‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල, කාලීන සංවාද

නෙළුම් යාය බ්ලොග් ප්‍රවර්ධකයෝ සහ කුහකයෝ

Off
නෙළුම් යාය බ්ලොග් සම්මාන උළෙල  ඇති සාර්ථකව සහ අති උත්කර්ෂවත් ලෙස පැවැත්වීමෙන් අනතුරුව අදාළ උළෙල සම්බන්ධව විශාල කතිකාවක් ගොඩනැගී ඇත.  මේ කතිකාව තුල නෙළුම් යාය සංවිධායකයින් වෙත ස්තුති කිරීම් වලට වඩා ඔවුනට විරුද්ධව සිදුකළ විවේචන ප්‍රමානාත්මකව  ඉහල අගයක් ගන්න බව පෙනී යයි. මේ විවේචන බොහොමයක් දේශපාලනික දැක්මකින් යුතු බව නිරීක්ෂණය කල හැකිය. විවේචකයන් ප්‍රධාන වශයෙන් දෙවර්ගයකි. එනම් සිය ප්‍රොෆයිලයෙන් පැමිණෙන්නන් සහ නිර්නාමිකයන්ය. ප්‍රොෆයිල විවේචකයින් ගෙන් සමහරකු සාධනාත්මක විවේචන(constructive criticism) සිදු කරනා අතර තවත් ප්‍රොෆයිල විවේචකයින් පිරිසක් සාධනාත්මක විවේචන ස්වරුපයෙන් නිර්දය පහර ගැසීම් සිදු කරති. නිර්නාමික විවේචකයින් (ඇනෝ) බොහොමයක් හුදු මඩ ප්‍රහාරයකට අවස්ථාව ප්‍රයෝජනයට ගත බව පෙනී යයි. නෙළුම් යාය සංවිධායකයින් සහ උළෙල අගය කළ පිරිස් ද නිර්නාමික මඩ ප්‍රහාර වලට සමහර අවස්ථා හිදී ලක්වින. මේ නිසා බහුතරයක් බ්ලොග් කරුවන් නිහඬ පිළිවෙතක් අනුගමනය කිරීම තුල අගයකිරීම් දැක ගත හැකි වුයේ අවම මට්ටමකිනි.
කෙසේ නවක බ්ලොග්කරුවකු වශයෙන් බ්ලොග්කරණයට පැමිණි දින සිට මා හඳුනාගත් බ්ලොග් සැබෑ  ප්‍රවර්ධකයින් කවුරුන්ද යන මගේ අත්දැකීමද මෙම ලිපිය තුලට ඇතුලත් කරමි.
මා බ්ලොග්කරණය ආරම්භ කළේ  2014 වසරේ දීය. මෙම කාලය තුල ලද අත්දැකීම් තුලින්,  බ්ලොග් ප්‍රවර්ධනය වෙනුවෙන් කටයුතු කරනා  ප්‍රධාන  කොට්ටාශ හතරක් ඇති බව නිරීක්ෂණය විය.
1. බ්ලොග් නොලියන කොමෙන්ට්කරුවන් (ප්‍රොෆයිල්)
2. බ්ලොග් ලියනා කොමෙන්ට්කරුවන්  (ප්‍රොෆයිල්)
2. විශාල කාලයක් කැප කර පුද්ගලික මට්ටමෙන් දිරිගන්වන ,ලක්මාල් කන්දෙවිදාන, ඉන්දික කොඩිතුවක්කු වැනි පිරිස්
4. සංවිධිත මට්ටමෙන් බ්ලොග් ප්‍රවර්ධනය කරනා පිරිස්. (සංවිධාන සහ සින්ඩිකේටර)
මේ හතරවන කොටස තුල පවත්නා සින්ඩිකේටර, ෆේස් බුක් ගෘප් සහ නෙලුම් යාය වැනි සංවිධාන බ්ලොග් ප්‍රවර්ධනයට විශාල මෙහෙවරක් කරති. මේ කාලය තුල බොහෝ සින්ඩිකේටර ආරම්භකලද  එදා සිට අතිශය වේගවත්ව යාවත්කාලීන කරනා එකම සින්ඩිකේටරය මාතලන්ගේ සින්ඩිය පමණක් බව මගේ අත්දැකීමය. මා බ්ලොග්කරණයට පිවිසි අළුත බොහෝ සින්ඩිකෙටරවලට ලියාපදිංචිය සඳහා  අයදුම් කරත් මගේ ලිපි භාරගත්තේ මාතලන් සහ කොත්තු පමණි. මේ හේතුවෙන් මා සින්ඩිකේටරවල ලියාපදිංචි වීම අත්හැර දැමුවෙමි . එම කාලයේදී නෙළුම් යාය පිටුව ආරම්භ කළ අතර එහි මා ලියූ ලිපි පලවින . මේ නිසා සින්ඩිකේටර නොමැතිව වුවද මාහට පාඨක පිරිසක් ගොඩනැගුනු බව ස්තුති පුර්වකව මතක් කලයුතුය.
බ්ලොග්කරණය අරඹා වසර තුනක ක පමණ කාලයක් ගතවන මේ මොහොතේ  මගේ ලිපි වලට වැඩිම පාඨකයන් පැමිනෙන Traffic Sources අනු පිලිවෙලින් පහත පරිදිය
1. මුහුණු පොත
2. මාතලන්ගේ සින්ඩිය
3. නෙලුම් යාය
මෙයට පෙර  බ්ලොග් සම්මාන උළෙල කිහිපයක් තිබුනද දැනට පවතිනුයේ නෙලුම් යාය සහ  බ්ලොග් වසන්තය පමණයි. මේ දෙක අතරින් නෙලුම් යාය සංවිධායකයින් වසර තුනක් තුල පරිනාමය වෙමින් ජාතික මට්ටමේ බ්ලොග් සම්මාන උළෙලක් බවට නෙළුම් යාය බ්ලොග් සම්මාන උළෙල පත් කර තිබෙනවා.
පුද්ගලික  හේතුවක් මත පළමු නෙළුම් යායට පැමිණීමට මාහට නොහැකිවුනා. දෙවන නෙළුම් යායට සහභාගී වීමෙන් අනතුරුව බ්ලොග් කරුවන් තිහක් පමණ ඍජුවම මගේ මුහුණු පොතේ මිතුරන් බවට පත් උනා. එම මිතුරන්  හරහා තවත් විශාල පිරිසක් බ්ලොග් කරුවන් සහ පාඨකයන් සමග ජාල ගතවීම තුල මා හට පාඨකයන් විශාල සංඛ්‍යාවක් ලැබුනා. මේ අයුරින් නෙලුම් යාය තුලින් සිය බ්ලොග් අඩවිය ප්‍රවර්ධනය කරගත් බොහෝ පිරිසක් සිටිනවා. ඉන් බොහොමයක් දෙනා මා මෙන්ම ප්‍රධාන ධාරාවේ ජන මාධ්‍ය සම්බන්ධතා හෝ රටේ ප්‍රචලිත නමක් නොමැතිව බ්ලොග් කරණයට පිවිසි අය ය.
මා නෙළුම් යාය වෙනුවෙන් කොන්දේසි විරහිතව පෙනී සිටිනුයේ අප වැනි නවකයන්ගේ බ්ලොග් අඩවි ප්‍රවර්ධනයට එම සංවිධානය සිදුකල මෙහෙවර නිසාය.
නෙළුම් යාය නිර්දය ලෙස විවේචනය කරනා පිරිස අතරින් බොහොමයක් ප්‍රධාන ධාරාවේ ජන මාධ්‍ය තුල නමක් පවතින පුද්ගලයන් බව පෙනී යයි. ඔවුනට මෙවන් සංවිධාන තිබුනද නැතිවුවද වෙනසක් නොමැත. මන්ද යත් ඔවුන් වෙත කොහොමටත් පාඨකයින් සිටින බැවිනි. බ්ලොග් කරණයට පැමිණෙන නවකයින් සඳහා ඇති ප්‍රධානතම කවුළුව විකල් දේශපාලන අර්ථදක්වීම් තුලින් තලා පෙලා දැමීමට තැත් කිරීම මා දකිනුයේ කුහක කමක් ලෙසටමය. නෙළුම් යායට විරුද්ධව ප්‍රකාශ නිකුත් කරනා මෙම මාධ්‍ය සහ කලා ක්ෂේත්‍ර වල ඥාන පියවරු (God Fathers) බ්ලොග් කරනයට පිවිසෙන නවකයින්ට කිසිදු ආකාරයකින් අතහිත දී ඇති බවක් දැන ගන්නට නම් නැත.
මෙම ඥාන පියවරුනට අමතරව තමන්ගේ  ප්‍රොෆයිලයෙන් පෙනී සිටීමට තරම් කොන්දක් නොමැති පිරිසක් නිර්නාමික කොමෙන්ට් මගින් හිතු මතේ මඩ අනමින් මඩ කෙළියේ යෙදෙති. මේ අතර දවල් මිගෙල් රෑ දනියෙල් චරිත දෙක රගපාන්නද සිටිති.
බ්ලොග් කරණයට පිවිසෙන නවකයන්ට විවරව ඇති ප්‍රධානම කවුළුව වන නෙළුම් යාය වෙත මා කොන්දේසි විරහිතව පෙනී සිටින බව නැවතත් ප්‍රකාශ කරමි. තමනට කල නොහැකි දෙයක් අන් ය කරනා විට එයට අකුල් හෙළනා කුහකයින් ඉදිරියේ නොසැලී හතරවන නෙළුම් යාය සම්මාන උළෙල අති සාර්ථක වේවා යනුවෙන්ද සුභාසිංෂණය කරමි.

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල