විද්‍යා හා තාක්ෂණ, විශේෂ

නිරීක්ෂකයන්ගේ බලාපොරොත්තු කඩ කළ WT1190F

Off
බොහෝදෙනා උනන්දුවෙන් බලා සිටි WT1190F මුහුදට කඩා වැටීම අවසානයේදී සිදු වූයේ නැත. විද්‍යාඥයන් ගණනය කළ දිශානතියෙන්ම, ගණනය කළ වේලාවට ආසන්න වේලාවකදීම පෘථිවි වායුගෝලයට ඇතුළු වූ මේ ආකාශ වස්තුව ඉහළදීම ගිනිගෙන විනාශ වී ගියේය.
මේ අතිශය දුර්ලභ අවස්ථාව දැක ගැනීමට බොහෝදෙනා ශ්‍රී ලංකාවේ දකුණු දිග වෙරළ තීරයට එක්රැස් වී සිටි අතර අම්බලන්ගොඩ, තංගල්ල යන නගරයන්හිත්, රුහුණු විශ්වවිද්‍යාලයේත් නිරීක්ෂණ කඳවුරු පිහිටුවා තිබුණි. ආතර් සී. ක්ලාක් මධ්‍යස්ථානයේ සහ ශ්‍රී ලංකා ග්‍රහලෝකාගාරයේ නිළධාරීහු දේශීය නිරීක්ෂකයින් ලෙස මේවාට සහභාගී වී සිටියහ.
එමෙන්ම විදෙස් නිරීක්ෂකයන් ලෙස ඇමෙරිකානු අභ්‍යවකාශ ඒ්ජන්සිය (NASA) සහ යුරෝපීය අභ්‍යවකාශ ඒජන්සිය (ESA) ප්‍රධාන කොටගත් කණ්ඩායම් දෙකක්ද ශ්‍රී ලංකාවේ සිට ක්‍රියාත්මක වූ අතර ඔවුන් එක්සත් අරාබි එමීර් රාජ්‍යයට අයත් විශේෂ ජෙට් යානයකින් අඩි 40,000ක් පමණ ඉහළ අහසේ රැඳී සිටියහ.
෴විදෙස් නිරීක්ෂණ කණ්ඩායම ජෙට් යානය ඇතුළත෴
Credits – http://impact.seti.org
ගාල්ල, මාතර හා හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කවල කිහිපදෙනෙකු මධ්‍යහ්න දොළහට පමණ විශාල පිපිරීම් ශබ්දයක් ඇසුණු බව ට්විටර් අඩවිය හරහා වාර්තා කර තිබිණි. එය බොහෝවිට WT1190F කඩා වැටුණු අධික වේගය නිසා ඇති වූ උත්ස්වනික ගිගිරුමක් (sonic boom) හෝ එය පිපිරී ගිය ශබ්දය විය හැකිය.
ආකාශ වස්තුව ඉහළදීම පුපුරා යාමත්, පැවති අයහපත් කාළගුණ තත්ත්වයත් නිසා ගොඩබිම් නිරීක්ෂකයින් කිසිදු දෙයක් නුදුටුවද, වළාකුළු ස්ථරයන්ට ඉහළින් ස්ථානගත වී සිටි විදෙස් කණ්ඩායම සමහරවිට ප්‍රමාණවත් යමක් නිරීක්ෂණය කරන්නට ඇත. එසේ නම් ඉදිරියේදී WT1190F යනු කුමක්ද යන්නත්, ඊට කුමක් සිදු වූයේද යන්නත් නිශ්චිතව දැනගත හැකි වනු ඇත.

Update: 2015/11/13 7.43PM

Slooh මගින් අන්තර්ජාලය හරහා විකාශනය කළ WT1190F පිළිබඳ වාර්තා වැඩසටහන මීට ස්වල්ප මොහොතකට පෙර නිමා විය. ඉහළ අහසේ රැඳී සිටි විදෙස් නිරීක්ෂණ කණ්ඩායම ලබාගත් ආකාශ වස්තුවේ ඡායාරූප මෙම වැඩසටහන මගින් ඉදිරිපත් කරන ලදී. ඒ අනුව කඩා වැටීම සම්බන්ධයෙන් විද්‍යාඥයින් විසින් කළ සියළුම ගණනය කිරීම් සාර්ථක බවත්, WT1190F ඉහළ අහසේදී ගිනිගෙන විනාශ වූ බවත් සනාථ විය.

http://beyond-the-galaxy.blogspot.co.uk/2015/11/WTF-WT1190F.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල