්ථානය භාර නිලධාරි.

6. සහකාර පොලිස් අධිකාරි J.F. බෙඩේ ජෝන්පිල්ලේ:- රථවාහන අංශය 

7. සහකාර පොලිස් අධිකාරි ටෙරී V. විජේසිංහ:- නියෝජ්‍ය පොලිස්පති 1 ගේ මාණ්ඩලික සහකාර.

8. සහකාර පොලිස් අධිකාරි ලයනල් C.S. ජීරසිංහ.

රාජ්‍ය නිළධාරීන් 

 
1. ඩග්ලස් ලියනගේ (ලංකා සිවිල් සේවය):-  ඉඩම් සංවර්ධන නියෝජ්‍ය අධ්‍යක්‍ෂ.

2. රොඩ්නි ද මෙල්:- වැවිලිකරු.

  මොකද හිතෙන්නේ? මෙච්චර වැඩකාරයෝ ගොඩක් ඉඳලත්, වැඩේ අසාර්ථකයි. මොකද එහෙම වුණේ? බොහොමයක් රටවල, මෙවැනි කුමන්ත්‍රණ සාර්ථක වුනාට වඩා අසාර්ථක වීම තමයි, සිදුවෙලා තියෙන්නේ. හොඳ රාජ්‍ය ඔත්තු සේවයක් තියනවා නම්, එම සේවය, ඇත්තටම පවතින රජයට අවංකව සහ පක්ෂපාතීව සේවය කරනවා නම්, මෙවැනි කුමන්ත්‍රණ කරන්න පහසු වෙන්නේ නැහැ. 

   හොඳයි, ඔබ හිතනවාදමේ යහපාලන රජයට විරුද්ධ හමුදා කුමන්ත්‍රණයක් දියත්වෙයි කියා. මමනම් කීයටවත් හිතන්නේ නැහැ. 

මෙන්න හේතු:-

1. එදා වගේ නෙවෙයි අද. හමුදාව රාජ්‍ය බලය අල්ලාගත්ත ගමන්, ලෝකයේ රටවල් බොහොමයක්, ඒ ජුන්ටාව පිලිගන්නේ නැහැ. ඒ විතරක් නෙවෙයි, ලෝකයේ බලවත් රටවල් බොහොමයක්, අපිට විවිධ සම්බාධක පනවනවා. මේ නිසා, රාජ්‍ය පාලනය ගෙනයාම, රටේ මිනිස්සුන්ට එදාවේල කන්න දීම, අත්‍යවශ්‍ය සේවා පවත්වා ගැනීම, ප්‍රශ්නයක් වෙනවා. 

2. ඛනිජ තෙල් සපයාගැනීම මහා බරපතළ ප්‍රශ්නයක් වෙනවා. එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානය පවා අපිට සම්බාධක පනවනවා. එතකොට ඉතින් බස්තියන් පයින් යන්න තමයි වෙන්නේ. 

3. අපේ ආනයන අපනයන වලට සම්බාධක පැනවීමත් සමග, ආර්ථිකය කඩා වැටෙනවා. කොටස් වෙළඳපොල මුළුමනින්ම කඩා වැටෙනවා. රාජ්‍ය සහ පෞද්ගලික යන අංශ දෙකම අවුල් වෙනවා. 

4. හමුදාව ලවා බලය අල්ලාගෙන, පාලනය සියතට ගන්න අර අඳින, පාරාජිකා වෙච්චි දේශපාලුවන් හිතනවා ඇති, ඔවුන්ට පුළුවන් කියා, විදේශ සබඳතා ගොඩනගාගන්න. එය කෙසේවත් සිදුවන්නේ නැහැ. මේ රජයේ විදේශ සබඳතා ශක්තිමත් නිසා, බලයෙන් පහකලත්, ලෝකයේ බොහොමයක් රටවල්, නීත්‍යානුකූල රජය ලෙස පිළිගන්නේ, වත්මන් ජනාධිපති ප්‍රමුඛ ආණ්ඩුවයි. 

5. ඉන්දියාව, චීනය, පාකිස්ථානය, බංග්ලාදේශය, බලයෙන් පහකළ රජයේ උදව්වට එනවා. (වෙනත් රටවල් ද එක්විය හැකියි)  එය යුද්ධාධාර වියහැකියි. අවසන් ප්‍රතිඵලය වන්නේ භයානක ලේ වැගිරීමකින් පසු, බලය යලිත් පෙර පැවති රජයටම ලැබීමයි. කපටි මොළයක් තියන රාජ්‍ය නායකයකුට පුළුවන්, ඒ අවස්ථාවෙන් ප්‍රයෝජන ගෙන, දේශපාලන සතුරන්, සදහටම වනසා දමන්න. 

6. ණයබර, ආර්ථික වියවුල්, සහිත මේ රට අල්ලාගන්න, කිසිදු ත්‍රිවිධ හමුදා නායකයකු එකඟවනු ඇතැයි මා හිතන්නේ නැහැ. 

7.  හමුදා කුමන්ත්‍රණයකට අවශ්‍ය පසුබිම මේ රටේ තවම දකින්නට නැහැ. ඒ සඳහා ත්‍රිවිධ හමුදා සාමාජිකයන් සහ පොලීසිය පෙළඹවීමට තරම් උත්තේජනයක් සමාජය තුළ වර්ධනය වී නැහැ. ඒ නිසා, තමන් දැනට විඳින වරප්‍රසාද ඔට්ටුවට තබා, කුමන්ත්‍රණයකට යන්නට තරම් අඥාන පිරිසක්, ත්‍රිවිධ හමුදාව සහ පොලීසිය තුළ ඇතැයි සිතන්නට අමාරුයි. 

8. මේ කුමන්ත්‍රණ කතා නිසා, රජය, මේ වනවිටත්, පූර්වාරක්‍ෂක පියවර ගණනාවක් ගෙන ඇති. ඒවා උපක්‍රමික ක්‍රියා නිසා, මා මෙහි විස්තර කරන්නේ නැහැ. 

මේ යහපාලන රජය, නියමිත අවුරුදු 5 යන්නට කළින්, ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදීව පෙරළා දැමුවොත්, මා පුදුම වන්නේ නැහැ.

අපි මේ ගැන සංවාදයක යෙදෙමු.
සියළු හිමිකම් බ්ලොග්කරු සතුය.

Related Posts

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල