කාලීන සංවාද

දැන් විධායක ජනාධිපතිවරු ගණන වැඩියි – මහින්ද කියයි

Off

මහින්ද රාජපක්ෂට තදබල අමතක වීමේ රෝගයක් තිබේ. විශේෂයෙන් ම තමන්ගේ පාලන කාලයේ පැවති දුර්දාන්තබව අමතක වී ඇති බවක් ඔහු පෙන්වයි. ඔහුගේ පාලනයේ ගුණ වර්ණනා කිරීමට බුද්ධිමත් මිනිසකු සොයා ගැනීමට බැරි නිසා දැන් ඒ වර්ණනා ඉදිරිපත් කරන්නේ ඔහු ම ය.

ඊයේ ගාල්ලේ පන්සලක පැවති උත්සවයකදී ඔහු පැවසූ දේ අද දි අයිලන්ඩ් මුල් පුවතේ දුටුවෙමි.

ඔහුගේ කාලයේ කැබිනට් ඇමතිවරුන් සංඛ්‍යාව වැඩි බවත් දැන් විධායක ජනාධිපතිවරුන් ගණන වැඩි බවත් ඔහු පවසයි. ඔහුගේ කාලයේ කෙතරම් කැබිනට් ඇමතිවරුන් සිටියත් රටේ ප්‍රධාන අමාත්‍යාංශ සියල්ල තිබුණේ ඔහුගේ පවුලේ සාමාජිකයන් කිහිපදෙනෙකු අතේ ය. කිසිදු වැඩක් පැවරී නො තිබුණු ඇමතිවරුත් සිටිය හ. ඔවුන්ට දී තිබුණේ ඇමති තනතුරුවලට ලැබෙන භෞතික වරප්‍රසාද වූ වාහන, ඉන්ධන, කාර්ය මණ්ඩල ආදිය භුක්ති විඳින්නට ය.

ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පාක්ෂිකයන් එජාපයේ ඔඩොක්කුවට වැටෙනවා දකින්නට තමන් අකැමැති යයි කියන ඔහු සිරිමා බණ්ඩාරනායක පක්ෂයේ නායකත්වය දැරූ සමයේ අනුර බණ්ඩාරනායක සමග නැටූ නාඩගම් හා 2001දී එජාපයට එක් වීමට එස්. බී. දිසානායක ඇතුළු පිරිසට දුන් කඩ වූ පොරොන්දු සිහිපත් කර ගන්නවා නම් මැනැවි ය. එජාපයෙන් මන්ත්‍රීවරුන් බිලී බා ගනිමින් ශ්‍රීලනිපයේ ජ්‍යේෂ්ඨයන් පසුපසට තල්ලු කර දැමූ ආකාරය ද අමතක නැත.

විල්පත්තු කැළෑවේ ඔහු දුටු බව කියන ආරක්ෂක තර්ජන යයි කියන දේ ආරම්භ කළේ ඔහුගේ කැබිනට් ඇමතිවරයකු බව ද ඔහුට අමතක ය.

බැසිල් අත්අඩංගුවට ගෙන තිබෙන්නේ කැබිනට් අනුමැතිය ලැබුණු ගෙවීම් වගයක් කළ නිසා යයි ඔහු කියයි. එහෙත්, කැබිනට් අනුමැතිය ලැබුණේ මේවා දිවි නැගුම අරමුදලින් ගෙවන්නට නො වේ. ඒ සඳහා මහා භාණ්ඩාගාරයෙන් මුදල් ලබා ගත යුතුව තිබිණි. එසේම, මෙම ගෙවීම් හදිසියේ කළේ ජනාධිපති ඡන්දයේදී ඡන්ද ලබා ගැනීමට අල්ලස් ලෙස ය. එය වනාහි පාරදෘෂ්‍යභාවයෙන් තොර පැහැදිලි වංචාවකි. රාජ්‍ය සේවයේ ඒ ආර්, එෆ් ආර් දන්නා සාමාන්‍ය ලිපිකරුවෝ පවා මේවා දනිති. රුපියල් කෝටි ගණන් මහජන මුදල් සමග සෙල්ලම් කිරීම අපරාධයක් බව අමුතුවෙන් කිව යුතු නො වේ.

හෙල්පිං හම්බන්තොට සිද්ධියේදී ද වූයේ මෙය ම ය. එනම්, රජයට ලැබුණු අරමුදල් පෞද්ගලික ගිනුම්වලට බැර කර ගැනීමයි. වසර නවයක් ජනාධිපතිකම් කරලාත් මේ සරළ කාරණා ඉගෙන ගන්නට බැරි වීම කණගාටුදායක ය.

ජනාධිපතිවරණය අතරතුර තිස්ස අත්තනායකට ඇමතිකමක් දීම අල්ලසක් නො වේ නම් අල්ලස් කොමිෂම හමුවට ගොස් තර්ක කළ හැකි ය. ගෝලයන් පාර්ලිමේන්තු ලොබියේ පාපිසි උඩ නිදි කරවා එයින් මගහරින්නට තැත් කිරීම බියගුළු ක්‍රියාවකි.

http://www.w3lanka.com/2015/04/blog-post_27.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල