කෙටි කථා

සදවතී

Off

 

ඩී.බී.ඇම්. සදවතී මැණිකේ පාවරවැව ඉස්කෝලේ රෙජිස්ටරේ ඇගේ නම සටහන් කරලා තිබුණේ එහෙම. ඪි.ඇම් කියන්නේ ඩිංගිරි බංඩා මුදියන්සේලාගේ කියන එක කෙටියෙන්. සදවතී පාවරවැව ඉස්කෝලේ දහයේ පන්තියේ ශිෂ්‍යාවක්. නමට ගැලපෙන මුණ . දකින කෙනෙකුට පෝයදා හද මතක් වෙන්නෙ නිතැතින්. පිරිණු පසුපස පහු කරන් නිතඹ තෙක් ඇද හැලුණ කේශ කලාපය උදේ වරැවේ කිටි කිටියේ කරල් දෙකකට සීමා කරලා තියෙන්නේ. දහයේ පංතියේ හිටියට කොස් පොලොසින් පෝෂණය වෙන හින්දාද එහෙම නැතිනම් පරම්පරාවේ උරුමයක් හින්නද නිච්චියට කියන්න බෑ අඩි පහ මාර පන්නපු උස. සුදු ගවුමට ශාන්ත වුණු රණ තිසරැ ඉගිලෙන්න කල් යල් බලා සිටිනවා වගේ.කොටින්ම පාවරවැව ඉස්කෝලෝ රූප සුන්දරිය ඈ.
සදවතීගේ ගෙදර තිබුණේ තාවරවැව මහ වැව පල්ලේ පන්සලට එපිටින් ගංගොඩේ. ගමේ අනෙක් අය වගේම සදවතීගේ තාත්තා සුන්දර බංඩා ගොවියෙක්. අම්මා ගෙදර සුමේ කරගෙන වට්ටි පෙට්ටි පන්නම් කලේ මුදල් හොයන එකට වඩා කාලය ගෙවා දා ගන්න . සුන්දර බංඩා ගේ මේ කන්නය වෙනදටත් වඩා සාරයි. සුනාමියෙන් පාගා ගත්ත වීඇට වලට කාමර දෙකක්ම තාවකාලිකව වෙන් කරලා දුන්නා. අරලිය මුදලාලිගේ මුස්ලිම් මුදලාලිගේ තඩි ලොරි වැව් බන්ට් එක පහු කරගෙන ගමට ආවේ පෙරහැරේ. මහතුවා, පොල් කට්ටා ඒ ආපු මුදලාලිගේ පෙරගමන්කරුවෝ. ගණුදෙණුවලින් ගමේ මාමාලා අය්යලා බාප්පලාගෙනුයි මුදලාලිගෙනුයි ගත්ත කාසි හවසට ඩබලාගේ ගැනු දෙන්නා අතට දීලා උන් වැනී වැනී ජේවිපිකාරයෝ බාගේට හදාපු පාර දිගේ සිංදු කිය කියා හංදිය කඩේ බංකුවට ගාල් වුණා.
සුන්දර බංඩා ගමේ අනෙක් අය වගේම මේ පාර ටෙලිවිෂන් එකක් මිළයට ගත්තා . ඒ ඔය ඉගෙන ගන්න ඒවාට රූපවාහිනිය ඔනමයි කියලා හැමෝම කියන හින්දා . අනික සුන්දර බංඩාගේ බිරිද දවල් දවසේ ගෙදර තනියම ගෙවණ ජිවිතේ ගැන සුන්දර බංඩාට තිබුණේ බොහොම ලොකු කම්පාවක්.
තබුත්තේගම ටවුමේ සිංගර් සාප්පුවෙන් ගෙනාපු ටෙලිවිෂන් එක තියන්න කලංසුරිය බාස්ට කියලා කබඩ් එකක් හදව ගත්තට පස්සේ ගෙදර සාලේ මල් පහන් තියන්න හයි කරාපු බුදු පිංතුරයයි පහන් ලෑල්ලයි දෙකම ගලවලා කබඩ් එකයි ටෙලිවිෂන් එකටයි එතන වෙන් කරා. ටෙලිවිෂන් එක ගෙනාවට පස්සේ ගෙදර කලඑලියයි සුමනාවතී තනියම හිතලා එක සුන්දර බංඩාටත් කිව්වා. සුන්දර බංඩා

“ හ්ම් “

කිව්වා විතරයි.
ටෙලිවිෂන් එකේ ආගමනයට පෙර ගෙදර කට්ටියම රෑට උයා පිහා ගත් දේ තම තමන්ගේ පිගන් වලට බෙදා ගෙන කුස්සියේ වාඩි වෙලා කෑවේ දවසේ රසබර දේ අනෙක් අයටත් බෙදන ගමන්. සදවතීගේ පංතියේ ඉංග්‍රීසි ටිචර් සදවතීලාගේ පතෝල පාත්තියේ පතෝල පැංචි වලට ගල් ගැට ගහලා තියෙනවා දැකල කොඩ මිරිස් වලටත් ගල් ගැට ගහන්න කියලා කිව්ව කතාව කිව්ව දවසේ සුමනාවතීගේ බත් ටිකත් ඉස්පොලේලේ ගියා. කොහොමටත් සදවතීගේ පංතියේ හැමෝම සදවතිගේ අම්මට තාත්තටත් අමුත්තෝ නෙමේ . දැකල නැති වුණාට සදවතීගේ විස්තර විචාර හින්දා ඒ හැමෝම සුමනාවතීට වගේම සුන්දර බංඩාටත් යාලුවෝ වාගේ.
ටෙලිවිෂන් එක ආවාටපස්සේ හැමෝම කෑම පිගන් එක්ක සාලේට ගියා. ශිවන්යා , පබා ,ගුජුන්පියෝ, ස්ටාර්ලා මිසක් කන්නේ මොනවාද කියලාවත් කාටවත් දැන් ගානක් නැහැ. අනික මැල්ලුමක් , නියඹලාවක් එක්ක සාරෙට තිබුණු කෑම වේලත් දැන් නම් හොද්දකට සම්බෝලේකට ඇකිලිලා. සුමනාවතිට හවස් කරේ බලන්න වැඩ සටහන් ගොඩක් තියෙනවානේ….. ලිය වරැණ, සුන්දර ලිය, රසවරුණ වගේ වැඩ සටහන් නොබලා කොහොමද?

ඉස්කොලේ ඉංග්‍රීසි මිස් ජෙනිටා මෙනවිගේ මග පෙන්විම අනුව සදවතීගේ නමින් වර්ණ ටෙලිවිෂන් නාලිකාවේ “සොදුරු රුවැත්ති“ තරගයට ඉල්ලුම් පත්‍රයක් දැම්මේ ජෙනිටා මිස්මයි. කලු බංඩා ඉස්කෝලේ මහත්තයා සුන්දර බංඩාට තරවටු කරේ ඔය තරගයට යැව්වොත් සදවතීව ඉස්කෝලෙන් අයින් කරනවා කියලා. එත් මිස් ජෙනිටා කිව්වා එහෙම කලොත් මානව අයිතිවාසිකම් නඩුවක් දාමු කියලා. ලිදේ පනිට්ටුව වාගේ තිබුණු සුන්දර බංඩාගේ හිත ඉංග්‍රීසි මිස්ගේ කථාවත් එක්ක ලොකු ඉස්කෝලේ මහත්තයාගේ ඉස්කොලේන් අයින්කරනවා කිව්ව කථාවට තිබ්බ බය නැති වුණා. අනික ජෙනිටා මිස් කිව්වේ මේ බයියන්ට රටේ ලොකේ ගැන තේරැමක් නැහැ කියලා. ඔය තරගෙන් දිණුවොත් නිළියක් වෙන්න හරි නිවේදිකාවක් වෙන්න හරි පුලුවන් නිසා ඉස්කොලේ කාල් ගාන්න ඔන නෑ කියලා මිස් පෙන්නුවා. එකෙන් පස්සේ සදවතීටත් සුන්දර බංඩාටත් වඩා තරගය ඔන වුණේ සුමනාවතීට. ටෙලිවිෂන් එකේ නිළි අම්මලා නිළි දුවලාත් එක්ක ඇවිත් කරන වැඩ සටහන් ඇය දැකලා තිබුණා.
ජෙනිටා මිස් හරිම කරුණාවයි. ටෙලිවිෂන් එකේ වැඩ සටහනට සදවතීව එක්ක යන්න බාර ගත්තේ බොහොම කැමැත්තෙන්. තෝරා ගැනීමේ සම්මුඛ පරීක්ෂණයට කලින් දවසේ සදවතීව ජෙනිටා මිස් එයාගේ මාලබේ තියෙන එයාගේ අනෙක්සියට එක්කර ගියා.
“සදා මම දන්නවා ඔයාට ඔය තරගෙන් දිනන්න පුලුවං “
“හැබැයි කෙල්ලේ මම කියන විදිහට හිටියොත් විතරයි“
බලාපොරොත්තු වලින් ආතුර වෙලා හිටිය සදවතීට දැන් ජෙනිටා මිස් පිනුම් ගහන්න කිව්වත් මම ඇදන් ඉන්නේ ගවුමක්නේ කියලා හිත්නනේ නැතිව පිනුං ගහනවා
“මිස් කියන්නකෝ මම කොහොමද මොනවද කරන්න ඹනේ කියලා“
මිස් ජෙනිටා ඇණවුම් කරපු පිසා තමයි රාතීර්‍ ආහාරය වුණේ. සදවතීට මේ ඇලෙන දිය රොටිය එතරම් ප්‍රිය නැතත් “සොදුරු රුවැත්ති“සිහිනය මේ ඉතාලි රොටිය, පිසාව රසවත් කළා. කෑම දිරවිම සදහා ජෙනිටා මිස් දුන් පානය තීත්ත වුණත් සදවතී නොපැකිලිව පානය කළා
“ අනේ මිස් මගේ ඔලුව කැරකෙනවා වාගේ“
“කෑම අජීර්ණයක්ද දන්නේ නැහැ“ සදවතීගේ කිකිණි සරය බොහෝ සේ භින්න වෙලා.
“ආහ්ග් බයවෙන්න එපා සදා ඔයා බීව්වේ බීයර් මුලින් ටිකක් ඔහොම තමා බය වෙන්න එපා මම ඉන්නවානේ“
සදවතී නිදි යහනට ආවේ ජෙනිටා මිස්ගේ වාරුවෙන්.
ජෙනිටා මිස් සදවතී යහනේ තනි කලේ නැහැ.
සදවතීයගේ කොපුල් මත උණුසුමට තැවරැණ මිස් ජෙනිටාගේ ලවන් ලුහුටා විත් නතර වුණේ සදවතීයගේ ලවන් මතමයි.
සිගිත්තෙකු අතපත් ලොලිපොයක් සේ සදවතීගේ රණ තිසරුන් මිස් ජෙනිටාගේ මුව අත් පත් කර ගත්තේ සදවතිගේ මනාපයන් ගැන කිසිදු තැකිමකින් තොරවයි.
සදවතියගේ මලවි කරලිය ජෙනිටාගේ සිය භාවාතීශය රැගුමින් අඩ හෝරාවක් පමණ කම්පනය කළා. සදවතීය නුහුරත් බියරයේ මතත් නිසා යහන මත කිසිවක් කර කියා ගත නොහි ශෛලගතව බලා සිටියා.
පසු දින කොළඹ කාකයන්ගේ කාක නාදය අනෙක්සියට නව දිනයක් උදා වන බව දැනුම් දුන්නා. සදවතී මිස් ජෙනිටාගේ මාංශල දේහය ඉවත් කොට සිය නිදි ඇදුම් සොයා ඇද ගත්තා.
සම්මුඛ පරීක්ෂණය හරි අපුර්ව එකක්. එහි සිටියේ වයසින් අඩ සියවසක් පුර්ණ කෙරු මහතුන් පමණයි. නානා ඇදුම් ආයිත්තම් සපයමින් එවායින් සැරුහි ඔවුන් ඉදිරියේ විවිධ ඉරියවු පැමයි සම්මුඛ පරීක්ෂණය.ඒ සැපයු වස්ත්‍ර කිසිවික් ශරිරාංග මුලුමනින් වසා දමන එවා නොවිම සදවතියට මෙන්ම පැමිණ සිටි යුවතියන් බහුතරයකට කුලක් ගෙනාවේ ඔවුන් ඈත පිටිසරින් පැමැණි නිසා වෙන්න ඇති.
සම්මුඛ පරීඛ්ෂණයේ මුල් අඩ නිමා වුනේ තේ පැන් සංග්‍රහයකින් . එහි තිබු කෑම කිසිවක්ම සදවතී මින් පෙර දැක තිබු එවා නොවේ.
මුල් දින සම්මුඛ පරීක්ෂණය අවසන් කොට සදවතී නැවතත් පැමිණියේ ජෙනිටා මිස්ගේ ඇනෙක්සියටමයි.
“සදා අද මම ඉන්ටවී බෝර්ඩ් එකේ චෙයාමන්ට එන්න කීවා“
“එයා අපිට උදවු කරයි බලන්නකෝ මම ඔයාව අනිවාර්යෙන්ම සොදුරු රුවැත්ති කරනවා“
කිලෝගැරැම් 80ක පමණ ජොල් මාංශල කදක් බදු මාධ්‍ය ආයතන නියෝජිතයා රාත්‍රී 8ටවන්නටත් පෙර විසල් මෝටර් රථයකින් ජනප්‍රිය නිවේදක මහතෙකුත් සමගයි පැමැණියේ.
රාත්‍රී භෝජන සංග්‍රහය සුප්‍රකට හෝටලයකින් ඇණවුම් කළ එකක් . අද සදවතීට දුන් කුඩා වීදුරු බදුනේ වු දියරයේ සැර එක්කල සිසිල් බීමයට මකා දමන්න නොහැකි තරම් ප්‍රබලයි.
“සදා මේ බ්‍රැරැන්ඩි බෙහෙතක් “

ජෙනට් මිස් තොතොල් වෙමින් කිවා

ජෙනට් මිස්ගේ විසල් යහනට සදවතීයට යන්නට අද තිදෙනක්ම උදවු වුණා.

සදවතීයට සිය යහන වටා ජෙනට් මිස්ලා කිහිප දෙනෙක් කැමරාවක් අතින් ගත් නිවේදකයින් කිහිප දෙනෙක් මාධ්‍ය ආයතන නියෝජිතින් කිහිප දෙනෙක් වේගයෙන් කැරකෙැවෙනවා දැක ගත හැකි වුණා.

මාංශල මාධ්‍ය නියෝජිතයා ඇද ඉහත්තේ වාඩි වෙනවාත් සමග මිස් ජෙනට් සදවතීයගේ රණ තිසරැන් රැකවල්ලා තිබු සලු රැහැන් මුදා හැරියා.

සදවතීය මත නැග දැගලු කිලෝ 80ක මාධය සද්දන්තයා සදවතියගේ දෙපා අතරට යනවාත් සමග ඇග මස ඉරා යන වේදනා පුංඡයක් දෙකකුල් අතරින් නැග ආවත් වේදනාව පිට කරන්නට මුව විවර ඛල නොහැකි වුවේ සදවතියගේ මුව නිවේදක මුවින් ආවරණය වි තිබු නිසයි සද්දන්තයෙක් වුණත් ඔහු ඉතා ඉක්මණින් සදවතිය අතැර දැම්මේ කඩුගන්නා කන්ද අදින්න තැත් කළ පවර් සෙට් ඇංජිමක් වාගේ හති හලමින්. ඒත් ඉන්පසු නිවේදකයා නම් නිවේදනයේදි වගේම කිසිම කටකම සෙය්යාවක් නැතිව නිවේදනය කරන්නා වගේම තමයි තමන්ට ලැබුණු මේ අවස්ථාවත් පාවිච්චි කලේ . සදවති මුවා කල වලා තීර ඉවත් වෙනකොට පසුදා උදා වී අඩ හෝරාවක් විතර ගත වී තිබුණා ……….$####@&*(&&&&&

මාස දෙකකට පමණ පසු “සොදුරු රුවැත්ති “ ග්‍රරැනඩ් පිනාලේ වැඩ සටහන විකාශය වුවා. සොදුරැ රැවැත්තිය ලෙස පාවරවැව සදතී මාණිෂා කිරුලු පැලදියා

රථ පෙරහැරකින් සොදුරු රුවැතිය ගම් වැසියන් පිළි ගන්නා ආකාරය ලොකු ඉස්කෝලේ මහත්තයා ඉස්කොලේ පාවට්ටා වැට අතරින් බලාගෙන හිටියා……..

අයිතිය සහ අන්තර්ගතයේ වගකීම බ්ලොග් අඩවිය සතුය , උපුටාගත්තේ මෙතැනින්

https://kalulellaa.blogspot.com/2017/02/blog-post_12.html

 

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල