අධ්‍යාපනික, සාහිත්‍ය කළා විචාර

Raging Bull (1980)

Off

1970 දශකයේ හොලිවුඩ් සිනමාවේ නව පරපුරේ ප්‍රමුඛතම අධ්‍යක්ෂකවයෙක් වූ මාර්ටින් ස්කොසෙසි වඩාත් ප්‍රසිද්ධියට පත්වූයේ “ ටැක්සි ඩ්‍රයිවර්” චිත්‍රපටය නිසා. එහෙත් 1970 දශකයේ අගභාගය වන විට ඔහු සිය පුද්ගලික ජීවිතයේ අසාර්ථකත්වයන් නිසා දැඩි ලෙස කොකේන් මත්ද්‍රව්‍යට අබ්බැහිව සිටියා. අවසානයේ අභ්‍යන්තර රුධිර ගලනය නිසා ඔහු රෝහල් ගතවන්නේ සිය ඇදුම රෝගය සඳහා ගන්නා ඖෂධ කොකේන් සමඟ ප්‍රතික්‍රියා කිරීමෙන් දැඩිලෙස රෝගාතුරව. මරණයේ ඉස්මත්තේ සිටින සිය මිතුරා ගලවා ගත හැක්කේ තවත් එක් සාර්ථක සිනමාපටයකින් බව අව‍බෝධ කරගන්නා ප්‍රවීන නළු රොබට් ඩි නීරෝ ඔහු‍ට කියවීමට ලබා දෙන්නේ 1950 දශකයේ මධ්‍යම පංති බොක්සිං ශූරයෙක් වූ ජේක් ල මෝටාගේ ස්වයංචරිතාපදනය. සාර්ථකත්වයේ හිණිපෙත්තේ සිටි මිනිසෙක් තමාගේම ක්‍රියාකලාපය නිසා ඒ සියල්ල අහිමි කරගන්නා ආකාරය දැක්වෙන ඒ පොත ස්කෝසෙසි ඒ වන විට සිටි තත්ත්වයට මනාව ගැලපුනා. සුවය ලැබූ වහාම ස්කෝසෙසි සිය චිත්‍රපටයේ වැඩ ආරම්භ කළා. ඔහු සිටි සෞඛ්‍ය තත්ත්වය නිසා ඔහු එය නිර්මාණය කළේ සිය අවසාන චිත්‍රපටය ලෙස සලකා බව පැවසෙනවා.

ජේක් ල මෝටා විවාහ වන්නේ ලාබාල රූමත් තරුණියක්වන විකී සමඟයි. එසේ වුවත් ඔහු ඇය පිළිබඳව දැඩි ලිංගික ඊර්ෂ්‍යාවකින් පසුවනවා. බොක්සිං වළළ්ල තුළදී දැඩි ප්‍රහාරාත්මක බවක් ගන්නා ඔහු ඒ ක්ෂණික කෝපය සිය පුද්ගලික ජීවිතයටත් ගෙන එනවා. වරක් ඔහුගේ බිරිඳ විකී ලමෝටාගේ ඊළඟ ප්‍රතිවාදියා වන ටෝනි ජැනීරෝ පිළිබඳව හුදු කතා බහකදී පවසන්නේ ඔහු කඩවසම් බවයි. මින් කෝපයට පත් වන ලමෝටා ඒ පිළිබඳව ඇගෙන් කිහිපවරක් ප්‍රශ්න කරනවා. ඉන්පසු අදාළ බොක්සිං තරඟයේදී ටෝනි ජැනෝ‍රෝට දැඩි ලෙස පහර දී රුධිරය වගුරුවා ඔහුගේ මුහුණ හප කරන දමන ලමෝටා ප්‍රේක්ෂකාගාරයේ බියෙන් ඇළලි බලා සිටින සිය බිරිඳ දෙස ජයග්‍රාහි බැල්මක් හෙලනවා. මේ අතර ලමෝටාගේ හොඳම මිතුරා හා කළමණාකරු ලෙස සේවය කරන ඔහුගේ සොහොයුරු ජොයේ ලමෝටා හට මැද බරපංති බොක්සිං ශූරතාවය ලබා දීම සඳහා ඔවුන්ගේ ප්‍රදේශ‍යේ මාෆියා නායකයන් සමඟ සාකච්ඡා කරනවා. කෙසේ වුවත් විකීව දිගින් දිගටම සැක කිරීම නිසා ලමෝටාගේ වෘත්තීය ජීවතයත් පුද්ගලික ජීවිතයත් අවුලෙන් අවුලට පත් වනවා. අවසානයේ සිය ‍සොහොයුරා සමඟ විකී ලිංගික සම්බන්ධයක් පවත්වන්නේ යැයි සැක කරන ල මෝටා ඔහුටද විකීටද දැඩි ලෙස පහර දෙන්නේ සිය හොඳම මිතුරා හා සහෝදරයා අහිමි කරගනිනිමින්.

ස්කෝසෙසි මේ චිත්‍රපටය රූගත කිරීමේදි මිට ඉහත හොලිවුඩ් බොක්සිං චිත්‍රපටවලට වඩා වෙනස් ලෙස බොක්සිං වළල්ල තුළ කැමරාව මෙහෙවීම මඟින් බොක්සිං ක්‍රීඩාවේ ත්‍රාසය හා බිහිසුණු බව ප්‍රේක්ෂකයා වෙත ගෙනඒමට සමත් වනවා. එමෙන්ම ලමෝටාගේ චෛතිසිකය නිරූපණය වන සමීප රූපද මෙහිදී වැදගත් වනවා. එමෙන්ම ස්කෝසෙසි යොදා ගන්නේ කළු සුදු මාධ්‍යයයි. ඔහුගේ දිගු කාලීන සංස්කාරකවරිය වන තෙල්මා ෂූන්මේකර්ගේ සංස්කරණ හැකියාවද කතාවේ තීව්‍ර බවට බලපානවා.

මෙම චිත්‍රපටයේ ලමෝටා නිරූපණය කරන රොබට් ඩි නීරෝ දැඩි කැපවීමක් සිදු කරනවා. සිය ජීවිතයේ මැද භාගයේ දී සිරු‍ර තරබාරු රාත්‍රී සමාජ ශාලාවල කවටයෙක් මෙන් සේවය කරන ලමෝටා නිරූපණය කිරීම සඳහා මාස කිහිපයකට චිත්‍රපට නිෂ්පාදනය නවත්වා විශාල ලෙස ආහාර ගැනීමෙන් සිය බර වැඩි කරගන්නා ලද බවත් එය දුටු චිත්‍රපටයේ නිෂ්පාදක අර්වින් වින්ක්ලර් දැඩි ලෙස බිය පත් වුනු පැවසෙනවා. සිය චරිතය වෙනුවෙන් දැඩි කැපවීමක් සිදු කර උපරිම සාධාරණයක් කළ රොබට් ඩි නීරෝ 1980 ඇකඩමි සම්මාන උළෙලේදි හොඳම නළුවාට හිමි සම්මානය දිනා ගන්නවා.

සිතක සටහන්

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල