අතීතකාමය

කිරි පීල්ල

Off

මොනවදෝ මන්දා තඩි ගෝනි දෙකක් බරට බරේ උස්සගන ආපු තාත්ත රාස්පාන් ගොඩක් බිම අතඇරෙන සද්දෙං බිමට දැම්මා

මොනවද තාත්තේ

තහඩු කෑලී

මොනවටද

වැඩකට

මොකක්ද වැඩේ

කෝ අර රේල් පීලි කෑල්ල

තියනවා ආවුද පෙට්ටිය යට

ඒක අරං එනවකො

බරයිනෙ

බරයි තමා යකඩනේ

මං ඉතින් බැරි බැරි ගාතේ ඇගට හේත්තු කරගත්ත රේල් පීලි කැල්ල උස්සං ඇවිත් බිම අත අරිනවා

මෝඩයා සිමෙන්තිය කැඩෙනවා

කියන තාත්ත කාකී ෂර්ට් එකයි කලිසමයි ගලවලා සරමට බැහැලා , බිෂ්ටල් එකක් පත්තු කරගන බිම ඉදගන රේල් පීලි කෑල්ල ලංකරගන්නවා නමාගත්ත කකුල් දෙක ලගට

ලොක්කෝ අර කියත් පටි ෆ්රේම් එක ඇරං එනවා

මං ගිහිං ඉතින් ඒකත් අරං එනවා , තාත්ත රේල් පීල්ලේ එක කොනකට වෙන්ඩ සෙන්ටි මීටරයක් විතර තියලා සෙන්ටි මීටර් බාගයක් විතර යටට කපනවා , කපන්ඩ ලේසි නැ

තලේ කැපෙන්නැ

කොහේ කැපෙන්ඩද හැම රෙද්දෙම උලලා කනවනෙ , අනික රේල් පීලේ යට පැත්තට වඩා උඩ පැත්ත හයියයි

මොකක්ද තාත්තේ කරන්ඩ යන්නේ

පොඩ්ඩක් ඉන්නවකෝ පෙන්නන්ඩ , කෝ අර යකඩ කපන කතුර ඒකත් අරගන එනවකො

කතුර අතට ගන්න තාත්ත තල දෙක දිග ඇරලා බලනවා

ඒකත් කාල

කියල ආයෙත් නැගිටිනවා

බෝතලයක කරක් කපමු

බිජ්ජෙ කර තමා කපන්ඩ වෙන්නෙ

බෝලකුඩුවේ එල්ලල තියන කලිසං සාක්කුවට අත දාන තාත්ත සිමෙන්ති කවරයක ඔතලා තියන මොකක්ද පොදියක් අරගන ඇවිත් ලගින් තියාගන්නවා

කෝ අර නට් තියන බෙලෙක්කය අරගන එනවකො , යකඩ මිට තියන ඇලිස් කට්ටයි ටින්ටස් මිටියයි බෝලමිටියයි අඩු දෙකත් ඕන

ගෝනියක කට ලෙහලා එලියට තහඩු කෑලි ටිකක් ගන්න තාත්ත කතුර අරං සෙන්ටි මීටර් හතරයි හතරේ විතර කෑල්ලකුයි සෙන්ටිමීටර් එකයි , හතයි විතර සයිස් කෑල්ලකුයි කපලා අරගන්නවා

කෝ .. ගන්නවකෝ … ඔකේ ඇති වානේ නට් … සිදුර පොඩි මස වැඩි එකක්

ආ තාත්තේ

ඇක්සල් නට් හරියන්නේ නැ … කො බෙලෙක්කෙ මෙහාට

දිලිසෙන ලොකු නට් එකක් ගන්න තාත්ත ඒක රේල් පීල්ල උඩ තියලා ඒකට උඩින් තහඩු කෑලි දෙක තියලා , ඇලිස්කට්ටයි මිටියයි ආධාරයෙන් සිදුරක් හදලා , සිමෙන්ති කොලයෙන් ඔතපු පොට්ටනියෙන් ගන්න පුංචි ඇණයක් ඒ සිදුර අස්සට දාල රෙල් පීල්ලේ වෙන තැනකින් තියලා බෝල මිටියෙන් තලලා ඇරං අර කපාගත්ත කට්ටේ අස්සට ලොකු තහඩු කෑල්ලේ දෙපැත්ත දාල අඩුවෙන් අල්ලලා ඇතුලට නමනවා , ඊලගට අඩුවක් අරන් දිග තහඩු කෑල්ලත් කොක්ක වගේ නමනවා , නවපු ලොකු තහඩුවේ තියන ඇද කුද වලට ටින්ටස් මිටියෙන් හිමිහිට තට්ටු කරනවා.

ඔය මොකක්ද

පොල් කට්ටක් අරං එනවකෝ

ගෙනත් දෙන පොල් කට්ට අරං කොස් ගහ ලගට යන තාත්ත අර හදාපු තහඩු අටමගල ගහට තියල මිටියෙන් ගහලා පොත්ත අස්සට බස්සලා පොල්කට්ට ඒකට හමන්නනවා , ගහේ පොත්තෙං එන කොස් කිරි ජුන්ඩක් තහඩුව අග්ගිස්ට එනවා උනත් පොල් කට්ටට වැටෙන්නෙ නැ ,

ඔය මොකටද

කිරි පීලක්

කොස්කිරි මොකටද

කොස්කිරි නෙමෙයි බං , මේ රබර් කිරි පීල්ලක්

රබර් කිරි පීලිවල ඔය පල්ලෙහා කෑල්ල නැනේ …

මේ අළුත් විදිහක් මේකට කම්බියෙන් පොල්කට්ට බදින්ඩ ඕන නැ , පීල්ලටම දැම්මහැකි

ඉතින් අපිට මොකටද මෙව්වා

ටිවී එකක් ඕන කියුවා නේද , හදනවකො කිරි පීලී .. ඒ සල්ලි වලින් ටීවි එකක් අරං දෙන්ඩ
ෂා ..ආ … මේ ගොනි දෙකෙන් කිරි පීලි හදලා ටිවී එකක් ගත්ත හැකිද

නැ තව ගොඩක් හදන්ඩ ඕන

ඒ කියන්නේ අපි කඩෙන් තහඩු ගෙනත් හදනවා
සල්ලි තියනවනං මොකටද තහඩු ගේන්නේ , ටීවි එකක්ම ගන්නවනෙ එහෙනං
මේ වාගේ බාල්දි හදලා ඉතුරු වෙන තහඩු කෑලි ගෙනත් හදනවා
කීයක් හදන්ඩ ඕනද තාත්තේ
ටීවී එකක් හත්දාස් පන්සීයක් , තිස්දාහක් විතර හදන්ඩ වෙයි
තිස්දාහක්……….. අම්මෝ
ටීවී එකක් ඕනනං හදන්ඩ වෙනවා

කියන තාත්ත නැගිටලා යනවා ….. මම හිමිහිට තහඩු කෑලි කපාගන හිල් කරගන නමාගන ඇණ රිවට් කරගන වැඩේට බහිනවා , ටිකක් වෙලා යනකොට මං හොයාගන්නවා පීල්ල නමන එක රේල් පීල්ලේ කට් එක අස්සට රින්ගවලා අඩුවෙන් නමලා කරනවට වඩා හොදට ටින්ටස් මිටියෙන් කෙලලා කරන්ඩ පුලුවන් කියලා.
ඔහොම මාස ගානක් මං කිරි පීලි හදනවා ( තාත්ත ඉන්න වෙලාවට විතරයි ) අනිත් වෙලාවට මං මගේ සුපුරුදු පාජාවේ යෑම දිගටම කරගන යනවා , තහඩු ඉවර වෙනකොට තාත්ත තව ටිකක් ගෙනත් දානවා , සමහරක් එව්වායේ කපලා ගන්ඩ දෙයක් නැ ඒවා එහෙම්ම අහකට , පස්සේ පස්සේ අර කතුරෙන් තහඩු කපන්ඩම බැ .. තාත්තා කොහෙදෝ අරං ගිහින් ඒක ගාල මුවතියලා ගෙනත් දෙනවා … ඒත් ටික දවසයි …. ඔන්න ඊලගට අළුත් කතුරක් ගේනවා … මට ගැලවීමක් ඇත්තෙම නැ …. දැං ගෝනි දෙකක්ම පිරිලා හදාපු කිරිපීලි …. ගැනලා බැලුවේ නැතුවට මම දන්නවා තව ගෝනි හත අටක්වත් ඕන කියලා ……….. ශ්‍රමය සුරාකෑමේ පලවෙනි පාඩම ඒක , ඇයි යකෝ ඒකක් කඩෙන් ගන්නේ සත විස්සට විසිපහටලු.

ඔහොම කාලයක් ගෙවීගන යනකොට දවසක් තාත්ත ගෙදර එනවා …. දුඹුරු පාට තඩි පෙට්ටියක් උස්සං , ඔබර පදමට ගහලා … ඒකේ දෙපැත්තේ ටීවී එකක රූපයකුත් ඇදලා තියනවා.

ටීවි එකක්ද තාත්තේ
ඔව්
කලර් එකක්ද

මම බිම තියපු පෙට්ටිය කඩන්ඩ හදනවා

කෝ කෝ ඔහොම හිටහං

කියන තාත්ත කමිසය ගලවලා දොර උඩින් එල්ලලා , ටීවී එක උඩට ඇරං කැබිනට් එක උඩින් තියනවා , ඊලගට ගන්නවා එකට අමුනපු ඒරියල් දෙකකුයි , තව ප්ලාස්ටික් කෑල්ලකට අමුනපු අගල් අටක විතර කම්බි රවුමකුයි , ඒ දෙකේම වයර් දෙකක් එලියට ඇවිත් තියනවා , ඒ වයර් දෙක කොනේ යු අකුරේ හැඩේට පොඩි තහඩු කැලි දෙක ගානේ තියනවා , තාත්ත ඒ හතරම ටිවී එකේ පිටි පස්සේ තියන ඇණ හතරකට තියලා ටෙස්ටරෙන් තද කරනවා , ඊලගට ටීවි එක පල්ග් එකට ගහලා , පල්ලෙහා තියන පොඩි සුයිච් එක දකුනට කරකවනවා … අම්මට සිරි රේඩියෝවල වාගේම තමා … දාන්නෙයි වහන්නෙයි සද්දෙ වැඩි කරන්නෙයිත් එකම සුයිච් එකෙන්.

උඩින් තියනවා තව තඩි සුවිච් දෙකක්……….. තාත්ත ඒ දෙකෙනුත් උඩ එක කරවනවා , ඇදිච්ච චේන් එකක් පුරුකක් අඩු කරල දාල පදින කොට කෝග් වීල් එකෙන් එන සද්දේ වගේ ටොක්ඩෝග් සද්දයක් එනවා ….. ඒ එක්කම හතරට ඉලක්කම ගාවට කැරකුවහම අලවාහිනියත් … එකොලහ ඉලක්කම ගාවට කැරකුවහම පචවාහිනියත් පේනවා…… අඩෝව් දැං අපිටත් ටීවි එකක් තියනවා ඩෝව් ( කලර් නැතුවට ).

මොකක්ද තාත්තේ මේකේ නම

ෆිෂර්

එතකොට මේ සේවා අල්ලන එකට යටින් තියෙන්නේ මොකක්ද

යු එච් එෆ් එක

ඒ කියුවේ

ඔය දැං අපිට පේන්නේ වී එච් එෆ් … යූ එච් එප් තවම ලංකාවේ නැ

ඒ කියන්නේ මොනවද

පේන එකක් බලහං …. ඔව්වා කරකවලා කන්නේ එහෙම නැ උඹ

මට තේරුනා තාත්තටත් ඒගැන ඒ හැටි දැනුමක් නැ කියල , ඔය කඩේ උන්ගෙන් අහගන ආපු ටික පෙන්නුවා ඇරුනහම , අනික යකෝ කිරිපීලි වික්කෙත් නැ …. කොහෙන්ද ටිවී ගන්ඩ සල්ලි… කිට්ටු කරා අම්මට.

ඇ අම්මේ … කිරි පීලි වික්කෙත් නැනේ …. කොහොමද තාත්ත ටිවී එකක් ගෙනාවේ

අස්සයන්ට පුජා කරන හැටියට ඔහොම එකක්වත් ගන්ඩ පුලුවන් වෙච්ච එක ලොකු දෙයක්

තාත්ත අහන් ඉන්ඩ ඕන අඩෝ වැඩියාවක් මං මොකටද අහං ඉන්නේ .. හිමිහිට මාරුවෙලා ආයෙත් ටිවී එක ලගට එනවා , කොහොමහරි එදා රැ වෙනකොට මං හොගාගන්නවා ටොක්ඩෝග් ගාල කරකවන එකත් එක්කම යටින් තියන රවුම එක පැත්තකට කරකවන කොට තිත් වැටෙන එකත් අනිත් පැත්තට කරකවන කොට සද්දෙ සෝ ගාන එකත් නවත්ත ගන්ඩ පුලුවන් කියලා. එදා නිදාගන්ඩ යනකොට මගේ ඔලුවට ආපු ලොකුම දේ තමයි … පුලුවන් තරම් ඉක්මනට පිටි පස්සේ කවරය ගලවලා ..ටීවී එකේ මදය බලන එක.

පහුවදා උදේ ගෙදර උන් කොහෙට හරි වෙච්ච පලවෙනි මෙහොතෙම ඔය දොලදුක සංසිදවාගැනිමේ පලවෙනි පියවර වශයෙන් මස්කරන්නේ කොහොමද අධ්‍යන කටයුතු කරන මොහොතේ තමයි මම දැක්කේ ඉස්සරහ තුනට අමතරව තව සුයිච් හතරමක්ම පිටි පස්සේ හංගලා වාගේ යටින් තියනවා කියලා

යකෝ එකකින් ටිවී එකේ එලිය වැඩි කරත හැකි , අනිකෙන් කළු පාට වැඩි කරත හැකි , තවත් එකකින් රූපය වමට දකුනට තල්ලු කරතහැකි. ඒක නෙමෙයි හොදම වැඩේ හතරවෙනි එකෙන් රූපය උඩට පල්ලට කරත හැකි … ඒක ඕනවට වඩා කැරකුවහම රූපය උඩටහරි පල්ලෙහාටහරි සටසට ගාල දුහනවා. කොහොමහරි ඔය ටික කරකවලා ඉගන ගන තව ටිකක් රූප පැහැදිලි කරගත්තා.

ඔහොම ඉතින් කාලයක් ගෙවිලා යනවා , අනිත් ගෙවල් වල තියන කලර් ටිවී නැති උනාට අගල‍් දාහතරේ කලු සුදු එකකුත් නරකම නැ ,

අර එක ඒරිල් එකකට කලු පාට ප්ලාස්ටික් කෑල්ලෙන් අමුනලා තියන දිලිසෙන රවුම මේ පේන චැනල් දෙක බලන්ඩ ඕන නැ කියල මම දැනගන්නවා … ඔහොම ටික දවසක් යනකොට එම්ටිවී එකයි ටීඑන්එල් එකයි පටන් ගන්නවා , දෙකෙන් ඉස්සෙල්ලා පටන්ගත්තේ සිරස එම්ටිවි එකද කොහෙද , ඒක අපිට පේන්නේ නැ , ටිඑන්එල් එකනං වී එච් එප් ලෝ චැනල් ( නොම්බර දෙකේද කොහෙද ) පේන්ඩ පටන් ගත්තා. ඒත් චිත්තරපටි එහෙම යන එම්ටීවී එක පේන්නේ නැ ,
ඔය කාලේ වෙනකොට කලින් වි එච් එෆ් ඇන්ටනා තිබිච්ච උන් යු එච් එෆ් ඇන්ටනා කඩවල් වල නැති හන්දා හරි තියන තැං දන්නේ නැති හන්දා හරි එක එක හෝම් මේඩ් ඇන්ටනා දාගන තිබුනා , සමහරු කුඩයක රෙද්ද අයින් කරලා ණන ටික සෙට් කරලා , තව අය බයිසිකල් රිම් එකක් කපලා කොන් දෙකට වයර් එක අමුනලා , මටත් හම්බුනා අයින් කරපු කලර් ටිවී වලට දාන ඕම්ස් හැත්තපහේ කේබල් එකක් ඒකට එක එක එව්වා සෙට් කරලා ටිවී එකට අමුනලත් බැලුවා … ම් හූම් පේන්නේ නැ.

ඔය වෙනකොට මං කිහිප සැරයක්ම ටිවී එක ගලවලා තිබුනේ … මට දැං හොදටම ෂුවර් යූ එච් එෆ් ටියුනර් එකේ තමයි කේස් එක තියෙන්නේ ඒක මාරු කලොත් හරි කියලා , ගෙදර උන් එහෙට මෙහෙට මාරු වෙනකං ඉදලා ඒකත් ගලවගන ගියා මගේ පොඩි කාලේ යාලුවෙක් හම්බෙන්ඩ , පොර සිස්සත්තේ පාස්වෙලා කොලඹ ඉස්කෝලෙකට ගිය ඉලෙක්ටෝනික් ගැන දන්න පොරක් , කෑල්ල පරික්ෂා කොරලා එහෙම පොරත් ආපු අවසන් නිගමනය තමයි , ටියුනරයේ අවුලක් තියනවා කියන එක , තව දුරටත් පොර කියුවා හයසිය පනහකට ටියුනර් එකක් පිටකොටුවේ පනස්හය මාකට් එකෙන් ගන්ඩ පුලුවන් කියලත්.
මට දැං මේක කරන්ඩමයි ඕන .. ඒකට තවත් හේතුවක් උනේ පොර උන්ගේ කලර් ටිවී එකේ … තවත් යු එච් එප් චැනල් දෙකක් පටන් ඇරං තියනවා කියලා … ඩයිනා විෂන් කියලා එකකුයි ඊ ටී වී කියල එකකුයි පෙන්නපු එක.

ගෙදරට කියුවට වැඩක් උනේ නැ … පස්සේ මමම සල්ලි හොයාගන්නවා කියල තීරනය කරලා , ඔය නෑදෑයෙක් දෙන සල්ලි , කඩේ ගිහින් යටිමඩි ගහන සල්ලි , තාත්ත හොදට බීල ඉන්න වෙලාවට ගලෝගන්න දත් , අහල පහල ඇන්ටිලට හොට් ප්ලේට් කොයිල් මාරු කරල දීලා ගන්න සල්ලි , එක එකාට කඩේ ගිහින් ගන්න සල්ලි එහෙම එකතු කරපු එක.

දැං මංගාව හත්සීයකටත් වැඩිය එකතු වෙලා …. යාලුවා දිනපතා කොලඹ යන එකා උනාත් ඕකට සල්ලි දීලා ගෙන්නගෙන හයිකරවාගන්ඩ මගේ මනාපයක් නැ , පලවෙනි හේතුව … මං ඕකට යාලුකමට හැමදේටම උදව් කරාට මූ මගේ සල්ලි වලින් කට්ටයක් තියාගන්නවා කියලා දන්න එක , අනික මේ ගේම මටම ගහලා ඉවර කරන්ඩ තියන අහවල් එකේ අමාරුව.

ඔන්න මම දවසක් ගෙදරටත් හොරෙන් පයින්ම රාගමට ඇවිත් කෝච්චියට නැගලා කොලඹ යනවා …. ඒ මං පලවෙනි පාරට කෝච්චියේ තනියම ගිය දවස , කොටුවට ඇවිත් කලින් අහලා තියන විදිහට පාර පැනලා පලවෙනි හරස් වීදියත් හොයාගත්තට .. අර කියන පනස් හය මාකට් එකක් හොයාගන්ඩ බැරුව ඒ පාරේ එහෙට මෙහෙට ගිහින් බැරිම තැන එක කඩයකට ගිහින් .. කඩේ හිටපු පොරට ගලවං ආව ටියුනරය දීලා

මේක තියනවද අයියේ

හාරසිය අනුවයි…. නෝරිටන්

දෙන්ඩ අයියේ

නෝරිටන් කියන්නේ ඒකේ ජාතිය වෙන්ඩ ඇති

කියල හිතාගන ආපහු ඉස්ටේසමට එන පාර අයිනේ තිබුන කඩේකින් අයිසිකිරිං දාපු පුට්සැලට් එකකුත් කාල එහෙම ගෙදර ඇවිත් අර කෑල්ල හයිකර , හනේ හම්මේ පේනවා කියහංකෝ යු එච් එෆ් අර තිබුන පොඩි කම්බි රවුමෙම්ම , පස්සේ ඉතින් මං තව ඇන්ටනාවක් එහෙම හදලා දැම්මා … සැහෙන කාලයක් ඔය ටිවී එක බැලුවා …. පස්සේ අක්කලා කලර් ටීවී එකක් ගෙනාවා.

ඒත් තාත්තා ඒ ටිවී එක බලන එක නැවැත්තුවේ නැ , මේ ඊයේ පෙරෙයිදා දවසක් තාත්ත මට කෝල් එකක් දීලා එන්ඩ කියුවා

ඔයාටනං මේක හදන්ඩත් පුලුවන් ඇති … ඒත් අළුත් එකක් ගත්තා නං හොදයි නේද මේක පරණයි නේ .. මට හොද පොඩි ටිවී එකක් ගෙන් දෙන්ඩකො.

කියල සල්ලි දුන්නා , මාත් ඉතින් අගල් දහනමයේ ටිවී එකක් ගෙනත් ටියුන් කරල දීලා එහෙම එන්ඩ ලෑස්ති වෙනකොට

මේකට මොකද කරන්නේ

මක් කරන්ඩද කුණු ටැක්ටරේට පටවන්ඩ

කියලා ආවට මොකද මට පස්සේ තමයි මතක් උනේ අච්චර අයිතිහාසික ටිවී එකේ ෆෝටෝ එකක් ගහගත්තේවත් නැ නේද කියලා

https://atampahura.blogspot.com/2018/04/blog-post.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල