සඳැස් / නිසඳැස්

කෙකටිය ගාල මැද පිපුණු නෙළුමක්…./ The girl as lotus

Off

එදා නුගේගොඩ නගරය මැද අනේකවිද ෆැෂන්ය. ඒක සාමාන්‍ය වී ඇත්තේ රෙදිපිලි මන්දිර ගොඩක්ම ඇත්තේ කොලඹ නගරයේ වීමය. අනික අවුරුද්දත් කිට්‍ටු කිට්‍ටු ය. ලිංගිකත්වයට උල් පන්දම් දෙන රෙදිපිලි ඇදගත් නන්ගිලා අවුපූටකේ මැද අපේ ඉහ මොල රත් කරන අතර. වාහන, කාක්කන් සංගීතය සපයමින් තිබුණි. දහවල් වෙලාව නිසා සීතලෙ අඩුවකුත් නැතිය.
අප වට කර සිටියේ වග වලසුන්ය. අපූරුය, කලවා පෙනෙන්නට කොටට, කර කපා කාණු පේන්නට අප වට කර සිටි ස්ත්‍රීන් බලන්නට ආසාය. ඇඟේ හිරට කලිසම් ඇඳ අප පහුකර යනවිට ඉන්දියාව පෙනේ ලංකාව ලකුණු කරන්නයි ඕනෑ යැයි මිත්‍රයාට කියවුනේ ඉබේටමය. ඒ නරකාදිය මැද සුන්දර දසුණක් අපි දු‍ටුවෙමු. ඇඟම වෙහෙන්න ඇඳලා සිටි ඒ යෞවණිය මගේ හිත සසල කලා. මම ඇය දෙසම බලාගෙන සිටින විට කාමය පරදා ආදරණීය, ගෞරවනීය හැගීමක් හිතේ ඇඳුනේ අහම්බෙන්. මා මිත්‍රයාගේ මුවින් “මාරයි නේද මචන්” යැයි කිය වෙද්දී මට තේරුණා අර කාමුක ස්ත්‍රී සමූහයා මැද අත් දිග හැට්ටයකින් හා දිගු සායකින් සැරසී සිටි සුන්දරිය සියළු පිරිමින් ගේ නෙත් ඇගේ රූපයේ අමුණා ගත්තා.. සෑම සිතකම පහන් හැගීම් මවමින්..
https://www.youtube.com/watch?v=Z3BmidIjwd0

විසල් තුරු මුදුන් නැත
තිබුනේ කාක බෝධිය
සිසිලැති හුස්ම නැත
නැහැයේ වැදුනේ දුම්රො‍ටුය
බැලු බැලූ හැම අත
රෙදි පොඩ්ඩකින් වසාගත්
අඩනිරුවත් ස්ත්‍රීන් වෙත්
අව් රෂ්මිය මැද
රාගයෙන් මත්ව
එහෙ මෙහෙ දුවන
පිරිමින් වෙත්
අත්දිගු හැට්ටයක්
විළුඹටම සායත්
හැදගත් රූ ඇත්තියක්
ඇගේ ලැමේ බරින්
පොළවට ගරුකරන්
ඒ මැදින් මතුවෙත්
කෙකටිය ගාල මැද
පිපුණු නෙළුමක්….
–හීලෑ නැති එකා–

 

බ්ලොග් අඩවිය හිත හීලා  නෑ 

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල