කෙටි කථා

කුමාර සහ කුමාරි 2

Off

කුමාර ගෙදර එනකොට කුමාරි දොරකඩ ළඟ හොඳටම අඩනවා එක දැක්ක ගමන් කුමාරටත් ටිකක් අප්සැට්….. මොකද අඩන්නේ කියලා හොයලා බැලුවම තමයි දන්නේ අසනීපවෙලා ගෙදර හිටිය ඉන්දියානුවාත් එක්ක එකට වැඩ කරන මැලේසියන් දමිල ජාතික මිතුරෙක් ලෙඩ බලන මුවාවෙන් ගෙදරට පැමිණිලා කුමාරිට මොකද්ද කරදරයක් කරන්න ගිහින්….. එකට තදින්ම විරුද්ධ උන කුමාරිට ඔවුන් පහර දිලා…. මෙසේ පැය කිහිපයක් උත්සහා කරලත් කුමාරිගෙන් ඔවුන් බලාපොරොත්තු වෙච්ච දේ ලබාගන්න පුළුවන් උනේ නෑ…… ඒ නිසා කුමාර එන්න කලින් උන් දෙන්නා මාරු වෙලා….

දැන් තමයි කුමාර ලොකුම පස්නේට මුණ දෙන්නේ මේ කාමරේ ඉන්න එකයි අනිකයි තම ආයතනයේ ඉහල නිල දරන අය…. ඒ නිසා ඔවුන් සමග පස්නයක් දාගන්නත් බෑ එත් මේ කෙල්ලට උන් කරන්න ගිය දේ ගැන නිකන්ම අත හරින්නත් බෑ ….. කොහොම උනත් අවසානයේ කුමාර තීරණය කරනවා හැකි ඉක්මනින් කුමාරිව මේ නිවසින් පිටමන් කරන්න… ඒ කියන්නේ මෙහෙකාරියක් හැටියට වෙන නිවසකට කුමාරිව යවන්න… ඒ අනුව පසුවදාම මැලේසියන් ඒජන්ට්ගේ මාර්ගයෙන් කුමාරි නිවසක මෙහෙකාරකමට පිටත්ව යනවා.

එදා ගෙදරින් ගිය ඉන්දියානුවා නැවත නිවසට හා වැඩට ආවේ දින තුනකින් විතර ඒ වෙනකොට කුමාරට ඔවුන්ට විරුද්දව යමක් කරන්න තිබුන මෙව්වා එක සැහෙන්න දුරට අඩුවෙලා තිබුනේ ඒ නිසා ඔහු ඒ ගැන කිසිවක් නොවිමසා නිහඩවම සිටියා. කාලය තව සති කිපයක් ගෙවිලා ගියා.

ඔය අතරේ දවසක නැවතත් කුමාරි, කුමාරට කෝල් කරලා කියනවා ඒ ගෙදර වැඩිමහල් අවුරුදු 16ක පමණ පිරිමි දරුවාත් තමාට කරදර කරන්න හදනවා කියලා. වහාම ඒ ගෙදරට, අදාළ ඒජන්ට් සමග ගිය කුමාර ගෙදර වැඩිමහල්ලන්ට මේ බව දන්වනවා… තම පුතාට අබුත චෝදනා එල්ල කරපු මෙහෙකාරිව එම මොහොතේම ගෙදරින් එලියට දානවා ඒ ඔවුන් ඒජන්ට්ට මෙහෙකාරිය ලබාගැනීම ගෙවපු රිංගිට් හයදාහ කුමාර ඒ අයට නැවත ගෙව්වට පසුවයි.

දැන් කුමාරට කුමාරිව ගෙදර ආපහු අරගෙන එන්න විදියකුත් නෑ තියන්න තැනකුත් නෑ…… එත් අර හිතේ කුමාරි ගැන තියෙන මෙව්වා එක නිසාම හෝටලයක කාමරයක් කුමාරිව නවත්වනවා ඒ දින තුනකට … මන්ද ඒජන්ට් පොරොන්දු වෙනවා දින තුනක් ඇතුලත වෙන නිවසක් සොයා දෙන්නට. මේ දින තුනේදී කුමාරගේ උදේ හවා දවසෙන් සැහෙන්න වේලාවක් ගත උනේ කුමාරිගේ තනියට ඇගේ කාමරයට වී සිටින්නයි. දින කීපය අවසානයේ දෙදෙනාගේම සිත්තුල යම් මෙව්වා එකක් වර්ධනය වෙන්න පටන් ගෙන තිබුනා……

ඒජන්ට්ගේ පොරොන්දුවට අනුව දින කීපයකින් කුමාරි නැවත පිටත්ව යන්නේ තම පුතු පිටරටක සේවයට යන නිසා තනි වුන වියපත් යුවලක් සිටින නිවසකට. ඊට පස්සේ කුමාර හා කුමාරි දිනකට කීපවතාවක් දුරකතනයෙන් කතාකරන්න ගත්තා. නමුත් මාසයක් විතර යනවිට ඒ ගෙදර මහලු කාන්තාව තමන්ට සැරවැර කරන බවටත් පුරුෂයා අනවශ්‍ය අගැලුම් කම් පානබවත් කියමින් කුමාරි අඩන්න ගත් නිසා කුමාර ඒ නිවසින් වෙනත් නිවසකට නැවතත් ඇයව මාරු කරා මේ විදියටම නිවාස හතරකට පහකට මාස තුනකටත් අඩු කාලයකදී මාරු කරන්න ගිය කුමාරි නිසා මේ පැත්තෙන් එජනුත් ලංකාවෙන් කුමාරගේ මාමාත් නොසතුටෙන් හිටියේ…….

මේ ප්‍රශ්නය විසදන්න තම බෑනාට උපදෙස් දුන් ලංකාවේ මාමා, කුමාරට කිව්වේ ඔය ගෑණු ළමයට පස්නය තියෙන්නේ එයා වහගෙන ඉන්න එක මාර්ගයක් නිසා…. ඔයා පිරිමියෙක් හැටියට ඒ මාර්ගයේ පළමුවෙන් ගමන් කරලා හරියට පාර ඇරලා, ඒ ලමයට තේරුම් කරලා දුන්නනම් දැන් ඉතින් ඔතනින වාහන කියක් ගියාද කියලා එයාට ඇරෙන්න වෙන කාටවත් හොයන්න බෑ කියලා ඔය ඕන ගෙයක එයාට එක දිගට වැඩ කරන්න පුළුවන්නේ කියලා කියපි… (චෝයි මාමා නේ ???)

එකෙන් දිරිමත් උන කුමාර අදාළ

මාර්ගය ඉතා පහසුවෙන් විවුර්ත කරේ කුමාරිගේ සිතේ බලාපොරොත්තු ගොන්නක් හිර කරමින්……. පිටරටකදී ලැබෙන අසීමිත නිදහස ඉහලින්ම ප්රෝයෝජනයට ගත් මේ දෙදෙනා එම කාලය ගත කරේ අලුත විවාහ උන යුවලක් වාගේ.. මේ සිහින ලෝකයේ ගිලිලා හිටිය කුමාරි එක සැරේම කුමාරට කියනවා දැන් අපි එහෙනම් ලංකාවට ගිහින් කසාද බඳිමු කියලා…….

මුලින් මුලින් මේක කුමාර එතරම් ගණන්ගත්තෙ නැතත් ටික දවසකින් කුමාරට තේරුනා කුමාරි එන පොට හොඳ නැති විත්තිය ඕන වෙලාවක කියන්නේ අයියේ අපි බඳිමු නේද කියලා……… ඔය අතරේම තමයි කුමාරිගේ මාස් පතා වෙන්න ඕනා දේ මාස දෙකක් යනකනුත් සිද්ද නොවී තිබුනේ

කුමාර තාත්තා කෙනෙක් වෙනවයි කියලා දැනගන්න කොට සංතෝස උනේ ඒ බව තහවුරු කරපු දොස්තර විතරයි….. කුමාරිනම් හොඳටම බය උනා කුමාරට ආවේ කේන්තිය මුසු වෙච්ච පසුතැවීමක් හරියට අරක්ෂා නොවීම ගැන…….. නැවතත් මේ අලුත් තත්වයට මුහුණ දෙන හැටි උපදෙස් අර චෝයි මාමාගෙන්


ඉහලින් ආපු උපදෙස් මත කුමාරිගේ දැඩි විරුද්දතාවය යටතේ එන්න හිටපු කෙනාව කුමාර ආපසු හරවා යැව්වේ හරියට ඒජන්ට් ගේ සල්ලි ගෙවන්නේ නැතුව රැකියාවට එන ගෘහ සේවිකාවක්ව හරවලා යවනවටත් වැඩිය පහසුවෙන් ඒ මෙරටේ තිබෙන දියුණු වෙයිද්‍ය විද්‍යාවට පින්සිද්ද වෙන්න

එත් ඊට පස්සේ කුමාරි සම්පුර්ණයෙන්ම වෙනස් උනා ඇයට කුමාරව වහ කදුරු වගේ උනා…… ප්‍රේමය අවසාන වෙලා ඊළඟට ඇති කෙස්ගසකට එහා පැත්තේ තියෙන වෙයිරය දෙදෙනාගේම හිත්වල තිදින්ම රජයන්න උනා……

මේ අනගි අවස්ථාවෙන් ප්‍රොයෝජන ගත්තේ අපේ මුළු ඉතිහාසය පුරාම සිද්දඋන විදියට අර අල්ලපු රටේ එවුන් එයාල කුමාරිගේ දුක නසන්න තව හරියක් වැනසුවා……. කලින් එම වැනසීමටම තදින් විරුද්ධ උන කුමාරි දැන් හැගීම් දැනීම් නැති අයෙකු සේ ඒවාට ඉඩ දුන්නේ ඒවා දිහා බලා කුමාර විඳවයි කියන චේතනාවෙන්….. නමුත් හැමදෙයක්ම මුදල්මත තීරණය කරන කුමාර සහ ඔහුගේ මාමා බැලුවේ මේකෙන් කොහොමද අදායමක් ලබන්නේ කියලාම විතරයි…..

හිනවන ආන්තික උපයෝගිතාව යටතේ ටිකදිනකින් ඉන්දියානුවන්ටත් කුමාරිව ඇති වේගෙන එනකොට කුමාර හින් සීරුවේ බුකිට් බින්තැන් කියන මැලේසියාවේ ප්‍රසිද්ද සංචාරක පුරවරයේ සැලුන් එකකට කුමාරිව යැව්වේ එක ගෙදර හිටියත්  තමන් එක්ක කථා නොකරන නිසා අර ඉන්දියානුවන් හොයලා දෙන ජොබ් එකක් හැටියට උන් හරහාමයි.
අනේ අපේ ශේෂ්ට්ර සිංහල ජාතියට අධෝමුකයෙනුත් හිනා වෙමින් ඒ සැලුන් එකට කෙල්ලෙක් වැඩට දැන්මම දෙන රිංගිට් හයදාහ (රුපියල් ලක්ෂ 2කයි තිහක් විතර) කුමාර සහ ඉන්දියානුවෝ දෙන්න සමව බෙදා ගත්තා.

දැන් කට්ටිය බලනවා ඇති සැලුන් එකකට කෙනෙක්ව දාන කෙනෙක්ට එච්චර ගෙවනවද කියලා………………..???

සැලුන් එකක් කිව්වට මේකේ නම විතරයි සැලුන් ඇතුලේ වැඩිපුර කෙරෙන්නේ සිංහලෙන් කියනවනම් එක එක ශරීර අවයව සම්බාහනය කරන එක…. පරිබෝගිකයාගේ සම්බාහනය කරන අවයවේ හැටියට ඒ සම්බාහනය කරන කෙනාට ලැබෙන වැටුප ඉහල යනවා. ඒ වාගේම පාරිබෝගිකයාට තමන්ව සම්බහනය් කරන්න දුන්නොත් ආදායම බොහොමත්ම ඉහලයි…. මේ මැලේසියාවේ ඇවිත් ඔය බුකිට් බින්තන්වල කරක් ගහපු අය ඕක දන්නවා නොවැ….. (ඒ කිව්වේ නලින්ලා ඉවාන්ලා ගැන නොවෙයි ඕන් ……)

වැඩේ කියන්නේ තමන්ට වෙච්ච දේ ගැන කලකිරුණු කුමාරි ඒ වගේ අමාරුවේ වැටිලා ඉන්න තවත් මෙහෙ හිටිය හා ලංකාවේ හිටපු (දැන් මෙහෙ ඉන්න) තව දහ පහළොස් දෙනෙකුටම ඒ ඉසව්වේ ඔය පාරම්පරික රැකියාවට අවස්තාව සලසා දීලා තියෙනවා. කොහොම වෙතත් කුමාරි හරහා සහ වෙනත් අය හරහා දැනගෙන හා නොදැන පැමිණ මෙම සේවයේ යෙදෙන්නියන්  හතළිහකට ආසන්න සංක්‍යාවක් මේ ඉසව්වේ ඉන්න බව ආශ්චර්යමත් පාලකයන් හෝ යහපාලකයන් නොදන්නා බව මැලේ රාලනම් දන්නවා..

හිනා යන වැඩේ කියන්නේ අදටත් ලංකාවේ ඉඳන් එන සංචාරකයන් එළ ඉන්දියන් එකියකකින් සම්බාහනයක් කරගත්තා හා/හෝ කෙරුවා කියමින් ලංකාවේ ගිහින් පම්පෝරි ගහන්නේ බොහෝවිට තමරටේ කෙනක් ගැනම කියමින් බව ඔවුන් නොදන්නේ මේ කට්ටිය තම රැකියාවේදී තමන් ඉන්දියන් ජාතිකයින් ලෙස (විශේෂයෙන්ම ලංකික පාරිබෝගිකයන්ට) අඟවන නිසයි….

…………මේ අමුලික ඇත්ත පච කථා, ගොතා පලකෙරුවේ මැරකාකා විසිනි…………..

පලි:- මැර කාකා ගේ ඇත්ත පච කෙටිකතා මාලාවේ හතර (අවසන් කථාව) ශ්‍රී ලාංකිකයින් පිරිසක් විසින් අදටත් මැලේසියාවේ සිට මෙහෙයවන මහා ඉන්ටනෙට් ජාවාරම මිළඟ පොස්ටුවෙන්……………….

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල