කෙටි කථා

ගිරවියකගේ කඳුළු මාලය

Off

මාල ගිරවි ඉස්සරත් හිටියේ තනියම…මාල ගිරවිට මාල ගිරවි කිවුවට හරියටම මාල ගිරවියක්ම නෙමෙයි.මාලෙ පේන්නෙත් යන්තමට.ඒත් ජීව විද්දියාත්මකව මාල ගිරවියක්  ..අම්මයි තාත්තයි සැනසුනා.

ඒ තනිකම හරිම සුන්දරයි…බැඳීමක් නෑ..තමන්ට ඕන වෙලාවක ඕනම තැනකට ඉගිල්ලිලා ඕන තරම් කාලයක් රස්තියාදු ගහලා එන්න පුළුවන්.යාළු මාල ගිරවියන්ගේ ආදර කතා වලින් උනපු හොටු කඳුළු පිහදාන ගමන් මාල ගිරවි කල්පනා කලේ තමන්ගේ තනිකම කොච්චර සුන්දරද කියලා..

ඇත්තටම ඊට කලින් එක ගිරවෙක් මාල ගිරවිගේ හිත  හරිම ලේසයෙන් කෑලි කෑලි වලට කඩලා ඈතට ඉගිලිලා වහං වෙලා ගිහින් තිබුන හින්දා මාල ගිරවි අත් දැකීමෙනුත් ඒ ගැන දැනගෙන හිටියා.ඒ හින්දම මාල ගිරවි ඒ තනිකමට මහ ගොඩක් ආදරය කලා.

ඒත් අම්මටයි තාත්තටයි මාල ගිරවිගේ නිදහස් සරල ජීවිතය හිසරදයක්ම වුනා…කිසිම මාලගිරවියකට බෑ තනියම ජීවිතේට මූණ දෙන්න තාත්තා කිවුවේ අවධාරණයෙන්.

අන්තිමට මාල ගිරවිට තර්ක කරලා මහන්සියි.අන්තිමට ගිරවි කට වහගත්තා.රට පුරාම ඉන්න ගිරා පෝතකයන් ගැන විස්තර තුඩ තුඩ බෙනය ඇතුලට ගලාගෙන ආවා.

අන්තිමට වන්දනාවේ යනවා වගේ කදමළු පොදි බැඳ ගත්ත ගිරා පවුල් සැරෙන් සැරේ බෙනයට යන්ට එන්ට ගත්තා…එදාට එක එක රස පල වැල කෑම මේසෙට වඩිනව.ගිරාපෝතකයන්ට කෙසේ වෙතත් මාල ගිරවිගේ හිත හැමදාම ඇද ගත්තේ කෑම මේසෙම තමයි.

අන්තිමට උරුමක්කාරයා ඇවිත්.ඒත් මාල ගිරවි ඒක දැනගෙන හිටියේ නෑ.එදත් මාලගිරවිගේ ඇහැ වැඩි වෙලාවක් රැඳිලා තිබුනේ කෑම මේසෙ තමයි.ආපු ගිරා පෝතකයට මාලයක් තිබුනද කියලවත් ගිරවිට මතකයක් තිබුනේ නෑ…

ඒත් මල් සුවඳ අතේ වැහි වලාකුළු අතේ සීත පවනැල් අතේ මාල ගිරවා එවන පණිවිඩ වලින් හිත කීරි ගැහිලා ගිය හින්දා අන්තිමට මාල ගිරවිටත් හිතුනා මේ නම් මහ බඹා තමන් වෙනුවෙන්ම මවපු කෙනා තමයි කියලා..අන්තිමට සීතල වැහි මාසයක ලස්සනට ඉර පෑවුව දවසක මාල ගිරවි මෙච්චර කාලයක් අම්මයි තාත්තයි එක්ක ජීවත් වුන ගස් බෙනය අත ඇරලා මාල ගිරවගේ ගස්බෙනයේ පදිංචියට ආවා.

එදා ඉඳන් මාල ගිරවිගේ හීනෙ වුනේ බිත්තරයක්….සිනිඳුවට අතට දැනන උණුසුම් බිත්තර ගොඩාරියක් මාල ගිරවිගේ හීන ඇතුලෙ තිබුනා.ඒත් ඒ හීනය දවසින් දවස පමා වුනා.

මාල ගිරවිට කර්තකොලොම්බ අඔ වනයක වැඩ බාර ගන්න වුනේ ඒ අතරෙ.කාර්යය බහුල බවේ ශාපය මාලගිරවිගේ ලෝකයට ආවේ ඊට පස්සෙ.හැන්දෑයාමෙට පුළුං ඇතිරිල්ල උඩ වාඩි වෙලා කීචි බීචි ගාන හෝරාවන් අඩුවුනා.

ඒත් කර්කකොලොම්බ වනයට එක් වුන මාල ගිරවුන්ගේ සින්දු හින්දා මාල ගිරවිට ලොකු පාළුවක් දැනුනේ නෑ… මාල ගිරවි මාල ගිරවා නැති තැනත් හුඟක් සතුටින් හිටියා…

හවසට මාල ගිරවට කියන්න කතන්දර කන්දකුත් උස්සගෙන මාල ගිරවි ගස් බෙනයට ආවේ හුඟක් සැහැල්ළුවෙන්…පුළුන් ඇතිරිල්ල උඩ මාල ගිරවිට තුරුල්කරගෙන තටු පිරිමදන ගමන් මාල ගිරවා ගිරවිගේ ඒ කතා සේරම ඇහුවා…මතක් වුන වෙලාවට හූම් කියලා ප්‍රතිචාරත් දැක්කුවා…

අහල පහල තටු ගහන පුංචි ගිරා පැටවු ඉඳ හිටලා මාල ගිරවිගේ බෙනේටත් රිංගුවේ මාල ගිරවිට මෙතෙක් අහිමි සතුට විනාඩි කීපයකට අරගෙනමයි.ඇත්තටම තනිකමට වඩා මේ ජීවිතේ කොච්චර ලස්සනද මාල ගිරවි තනියම හිතුවා.මාල ගිරවි තනිකමට වඩා මහ හුඟක් මාල ගිරවා එක්ක ගතකරන හුදකලා හෝරාවන්ට ආදරය කලා..

ඒත් මහ විසාල කුණාටුවක් මාල ගිරවිගේ බෙනේට එබුනා.පුළුන් ඇතිරිල්ලෙන් වැඩි කොටසක් ඒ හුළඟට අහුවෙලා ඈතට පාවෙලා ගියා.මාල ගිරවිට මී අඹ වනයට වැඩ බාර ගන්න ආරාධනාවක් ලැබුනේ මේ අතරේ.

මට බෑ…මාල ගිරවි එක පාරටම කිවුවා…

ඇයි….වැඩිහිටි ගිරවු රංචුවම මාල ගිරවිගෙන් ඇහුවේ එක හඩින්…හරි තදින්

මී අඹ වනය කර්තකොලොම්බ වනයටත් වඩා ගොඩාරියක් දුරයි….මාල ගිරවි හේතු ඉදිරිපත් කලා.

ඒ උනාට මී අඹ කර්තකොලොම්බ වලට වඩා කොච්චර රසද   …. වැඩි හිටියෝ තර්ක කලා.

ඇත්ත හේතුව වුනේ මාල ගිරවි දැනගෙන හිටියා .ඒකෙන් තමනුත් මාල ගිරවත් අතර කාලය දුර පිළිඹඳ මහා ආගාධයක් ඇතිවන බව.

අන්තිමට මේ පාරත් මාල ගිරවි තර්ක ඉදිරිපත් කරලා මහන්සි වෙලා නිහඩ වුනා…

මී අඹ රසවත් වුනාට කර්තකොලොම්බ උයනේ වගේ සතුටක් මාල ගිරවිට දැනුනේ නෑ….කර්තකොලොම්බ වනයේ තිබුනු හිත සනසන විහිළු, සැනසිලි ගී වෙනුවට මී අඹ වනය පුරාම ඇහුනේ කන් හාරාගෙන යන බය හිතෙන ගී…

මීඅඹ රසයට අමුතු කුයිලයක් එකතු කරන්න මේ ගී වලට පුළුවන් වුනා.මී අඹ වනයේදී එක දවසක්වත් මාල ගිරවි එකම එක ගී පදයක්වත් ගැයුවේ නෑ.මාල ගිරවිගේ හොට වගේම හිතත් ගොළු කරලා දාන්න මී අඹ වනයට පුළුවන් වුනා..මාල ගිරවි තවත් සතුටින් හිටියේ නෑ

.මෙච්චර කල් මී අඹ වල රසට විතරක්  රැවටිලා මාල ගිරවි පොළඹවපු උදවියටවත් මාල ගිරවිට උදවු කරන්න පුළුවන් කමක් තිබුනේ නෑ..

මාල ගිරවි හුදකලා වුනා….ආදරය කරන්න බිත්තරයක් නැති අඩුව වඩ වඩා දැනෙන්න ගත්තා..කර්කකොලොම්බ වනයේදී වගේ මාල ගිරවිගේ සිත සනසන්න ,මාල ගිරවිට හිනාවක් ගෙනත් දෙන්න මී අඹ වනයේ කාටවත්ම උවමනාවක් තිබුනේ නෑ.මී අඹ වනයේ විෂ වාතය මාල ගිරවිට දරා ගන්න බැරි වුනා.මාල ගිරවි හිතෙන් ලෙඩ වුනා.කර්තකොලොම්බ වනයේ යාළු ගිරවු නැති අඩුව සමහර වෙලාවට තදටම දැනුනා.මාල ගිරවත් මාල ගිරවිගෙන් ඈතටම වෙලා හිටියා.

මාල ගිරවි මාල ගිරවා ඇහැරෙන්නත් කලින් බෙනයෙන් පිටවෙලා යනවා…මාල ගිරවගේ එක හිනාවක්වත් නැතුවම.හැමදාම හුඟක් ඈතට තටු ගහන හින්දා මාල ගිරවිට හුඟක් මහන්සි දැනුනා.ගිණි ගත්ත අහස යටින් උදේ හවා තටු ගහලා මහන්සියට අන්තිමට ඉහේ ඇම්මකුත් මාල ගිරවි ළඟ අනාරාධිතවම පදිංචියට ආවා.මී අඹ වනයේදිත් කවදාවත් මාල ගිරවිට සතුටක් දැනුන්නෑ….හුඟක් මහන්සි වෙන්නත් වුනා.

..

මේ චක්කරය හින්දා මාල ගිරවි මුළුමනින්ම බිඳ වැටුනා…අන්තිමට විශේෂ‍ඥ උපදෙස් මත මාල ගිරවි විසඳුමක් හොයා ගත්තා.

මී අඹ වනය පලාතෙන් තාවකාලිකව ගස් බෙනයක් හාර ගමු…මාල ගිරවි ගිරවාට කිවුවා.

.

පුංචි කාලෙ ඉඳන් හැදුන බෙනය…වට පිටාවේ ඉන්න යාළු මාල ගිරවු නැතුව මට පාළුයි…කම්මැලියි… මාල ගිරවා නපුරු විදියට උත්තර දුන්නා…

මාල ගිරවිගේ ඇස් වලට කඳුළු පිරුණා.අවුරුදු තුනක් ගිහිල්ලත් මාල ගිරවි ඉන්න තැනක මාල ගිරවට තවමත් පාළු දැනෙනවද…මාල ගිරවි හිතුවේ අත්මානුකම්පාවෙන්..

මාල ගිරව ළඟ ඉන්නකොට ලෝකෙම පිරිලා කියලා හැඟුනේ තමන්ට විතරක් ද කියලා මාල ගිරවි තනියම කල්පනා කලා…

අන්තිමට තුඩට තුඩ තියලා රහස් කොඳුරපු හෝරාවල් ටිකින් ටික අඩුවෙලා ගියා….පුළුන් ඇතිරිල්ලෙ තුරුල් වෙලා කියපු කතන්දර නැත්තටම නැති වෙලා ගියා… හොඳටම මහන්සිවෙලා තරහෙන් ගෙදරට තටු ගහන මාල ගිරවිට කතන්දර කියන්න තරම් හිතක් තිබුනේ නෑ…

පුළුන් ඇතිරිල්ලේ දිගා වෙලා හොඳටම රිදුම් දෙන තටුවලට විවේකයක් දෙන්න විතරමයි මාල ගිරවිට ඕන වුනේ.අනිත් අතට විදුලිය කැවිල කරගෑටි වෙලා ගිය මී අඹ වනය ගැන කියන්න මී අඹ තරම් රසවත් කතා තිබුනෙත් නෑ…

ඒත් දවසකට මිනිත්තු කීපයක් හරි මාල ගිරවගේ උණුසුමේ හුදකලාව ගත කරන්න තියන ආසාව හින්දා මාල ගිරවි හැමදාමත් හවසට හති මුනින් දාගෙන බෙනයට තටු ගැහුවා.ඒත් මාල ගිරවා නිතරම හිනාවක් නැතුව මූන පර කරගෙන එන මාල ගිරවිගෙන් ඈතටම වෙලා හිටියා..

යාළු මාල ගිරා රංචුවක් බෙනය වටේ කැරකිලා මාල ගිරවගේ හුදකලාව මකන්න ඉදිරිපත් වුනේ එතකොටයි..මාල ගිරවා මාල ගිරවිගෙන් ඈතට ‍වෙලා හිනාවෙන් පිරුණු ලෝකයක් ගස් බෙනයෙන් එපිට හදා ගන්න හැටි මාල ගිරවි පුලුන් ඇතිරිල්ලෙ දිගා වෙලා අහගෙන හිටියා….

දවසක් අවසානයේ හිතේ ගොඩ ගැහෙන වේදනාව තුඩට තුඩ තියල මාල ගිරවට මුමුනන්න ගිරවිට හොඳටම උවමනා වුනා..මාල ගිරවගේ උණුසුමට තුරුල් වෙලා රිදෙන අත්තටු පිරිමද්දවා ගන්න මාල ගිරවා පුළුං ඇතිරිල්ලට එනකල් මාල ගිරවි මග බලාගෙන හිටියා.

ඒත් මාල ගිරවා යාළු මාල ගිරවු එක්ක කිචි බිචි ග ගා බෙනයෙන් එපිටම රැදිලා හිටියා.අපි ඇහැරෙන වෙලාවට මෙන්න බොලේ ගිරවු නිදි නෑ..බකමූනෝ පුදුමයෙන් කිවුවා.

යාළු ගිරවු හැමෝගෙන්ම ඈත් වෙලා හුදකලා වෙලා ….මාල ගිරවත් දවසින් දවස ඈතට වෙලා ඉන්නවා..මාල ගිරවිගේ ඉස්සරහ තනිකම පාළුව දුක වෙහෙස කඳු ගැහුනා.මාල ගිරවිට තවත් මේක දරා ගන්න බැරි වුනා.ඒ හැම හැඟීමක්ම තරහවේ මහා ගිණි ඡාලාවේ එතිලා එලියට පැන්නා…මාල ගිරවා තව තවත් ඈතට ගියා..

හදිසියේම මාල ගිරවිට ලොකු වෙහෙසක් දැනුනා…හුදකලාව මාල ගිරවිට තදින්ම පහර දුන්නා..තටු වගේම හිතත් වැඩි වැඩියෙන් රිදෙන්න ගත්තා.මේ තරම් මහන්සි වෙලා ආවත් මාල ගිරවට තමන් නැතුව සතුටින් ඉන්න පුළුවන් නේද කියලා මාල ගිරවිට හිතුනා.තමන් මාල ගිරවගේ අත්‍යවශ්‍ය  සාධකයක් නෙමෙයි.තමන් ගේ අඩුව මාල ගිරවට දැනෙන එකක් නෑ…මාල ගිරවි ආත්මානුකම්පාවෙන් හිතුවා…ඒ හින්දම යාළු ගිරවෙක්ගේ බෙනෙන් පුංචි කොටසක් ඉල්ල ගත්තා….

මාල ගිරවි බලන් හිටියා…බලන් හිටියා…බලන් හිටියා…“යන්න එපා ..ඔයා ගියොත් මට පාළුයි“…කියලා මාල ගිරවගේ තුඩින් කියවෙයිද කියලා…එහෙමනම් තටු කැඩිලා අතර මගදි මැරෙන කල්ම හරි හැමදාම හවසට බෙනේට පියාඹන්න මාල ගිරවි හිතන් උන්නේ.

ඒත් මාල ගිරවා මාල ගිරවි ඈතට ඉගිල්ලිලා යන එක ඒ තරම් තැකුවේ නෑ…තමන් නැතුවත් මාල ගිරවට පුළුවන් සන්තෝසෙන් ජීවත් වෙන්න.තමන්ට වඩා වටින මහ ගොඩක් දේවල් මාල ගිරවගේ ජීවිතේ ඇතුලේ තියන බව මාල ගිරවිට තේරුනා…

මාල ගිරවි තීරණය ස්තීර කරලා  මාල ගිරවගෙන් ඈතට පියඹලා ගියා….ඒත් මාල ගිරවගේ මතකය බෙනය ඇතුලේ තනිකරල එන්න මාල ගිරවිට හිත දුන්නේ නෑ..මාල ගිරව කනවද බොනවද? පරිස්සමටද තටු ගහන්නේ හැම දෙයක්ම නිතරම මතක් වෙනව.ඒත් මල් සුවඳ නිහඩයි.සීත පවනත් නිහඩයි..වැහි වලාකුළුත් නිහඩයි..සිතිවිලි කඳුලක් වෙලා බිමට වැටුනා…දෙකක්…තුනක්…හතරක්……අන්තිමට මහ වරුසාවක්..

එකින් එක මතක හිත ඇතුලෙ ඉඳන් එබිකම් කරනව…මුමුණපු රහස්,දැනුන උණුසුම ආයෙ ආයෙත් මතක් වෙනවා…රිදෙන තටු එකින් එක් ආදරෙන් පිරිමැදපු හැටි සිහියට එනව…ඕන කරන පල වැලක් ගැන කියපුවාම ලෝකෙ පෙරලලා හරි ඒක හොයන් මාල ගිරවි අතට දෙද්දී මූනෙ තිබුන ආඩම්බර හිනාව මැවිලා පේනව..

 

..

අන්තිමට මාල ගිරවි මී අඔ මැද හුදකලා වුනා. ඉස්සර තනිකම මීට වඩා කොච්චර ලස්සනද මාල ගිරවි වැටෙන කඳුළු එකතු කරල මාලයක් ගොතන ගමන් හිතනව…….

මාල ගිරව මාල ගිරවිගෙන් හුඟක් ඈත බව දන්න තවත් මාල ගිරවු දෙතුන් දෙනෙක් දැනටමත් මාල ගිරවි වටේ හක්කලං කොරනව…තමන්ගේ මාලෙ හැඩ ආඩම්බරෙන් පෙන්නනවා..මාල ගිරවට තියෙන්නේ පුංචි කඩ ඉරි මාලයක් විතරක්ම බව කියනවා…

ඒත් මේ කඳුළු වලට විසඳුම් දෙන්න තවත් මාල ගිරවෙකුගේ හෙවනැල්ලට බෑ කියලා මාල ගිරවි තාමත් හිතනව

 

http://wkwijeratna.blogspot.com/2015/05/blog-post_28.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල