ප්‍රහසන

මයිනාගෙ කතා..36.. මළ ගෙදර…

0

ගොක් කොළයක් කපන තැනක
බෙර පදයක් ඇහෙන තැනක
සුදු කොඩියක් බඳින තැනක
මයිනා ඇත ඕන තැනක

මයිනා ඇතුළු අපත රැළ නයිටක් නොගහාපු මළ ගෙදරක් අහාල ගං හතකවත් නෑ. ළඟම හිතවත් ඥාති නම් මැරුණා කියන ආරංචිය ලැබුනු තැන ඉඳලා තුන්මාසේ දානේ දක්වා ඒ ගෙදරමයි. ළඟම මිත්‍රයෙකුගෙ නම් මැරිච්ච දවසෙ ඉඳලා හත් දවසේ දානෙ දෙනකම් එතනමයි. දන්න කියන අඳුරණ එකෙකුගෙ නම් මිනිය ගෙදර තියං ඉන්න දවස් 3 ම ඒ ගෙදරමයි. මිත්‍රයෙකුගෙ ඥාතියෙකුගෙ නම් හැන්දෑවක ගිහින් කොපි කෝප්පයක් බීලා මාරියක් කාලා ඉන්න කෑල්ලකට සෙවළ පෙර පෙර ඉඳලා එන එක තමා කරන්නෙ.

මයිනා මළ ගෙදරකට සෙට් උනාම ඉතිං දන්න කියන ගැටව්නුයි ගැටිස්සියොයි මයිනා වටේ තමයි. මොකද එළි වෙනකං නිදිමතක් නැතුව ඉන්න පුළුවන්. ඇම්ඩාගෙ කතා ඇතුළු රස කතා, දෙපැත්ත කැපෙන කතා, කුණුහරුප කතා ඇතුළු තවත් දේ. කැරමක්, ඕමියක් වගෙම නිදි කිරා වැටෙන එවුන්ගෙනුත් ආතල් එකක් අරන් වටේ පිටේ ඉන්න ඈයො සිනා සයුරේ ගිල්ලවන්න මයිනට තිබ්බෙ සුපිරි හැකියාවක්.

ඕං ඔහොම ඉඳලා එක දවසක දන්න මිත්‍රයෙකුගෙ ආච්චි මැරිලා නයිටකට සෙට් වෙන්න උනා. අරූගෙ අච්චිගෙ මළගම තිබ්බෙ උගෙ බාප්පගෙ ගෙදර, බාප්පා ජීවත් උනේ වෙන ගමක. මළ ගෙදරට යන්න කලින් මිත්‍රයගෙ අවවාදය “බාප්පා වහා ඇවිළෙන සුළුයි ප්‍රවේශමෙන් හැසිරියල්ලා”. එදින සන්ධ්‍යවේ 7 විතර වෙද්දි මළ ගෙදරට සෙට් උනා. මිත්‍රයගෙ නංගි සහ අර බාප්පගෙ දුවත් මයිනා ඇතුළු නඩේ දැකපු හැටියෙම පස්වනක් ප්‍රීතියෙන් පිනා ගිහින් මයිනලට ගරු සැළකිළි කෝටියයි.

මුළින්ම අතිං අල්ලං එක්කං ගිහිං බයියං කැව්වා, ඊට පස්සෙ කුස්සිය පැත්තෙ තේ කෝපි කෝස් එක යන හරියෙන් වාඩි කරවං එක එක කතා. ඉස්සරහ පැත්තෙ මයිනත් එක්ක අපු අනිත් අපත නඩේ කැරම් බෝඩ් එකක් දෙස කෙළ හල හල බලං ඉන්නවා. වෙලාව රෑ 11ට විතර කිට්ටුයි කැරම් බෝඩ් එකකිං වීසි වෙච්ච තඩියා එකෙක් එක්ක අඳුරු මුල්ලක කතාව. අර මළ ගෙදර බාප්පගෙ දූ කිව්වා,

“ආං ඔයාලගෙ යාළුවා අර පිස්සු කොල්ලා එක්ක ලොකු කතාවක” කියලා.

“පිස්සු මොනවා වෙලාද”

“ඒ ළමයා මන්ද බුද්දික වගේ ළමයෙක්. හරි මෝඩයි අනේ”

“ඇත්තද” කියලා මයිනයි ඉංදික කියලා එකෙකුයි අර මෝඩ කොල්ලා ළඟට කිට්ටු කලා. තඩියා අයෙමත් කැරම් බෝඩ් එකකට යට උනා.

මයිනා-: ඒයි මල්ලි උඹට අර තඩි එකා මොනවද කිව්වෙ

මන්ද බුද්ධික -: ඒවා මේවා කතා කරා එයාලගෙ ගෙදර එන්න කිව්වා.

මයිනා -: උඹ දන්නවද ඔය තඩියා හිරේ ඉඳලා ආවේ.

ම. බුද්ධික -: ඇයි ඒ…

ඉංදිකයා -: පොඩි කොල්ලෙක් දූෂණය කරලා, ඒ ළමයගෙ පුප පැළිලා.

ම. බුද්ධික -: හපෝ එයා එහෙම එක්කෙනෙක්ද

ඉංදික -: නැත්තං පරිසමින් හිටපං හරිද රෑට තෝ උස්සං ගිහින් පුප පළයි

ම.බුද්ධික -: ඔයාල බොරු කියනව

මයිනා :- අපි බොරු නං කියන්නෙ ගිහින් අහපං සංජිවයියලගෙ නංගිගෙන්

මන්ද බුද්ධික ගිහින් බාප්පගෙ දූගෙන් ඇහුව්වා.

“අක්කෙ අර මහාත එක්කෙනා පිරිමි ළමයි දූෂණය කරනවද ? හිරේ ඉඳලද ආවේ”

මයිනා ඉතිං අතින් සිග්නල් එකක් දුන්නා.

අරකිත් ගජබින්නාලංකාරය අපූරුවට ආලවට්ටං දාලා දෙසා බෑවා. මන්ද බුද්ධික ඉස්සරහ පැත්තටවත් යන්නැතුව අර කෙල්ලො තේ හදන පැත්තට වෙලා ඉන්නවා. රෑ එකට විතර මන්ද බුද්ධික ඇළුමිනියම් පුටු පේළියක් දිගට තියලා ඒක උඩ නිදි. තඩියත් රෑ 2 ට විතර කැරම් බෝඩ් බූරු කුට්ටංවලට ටටා බායි කියලා කුස්සි පාටියට සෙට් උනා. මයිනා ඉතිං තඩියට විස්තරේ කිව්වා.

“අපි අරූව බය කරා…. අරූව ටිකක් බය වද්දපං” කියලා තඩියට කිව්වා.

තඩියා ඉතිං අරූ නිදාගෙන ඉන්න තැනට ගියා. තේ හදන තැන මැරිච්ච උන්දැගෙ ළමයින්ගෙ ළමයිනුයි මැරුණු උන්දැගෙ බාලම දූයි ඒ පවුලේ ඥාති කෙල්ලො කිහිප දෙනෙකුයි තව අයත් එක්ක දොළහක් නැත්තං පහළොවක් විතර කට්ටිය. අර මන්ද බුද්ධිකයව බය කරපු සීන් එක මුන් ඔක්කොම දන්නව. තඩියා අරූ නිදා ගන්න තැනම පුටුවකින් වාඩි වෙලා. හෙමිහිට අරූ ඇඳං හිටපු කොට කළිසමෙ කකුළ අස්සෙන් අත දාලා. මන්ද බුද්ධික ඇහැරිලා තඩියා දිහා බලලා, තඩියා අරූට කියලා “මල්ලි පුප පොඩ්ඩක් දෙනවකෝ” කියලා.

ආයේ මොනවද මන්ද බුද්ධික බය වෙච්ච පාරට දුන්නා සද්දයක්.

“මෙන්න මට පුපේ අරින්න හදනවෝ” කියලා.

පුටුත් පෙරලං තඩියවත් තල්ලු කරං මන්ද බුද්ධික දුවපි. අර තේ හදන තැන හිටපු නෑම්බියොයි මයිනයි ඉංදිකයයි තඩියයි දැම්මා හිනාවක් මළ ගෙදරම සිනහා සයුරේ ගිල්වලා. මළ ගෙදර තිබුනු ගෙදර බාප්පට පැන්නා මළ හොඳම එකෙන්. දුන්නා කොස්සක් ගෙනත් උන්දැගෙ දුවටයි නංගිටයි කොස්ස කැඩෙනකං. මයිනයි තඩියයි ඉංදිකයයි සුං ගාලා මාරු. නැත්තං අරූ උදැල්ලක් ගෙනත් අපි තුන් දෙනාව වළ දානවා ෂුවර් එකටම. මාස ගානක් යනකං අපිට හිනා, වෙච්ච වැඩේට. අර බාප්පගෙ දූට අපිව කොතන දැක්කත් හුචුස් ගාලා හිනා පනිනව. අන්තිමෙ අපේ මිත්‍රයා බාප්පා එක්ක වලිය දාලා තරහා උනා අපි හින්දා, මළ ගෙදරට ආපු යාළුවො එළව ගත්තා කියලා.

මයිනාගෙ කතා

Related Posts

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Please type the characters of this captcha image in the input box

Please type the characters of this captcha image in the input box

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල