කාලීන සංවාද

සමූහ දූෂණ අපරාධ වලට එරෙහිව පෙළගැසෙමු.

Off

මේ වන විට උතුරේ සමූහ දූෂණ තුනක් වාර්තා වී ඇත. තව ඉදිරියට කීයක් වාර්තා වීමට නියමිතදැයි කිසිවෙක් නොදනියි. මේ රට මෙතරම් අවාසනාවන්ත උනේ ඇයි? දැන් දැන් ඉන්දියාවේ මෙන් අපේ රට ඇතුලේත් සමූහ දූෂණ වාර්තා වන්නට පටන් ගැනීම බෙහෙවින්ම කනගාටුදායකය. මෙය මහත් අවාසනාවන්ත තත්වයකි. මුලින්ම වාර්තා උනේ විත්යා නමැති 18වන වියේ පසු වූ පාසල් ශිෂ්‍යාවක් දුෂණය කර අමානුෂික ලෙස ඝාතනය කිරීමේ සිද්ධියයි. ඉන් පසුව තවත් 7හැවිරිදි දැරියක් හා 13 හැවිරිදි දැරියක් සමූහ දූෂණයට ලක් විය. මේ කිනම් කරුමයක්ද? අහෝ මේ රටට මේ සිදුවන්නේ කුමක්ද? මේ දැරිවියන් උතුරේ දෙමළ ජාතික දැරිවියන් විය හැක. නමුත් කා හට වුවත් මේ කුරිරු අපරාධය අපරාධයක්මය. පුරුෂාධිපත්‍ය සමාජ රාමුවක් තුල සිරවී දුක් විඳින සම්ප්‍රදායික කාන්තා පරපුරක් වැඩිපුර වෙසෙන තුන්වන ලෝකයේ නොදියුණු රටක් වන ලංකාවේ කාන්තාවන්ට මෙය තවත් භීතිය කැඳවන මාරක සිද්ධි සමූහයක් විතරය. ඒ ඔවුන් සිතන්නට පුරුදු වී සිටින ක්‍රමයේ වරද වේ. ඔවුන්ට මෙවැනි අපරාධ වල නියැලෙන්නන්ට එරෙහිව දැඩි ලෙස සටන්වැදීමට ආත්ම ශක්තියක් නැත. එයද ලොකු වරදකි.
මේ සිදුවීම් ගැන දෙමළ දේශපාලනඥ්ඥවරියක් කියා සිටියේ උතුරේ එල්ටීටීඊ පාලනය පැවති කාලයේ මෙවැනි සිද්ධි නොවූ බව හා යුධ හමුදාව උතුර ආක්‍රමණය කළ පසු මේ අවාසනාවන්ත තත්වය උදා වූ බවයි. සිංහල ජාතිවාදීන්ට මෙය කොපමණ උදහසට කාරනාවක් උනත් එහි යම් සත්‍යක් තිබේ. එල්ටීටීඊ එක උතුරේ දෙමළ කාන්තාවන් සම්ප්‍රදායික පුරුෂාධිපත්‍ය රාමුවෙන් ගලවාගෙන නූතන ලෝකයට ගැලපෙන ලෙස මනස සකස් කිරීමටත් ශක්තිමත් කිරීමටත් බොහෝ දුරට සමත් විය. ප්‍රභාකරන්ට සිංහල ජාතිවාදීන් කොපමණ බැන්නත් ඔහු දෙමළ ජාතික කාන්තාවන් සම්ප්‍රදායික හින්දු සංස්කෘතික මනස්ගාත වලින් මුදවාගෙන නව ලොවකට ගෙනයෑම සඳහා පිරිමින්ට සමාන ලෙස ඔහුගේ සංවිධානය තුලත් සම අවස්ථාවන් හෑම අංශයකින්ම උදා කර දුන්නේය. කාන්තාවන්ට සටන් පුහුණුව ලැබුණි. ඔවුහු එඩිතර වූහ. කළු ජූලියට පෙර උතුරේත් නැගෙනහිරත් කාන්තාවන් බයිසිකල් පැදීම පවා සම්ප්‍රදායික දෙමළ ජනයා උපහාසයට ලක්කර ඇත. මෝඩ හින්දු සංස්කෘතික බලපෑම එයයි. මේ තත්වය අද වෙනස් වී ඇත අද උතුරේ කාන්තාවන්ට පිරිමින් හා සමව උරෙනුර ගැටෙමින් ඕනෑම වැඩක් කිරීමේ අවස්ථාව ඇත. ඒ තත්වය උදා උනේ එල්ටීටීඊ එකට පින් සිදුවන්නට බව කිවයුතුම වේ. එහෙත් සිංහල ජාතිවාදීන් සතුටට පත්කරමින් උතුරේ එල්ටීටීඊ සංවිධානය පරාජයට පත්වීම තුල කුමක් සිදුවුනිද?
ඇත්තම කාරනයනම් මෙයයි. ඒ උතුරේ සංවර්ධනයක් ඇතිකර බටහිර රටවලට සමගාමීව අනෙක් සියළු අංශ වලින් මෙන්ම සංස්කෘතික වශයෙනුත් වෙනසක් ඇතිකරමින් නූතන යුගයක් කරා වෙන්ව ගමනක් ප්‍රභාකරන්ගේ නායකත්වය යටතේ යෑමට තිබූ අවස්ථාව උතුරේ මෙන්ම නැගෙනහිර දෙමළ ජනයාගෙන් ගිලිහී ගියේය. ඒ හමුදා ක්‍රියාමාර්ග  හරහා රටේ අනෙකුත් සියළු ප්‍රදේශ වලද නූතනත්වයක් නැති සම්ප්‍රදායික සමාජ තත්වය නැවතත් උතුරේ දෙමළ ජනයාට උරුම වීමෙනි. එල්ටීටීඊ පාලන සමයේ උතුරේ දෙමළ කාන්තාවන්ට තිබූ එඩිතර ශක්තිමත් බව ඒ අනුව ඔවුන්ගෙන් ගිලිහී ගියේය. දැන් ඔවුන්ට ඇත්තේ නැවතත් අනතුරක් හමුවේ අඬා දොඩා වැලපී පිරිමියා ඉදිරියේ දනින් වැටීමේ මානසිකත්වයයි. මෙවැනි දූෂකයින්ට ප්‍රහාර දී මෙල්ල කිරීමට ඔවුන්ට නොහැක. එල්ටීටීඊ කාන්තා බලකායෙන් හමුදා අතඩංගුවට පත් සෙබලියන්ද දැන් පුනරුත්තාපනය කර සම්ප්‍රදායික දෙමළ කාන්තාවන් බවට පත්කර ඇත. උතුර සිංහල ජාතිවාදීන්ට සිත්සේ කරනම් ගැසීමට තැනක් කරදුන්නේ මහින්ද රාජපක්ෂ නම් ජාතිවාදී මිනීමරු නායකයායි. ඔහුට දැන් වලංගු බවක් නැත. ඒත් ඔහුගේ අධි තක්සේරු කතානම් කෙලවරක් නැත. විත්‍යා සිසුවියගේ ඛේදවාචකය තුල උතුරේ ජනයා නොසන්සුන් වී උසාවියට පහරදීම ගැනද මේ ජාතිවාදී නාජකයා කීවේ කොටින් නැගිටිනවෝ කියාය. උතුරේ ජනයා ඉල්ලුවේ වරදකරුවන්ට දඬුවම් දෙන්න කියාය. එහෙත් එය පටු දේශපාලනය වෙනුවෙන් හිටපු මහරජා අවියක් කරගත්තේය. අනේ හැබෑට මෙහෙමත් උමතුවක්.
හමුදා ක්‍රියාමාර්ග හරහා උතුරේ මින් පෙර සක්‍රීය ලෙස විශාල සමාජ සේවාවන් තොගයක් කළ රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන වල ක්‍රියාකාරිත්වයද දැන් දුර්වල වී තිබේ. මෙයද නූතන යුගයක් කරා යෑමට සූදානම්ව සිටි උතුරේ කාන්තා පරපුරට එල්ල වූ මරු පහරකි. උතුර දැන් නැවතත් සම්ප්‍රදායික හින්දු ආකල්ප වෙත තල්ලු වෙමින් ඇත. යාපනය උසාවියට හා පොලීසියට පහර දෙමින් විරෝධතා දැක්වූයේ බහුතරයක් පිරිමින්ය. වියයුතුව තිබුණේ කාන්තාවන් ප්‍රභල ලෙස නැගී සිට කිරියාත්මක වීමයි. පිරිමින් කොපමණ මේ සිද්ධි හමුවේ සටන්කාමී ලෙස හා කලහකාරී ලෙස විරෝධතා දැක්වුවද ඔවුන්ටද ස්ත්‍රී දූෂණයක් කිරීමට හැකියාව නැතුවා නොවේ. භයානකකම ඇත්තේ එතැනයි. කාන්තාව පුරුෂයාට සමව හෝ ඊටත් වැඩිය ශක්තිමත් වන්නේනම් තනි පුද්ගලයන්ට හෝ සමූහ ලෙස හෝ  කාන්තාවන් දූෂණය කිරීමට තියා ඇඟට අතක්වත් තියන්නට බැරිය. එබැවින් ප්‍රශ්නයට සාර්ථකම පිළිතුර නීති ක්‍රියාත්මක කරන්නට කියා පිරිමින් ලඟ පින් සෙන්ඩු වීම නොව කාන්තාවන්ට අභියෝග ජය ගැනීමට ශක්තිය ලබාදීමයි. කාන්තාවන්ට සියල්ලට පෙර තමන් පිරිමින්ට වඩා දුර්වලය යන මානසිකත්වයෙන් මිදීමට උදවු දියයුතුය. ගෑහැනු පිරිමි වෙනස්කම් මත කාන්තාවන් ආරක්ෂා කිරීම පිරිමින්ට අයිති දෙයක් යන සම්ප්‍රදායික මතය බැහැර කිරීමට දැන් කාලය පැමිණ ඇත. පොලීසි වලද කාන්තා බලකායවල් ශක්තිමත් කළයුතුය. සේරටම වඩා කාන්තාවන් පිරිමියාගේ කාමුක අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් කැපවීමේ මෝඩ සම්ප්‍රදාය වෙනස් කළයුතුය. එය අත්‍යවශ්‍ය දෙයක් නොවේ. විවාහය හා දරුවන් වැදීම ඉලක්ක කර ගැහැනු දරුවන් හැදීමේ සම්ප්‍රදාය පා පහර දී බැහැර කළයුතුය. දූෂණයට පත් විත්‍යා දැරියද මේ සම්ප්‍රදාය තුලම සිටියාය. එබැවින් ඇයට අත්වූ අවාසනාවන්ත ඉරනමට  ඇය මෙන්ම ඇගේ මවුපියන්ද එක් අතකින් වගකිවයුතු වේ. ප්‍රශ්න හමුවේ කනගාටු වී අඬමින් දොඩමින් දුක තුනී කරගැනීමට වඩා සම්ප්‍රදායෙන් මිදී නූතන ලෝකයට පියනගමින් අභියෝග ජයගැනීම වැදගත් නොවේද. බටහිර රටක් විසින් නැවතත් ලංකාව යටත් කරගෙන හෝ මේ වැදගත් කටයුත්ත කළහැකිනම් එය රටේ වනිතා පරපුරම ලබන ජයග්‍රහනයක් වනු නියතයි.

http://sondhuruliyakamahima.blogspot.co.uk/2015/05/blog-post_31.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල