ප්‍රහසන

The Last Black Panther

Off

වඳවී ඇතැයි සැලකුණු කළු කොටියා නැවතත් මතුවෙයි – පුවතක්

මෙහෙම වෙන්න බැරිද ? ලංකාවේ ඔන්න කළු කොටි වඳවෙලා අන්තිම කළු කොටි පවුල ජීවත් වෙන්නේ කැලේක. මේ පවුලේ ඉන්නේ කළු කොටි අම්මයි, තාත්තයි, පොඩි කෙල්ල කොටියයි, කොල්ලා කොටියයි. මේගොල්ලෝ ගොඩක් අමාරුවෙන් ජීවත් වෙන්නේ, කන්න කෑමත් නෑ. හරි අමාරුවෙන් තමයි කොටි තාත්තා මේ පවුලට කෑම සොයාගෙන එන්නේ.

එක දවසක් කන්න මුකුත්ම නැතුව මුළු දවසක්ම කොටි තාත්තා හාමතේ රවුම් ගහනවා. මුළු කැලේ පුරාම ඇවිද්දත් කන්න දෙයක් හොයාගන්න බැරි වෙනවා. අන්තිමට කොටි තාත්තා මිනිස්සු ඉන්න ගමට ගිහිං කඩමණ්ඩියට වෙලා අඬ අඬා ඉන්නවා, කෑම නැති දුකට. මේක දකිනවා කඩමණ්ඩියේ දොර අයිනේ කොත්තු කඩයක් කරන නානාට. ඉතින් නානට දුක හිතිලා එයා කඩේ හදන බීෆ් කොත්තු පාර්සලයක් දෙනවා අර කොටි තාත්තට, ගෙදර ගිහිං කන්න කියලා. කොටි තාත්තත් නානට පින් දීලා බීෆ් කොත්තුව අරන් ගෙදර දුවලා යනවා, පවුලට කන්න දෙන්න. හැබැයි #රි සිද්දිය කියන්නේ නානා වැරදිලා කොටියට දෙන්නේ සිංහල එවුන්ට කන්න දෙන්න ගෙනාපු වඳ බෙහෙත් දාපු කොත්තුවලින් පාර්සලයක්. අනේ ඉතින් මේ මුකුත් නොදන්නා කොටි තාත්තා අර පාර්සලේ අරන් ගිහිං ගෙදර ගෑනියි දරු මල්ලෝයි එක්ක කනවා. (හද පාරවන මියුසික් එකක් වාදනය වේ)

හැබැයි කොටි පුතා මේ කොත්තුව කන්නේ නෑ, මොකද ඌ වෙජිටේරියන්. ඒක නිසා කොටි පුතා මේ කොත්තුවෙන් ආරක්ෂා වෙනවා. හැබැයි කොටි තාත්තා බීෆ් කොත්තුව කාලා වඳ වෙලා යනවා. ඊට පස්සේ ඌ කොච්චර කොටි දෙනට ඩිෂ්ඩිඩිඩින් කලත් ඒකිට අලුතෙන් ළමයි හම්බවෙන්නේ නෑ.

මේ හේතුව නිසා වඳ මිනිහෙක් එක්ක ඉන්න බෑ කියලා කළු කොටි දෙන කොටි තාත්තා එක්ක තරහා වෙලා දුවවත් අරන් ගෙදරින් එලියට බහිනවා. කැලෑ බලලෙක්ට කියලා හරි ඇනෝගන්නවා කියලා. මේ යන අතරේ මේ කොටි අම්මයි දුවයි අහු වෙනවා දුෂ්ට දඩයම්කාරයෝ සෙට් එකකට. උන් කොටි අම්මව මරලා දුවව අල්ලන් යනවා හාමුදුරු. සොරි මේ සුද්දෙක්ට විකුණන්න. ඒ යන අතරේ පොලිසියෙන් පැනලා මේගොල්ලන්ව වටලලා කොටි දුව බේරාගන්නවා. බේරාගෙන දෙහිවල සත්තු වත්තට බාර දෙනවා.

ඔය අතරේ ගෑනිත් දාලා ගිය නිසා කැලේ ඉන්න කොටි තාත්තා ඉන්නේ හෙන හිතේ අමාරුවෙන්. පොර උගුඩුවෙක්ගෙන් ඉල්ලගෙන නිතර නිතර රා බොන්නත් පුරුදු වෙනවා. අන්තිමට බීලම කොටි තාත්තා මැරිලා යනවා සිරෝසිස් හැදිලා.

මැරෙන මොහොතෙත් කොටි තාත්තා පුතාට කියන්නේ,
“පුතා.. මාර සීන් එක පුතා.. නගින්නේ නෑ .. පුතා..” කියලා. ඒක තමයි මිනිහගේ අවසාන වචන ස්වල්පය.

මේ ඔක්කොම හුටපට නිසා කොටි පුතාට කොටි ජීවිතේ එපා වෙනවා. ඒක නිසා මේ අවසාන කළු කොටි පිරිමි පුතා, ඇඟේ මඩ ගාගෙන නෝමල් කොටියෙක් වගේ කැලේ ජීවත් වෙනවා වෙස් වලාගෙන.

කාලය ඔහොම ගෙවිලා යනවා.

එක දවසක් කොටි පුතා රස්නේ ඉවසගන්න බැරුව නාන්න යනවා. එතකොට අර මඩ මේකප් එක දියවෙනවා. කරුමෙටම හරියටම මේ වෙලාවටම මෙතනට එනවා වයිල්ඩ් ලයිෆ් ෆොටෝග්‍රැෆර් කෙනෙක්. පොර නාලා ගෙදර යන කළු කොටි පුතාගේ සැබෑ ස්වරූපේ ෆොටෝ ගහනවා. ෆොටෝ ටික වයිරල් යනවා. “වඳවී ඇතැයි සැලකුණු කළු කොටියා නැවතත් මතුවෙයි” කියලා පුවත් මැවෙනවා. මේ ආරංචිය කන වැකිච්ච පරිසරවේදියෝ ඇවිත් කොහොමහරි මේ කළු කොටි පුතාව අල්ලගන්නවා.

මොකෝ ඌ නේ ලංකාවේ අන්තිම කළු කොටි පිරිමි සතා. ඒක නිසා ඌව අල්ලගන්නවා දෙහිවල ඉන්න ලංකාවේ අන්තිම කළු කොටි ගෑණු සතා එක්ක ඩිෂ්ඩිඩිඩින් කරවලා පැටව් හදවන්න (චීයා ඉන්සෙස්ට්)

කොටි පුතාව අල්ලගත්ත දවසේ පරිසරවේදී කෑම්ප් එකේ ලොකු පාටියක්. ලංකාවේ අන්තිම කළු කොටි පිරිමියා අල්ලගත්ත එකේ සතුට සමරන්න. සතුට සමරන්න පරිසරවේදියෝ ගල් බෝතල් ටිකක් ගේනවා. බයිට් එකට අසල ගමේ කඩමණ්ඩියට ගිහිං හන්දියේ නානාගේ කඩෙන් කොත්තු ටිකකුත් ගේනවා. කොත්තු ගේන්න යන්නේ පරිසරවේදී සෙට් එකේ ඉන්ටර්න් කොල්ලෙක් වෙච්ච ශ්‍රීමාල් කොල්ලා. කොත්තු ඕඩර් එක දානකොට කඩේ හිටපු නානා තමන් දිහා හොඳට බලලා “මාතියගේ නම මුකද්ද ?” කියලා ඇහුවම “ශ්‍රීමාල්” කියලා උත්තර දීපු ශ්‍රීමාල්ට එච්චර මීටරයක් යන්නේ නෑ ඇයි මෙයා මේ නම අහන්නේ කියලා.

කොත්තු ටික අරගෙන ශ්‍රීමාල් ආයෙත් කෑම්ප් එකට එනවා. පාටිය නැගලා යනවා. එකෙක් හොඳටම බීලා වැඩි වෙලා ගිහිං කොත්තු පාර්සලයක් අරන් කොටි පුතාගේ කූඩුවට විසික් කරනවා.

“මේක චිකන් ද ?” කොටි පුතා අහනවා.

“නෑ බිත්තර කොත්තුවක්” කියලා කොත්තුව විසික් කරපු පරිසරවේදියා උත්තර දෙන්නේ තමන්ට කොච්චර බඩුද කියනව නම් කොටියත් කතා කරනවා වගේ පෙනුනනේ කියලා පුදුම වෙමින්.

බඩගින්නේ ඉන්න කොටි පුතා බිත්තර කොත්තුව දිග අරගෙන කනවා. ඌ වෙජිටේරියන් වුණාට බිත්තර කනවා ඉතින්…

කොත්තුව කාලා බඩ පුරෝගන්න කොටි පුතා කූඩුවට වෙලා සැපට නිදාගන්නවා. ඒත් එදා රෑ ඔහුට එක භයානක හීනයක් පේනවා.

ඒ තමයි මැරිච්ච තාත්තා හීනෙන් ඇවිත් මෙහෙම කියනවා පේනවා.

“පුතා.. මාර සීන් එක පුතා.. නගින්නේ නෑ .. පුතා..”

කතාව ඉවරයි !

(මේක වැඩ දාලා ලියන්න කම්මැලියි)

gaba’s තකතීරු ලිපි

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල