කාලීන සංවාද

සිරසට අත නොතබනු !

Off

සිරසට අත තියන්න එපා. මෙහෙම කියන්නෙ අපි නෙවෙයි සිරසෙ අයම. මෙයාලට ගොඩක්ම තරහ ගිහින් තියෙන්නේ කලු මාධ්‍ය කියන වචනයටයි ඊයේ සිවිල් සංවිධාන කලු ඇඳගෙන මූණ වහන් සංකේතාත්මකව කරපු විරෝධය හින්දා. මුණ වහන් කරපු විරෝධයේ සංකේතාත්මක අදහස වත් සිරස තේරුම් ගත්තේ නෑ.

සිරස, ලංකාවේ මාධ්‍යවල වෛරයේ සංකේතය⁣. සිරස එක දෙයක් හොඳට දන්නවා ඒ තමයි තමන්ට පහර වැදුනම තමන්ගේ විකාශන කාලය ලෝබ නැතිව වියදම් කරලා ප්‍රති ප්‍රහාර එල්ල කරන්න. මෑතකදි බැසිල් රාජපක්ෂට වුනෙත් එහෙම දෙයක්. මේ ලිස්ට් එක දිගයි. අපි ඒ ගැන පස්සෙ කතා කරමු. සිරස මේ වෙලාවේ කියනවා එයාලගේ ආයතනය නිර්මාණය කරපු කලා කටයුතු වලට හිටපු නළු නිළියොත් මේ විරෝධයට ඇවිල්ලලු. සිරසට හරියට දුක හිතිලා. අනාගෙතේ සිරස produce කරන නිර්මාණ වලට එකතු වන කලා කාරයන්ට සිරසට විරුද්ධව වැඩ කරන් නෑ කියල agreement ගහන්න වුනත් පුදුම වෙන්න දෙයක් නෑ.

පහුගිය යුද්ධෙ කාලේ තහනම් වුන මව්බිම පුවත්පතේ තිබුණා AK47 කියල පත්තරේ කොටසක්. දවසක් මේකේ දාලා තිබුණ sirasa superstar තරඟයට ඉදිරිපත් වෙන තරඟකරුවන් එකඟ විය යුතු agreement එක. මට මතක විදියට ඒකේ මෙහෙම කොටස් වගයක් තිබුණා,

* වැඩසටහන පුරාවට වෙන හැම දෙයක්ම සිරස විසින් පටිගත කරන අතර ආයතනයේ අභිමතය පරිදි විකාශය කරනවා
* අවසන් තරඟකරුවන් 200 ඇතුලට එන අය M entertainment හැර වෙන කිසිදු ආයතනයක් හරහා ගීත එළිදක්වන්න බෑ.

වචන වෙනස් වුනත් මෙහෙම අදහස් එන conditions දෙකක් තිබුණා. AK 47 කරපු අය අන්තිමට අහල තිබුණා මානව හිමිකම් ගැන කතා කරන අය මේකට මොකද කියන්නෙ කියන ප්‍රශ්නය. සුපර්ස්ටාර් තරඟයක 199 වෙනි එකා කවුද කියල අපි දන්නෙවත් නෑ. අඩුම තරමේ 100, 50 වත්. හැබැයි උන්වත් කාලකණ්ණි විදියට agreement එකකට හිර කරලා දාන්න සිරස සමත්. සුපිරි හීනයක ඉන්න මිනිස්සු තමනුත් නොදැනීම හිරේ වැටිලා. දශකයකට පස්සෙත් සුපර්ස්ටාර් Agreement එක වෙනස් වෙලා නැද්ද දන්නෙ නෑ. සුපර් ස්ටාර් පළවෙනි සීසන් එකේ හිටපු දර්ශන ප්‍රමෝද රන්සිළු එක්ක ඇල්බම් එකක් කරනවා. ඒත් එක්කම ඒ තරුණයගේ සිරස එක්ක තිබුණ දීගය එතනින් ඉවර වෙනවා.

සිරස එයාගේ බල පුලුවන් කාරකම මීට වඩා පෙන්නලා තියෙනවා. 2005, 2006, 2007 කා⁣ලේ කියන්නෙ සිරසයි ජවිපෙයි attack කාලයක්. ලංකා පත්තරේ හෙඩිමට කොටි සිරස කියල වැටෙන පෝස්ටර් තාප්ප පුරවද්දි සිරස හතේ ප්‍රවෘත්ති වලින් විනාඩි 10 ක් ලෝබ නැතිව වෙන් කරනවා ජවිපෙට ගහන්න. කොහේදෝ මනුස්සයෙක් ගිනි තියාගෙන මැරුන එකකට මළ ගෙදරට ගිහින් voice cut ගන්නවා. මැරුන කෙනා ජවිපෙ අදහස්වලට කැමති කෙනෙක්, voice cut දෙන අය කියනවා. සිරස මේක ප්‍රවෘත්තිවලට ගහනවා. දේශපාලනික නොවන දෙයකට Suicide කර ගත්ත මරණය සිරසට දේශපාලනය වෙනවා. විමල්ට සාහිත්‍ය පොතක කතුවරයා වැරදීම සිරසට නිව්ස් වෙනවා. ⁣සෝමවංශගේ ස⁣හෝදරියගේ කුලියට දීපු නිවස ගණිකා නිවාසයක් වීමේ කුණු රස සිරස දවස් ගාණකට නිව්ස්වලින් බෙදා ගන්නවා. ජාතික රෑපවාහිනීයෙදි මට්ට වුනු මර්වින්ගේ වීඩියෝ breaking news වෙලා සිරස පෙන්නනවා. යටින් දානවා දර්ශන අනුග්‍රහය – ජාතික රෑපවාහිනීය. මර්විනගේ අලකලංචිය එදා දවස පුරාම නැවත නැවත සිරස තිරය සරසනවා. එතනින් එහාටත් ගියපු සිරස හතේ ප්‍රවෘත්ති වෙලාවට තිරය යටින් මර්වින්ගේ කාටූන් එකකුත් පෙන්නලා විනෝදයක් විඳිනවා.

එහෙම මරා ගත්ත සිරසයි මර්විනුයි පස්සෙ ආයේමත් සෙට් වෙනවා. රනිල්ව උඩ දාපු සිරස රනිල් එක්ක තරහා වෙනවා. ඒ තරහ වෙන්නෙත් ජාතික ලැයිස්තු මනත්‍රීකම් බෙදාගන්න බැරිව. ඒක මහාරාජාගේ ආශාව. තමන්ගෙ කීකරු සේවකයන් රාජ්‍ය පාලනයට යොමු කරවන එක. රනිල්ගෙන් පස්සෙ මහාරාජාට මෛත්‍රී ජනපති සෙට් වෙනවා. එදා ඉඳන් මෛත්‍රී ළඟ ඉන්නේ මහාරාජාගේ කට්ටිය. ඉස්සරහට සිරසට මෛත්‍රී තරහ වෙලා රනිල් හොඳ වෙන්නත් පුලුවන්. ඒ සිරසෙ හැටි. ඒක තකකඩිකමක්. සිරස ආසයි බලය තියෙන මිනිස්සු පාලනය කරන හස්තය වෙන්න. තමන්ගෙ පොයින්ට් එක හරි කියල පෙන්නන්න ඕනෑම කණු ගොඩක එක්ක නිදි වදින්න සිරස දෙපාරක් හිතන් නෑ. තමන්ගේ පාලනය කාලය තුළ ක්⁣ලේමෝ ගහන්න තරම් වෙස්සන්තර වෙච්ච මහින්දගෙන් පවා මාධ්‍ය නිදහස ගැන පාඩම් කියල දෙන්න සිරස ලැහැස්තියි. සිරසට විරුද්ධයි නම් පුදුමාකාර තර්ක ගොඩනඟන්නත් ඔවුන් දක්ෂයි. ඊයේ සිරස විදර්ශන කන්නංගරව ජවිපෙ සාමාජිකයෙක් කරෙත් ඒ විදියට. ලාල්කාන්ත එක්ක එකම වේදිකාව හිටපු නිසාම විදර්ශන ජවිපෙ වුනා. වේදිකාව මොකක්ද කියන එක සිරසට අදාළ නෑ. එහෙම බැලුවොත් 2005 ජනාධිපතිවරණෙ මහින්ද එක්ක ජවිපෙ එක වේදිකාවේ හිටපු හින්දා හෙට අනිද්දට මහින්දත් සිරසට ජවිපෙ වෙන්න ඉඩ තියෙනවා. ඒ සිරසෙ හැටි. සිරස අද ඉඳලම ඊයෙ විරෝධතාවයට ආපු අයගේ පෙර වැරදි හොයන්න පුලුවන්. ඉස්කෝලේ යන කාලේ දණ ගහගෙන එහෙම හිටියනම් පරෙස්සමින්. සිරසට එ්කත් ඇති.

https://hadenakoluwa.blogspot.com/2019/01/blog-post_10.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල