විවිධාංග

මතකද අගෝරා……

Off

මතකද 2014 ජුලි මාසේ 12 අගෝරා සංස්කෘතික කවයේ පළමු උත්සාහය එළිදැක්වුණු දවස?

එදා ආධුනික ලෙස වුණත් අගෝරා වේ උත්සාහය අලුත් වෙනසකට කියන එක ‍ටිකක් හරි පෙන්නුම් කරන්න ඇති. සාම්ප්‍රදායික වේදිකාව සහ ප්‍රේක්ෂකාගාරය අතර තියෙන පරතරය නිම කරලා කලාකටයුත්තක් වෙනුවෙන් සාමූහික සහභාගීත්වයක් වෙනුවෙන් වන අත්හදාබැලීමක් තමයි එදා ආරම්භ වුණේ. මේ තියෙන්නේ තියෙන්නේ ඒ ගැන ලියැවුණු සටහනක්.

එදිනෙදා ජීවිතයේ දහසස් වැඩ කටයුතු මැද, ස්වේච්ඡා සහභාගීත්වයක ඵලයක් වුණු අගෝරා හි දෙවැනි උත්සාහය වුණේ ප්‍රසන්න විතානගේ ගේ “ඔබ නැතුව ඔබ එක්ක” සිනමා පටය ප්‍රදර්ශනය.

වානිජ පරමාර්තයකින් තොරව ඉතා අඩු මුදලකින් උසස් සිනමා රසවින්දනයක් ලබාදීමේ අරමුණෙන් සිද්ධ වු‍ණු මේ සිනමා දර්ශණයට ඉතා ඉහළ ප්‍රේක්ෂක සහභාගීත්වයක් ලැබීම අගෝරාහි තවත් ජයග්‍රහණයක්. ඒ වෙනුවෙන් ප්‍රසන්න විතානගේ මහතාට විශේෂ ස්තූතියක් හිමිවෙන්න ඕන.

ජනප්‍රිය කලාවෙන් මදක් බැහැරව ලන්ඩන් නුවර ශ්‍රී ලාංකිකයින්ගේ රසවින්දනයේ මානයන් පුළුල් කිරීමේ අපේක්ෂාවෙන් යුතුව සංවිධානය කළ ආචාර්ය චන්ද්‍රගුප්ත තේනුවර මහතාගේ චිත්‍ර රසවින්දන වැඩසටහන එක්තරා ආකාරයක නැවුම් බවක් මෙන්ම අනපෙක්ෂිත ප්‍රේක්ෂක ප්‍රතිචාර එක්කළ තවත් සුවිශේෂී වැඩසටහනක්.

‍හෙමින්, ඒත් නිශ්චිත අදහසක් සහ තේමාවක් ඔස්සේ යන ගමනක ඉදිරියට එන ඊළග පියවර තමයි සත්‍යජිත් මායිටිපේ ගේ “බොරදිය පොකුණ” සිනමා දර්ශනය.

අත්හදාබැලීම්, පර්යේෂණ, අලුත් මානයන් විවර කරන උත්සාහයන් අතරේ අගෝරා විසින් මීළගට අතගසා තියෙන්නේ පරිමාණයෙන් ටිකක් විශාල වැඩකට. මීට පෙර අපි විසින් ලබාදුන් අත්දැකීම් වලින් වෙනස් වින්දනයක රසක් දැනුනානම් මුලින්ම කියන්න තියෙන්නේ වෙන්කරලා තියාගන්න මෙන්න මේ දවස

ජූලි 11 සෙනසුරාදා……

වෙලාවක් දාන්නේ නැත්තේ මේ වැඩේට දවසම යන හින්දා. ආයතන වෙනුවෙන්, පවුල වෙනුවෙන්, සල්ලි වෙනුවෙන්, යාළුවෝ නෑදැයෝ වෙනුවෙන් වෙන්කරලා තියෙන දවස 363න් දවසක් තමන්ම වෙනුවෙන් වෙන්කරගමු.

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල