සංගීතය

“අපි කවුරුද” දන්න අපි කවුරුත් නොදන්න “සේනක බටගොඩ”

Off

මීට ටික කලකට අතිශයින් ජනප්‍රිය වූ වායෝ සංගීත කණ්ඩායම ගායනා කරන “අපි කවුරුද” ගීතයේ සැබෑ හිමිකරු මෙන්ම එහි මුල් ගායකයා ගැන බොහෝ දෙනෙක් දන්නෙ නැහැ. කොටින්ම අන්තර්ජාලයට පමණක් සීමාවූ ලාංකීය සංගීතයේ අති විශිෂ්ට සංගීතරුවකු නොඑසේනම සැගවුණු පුරාවෘත්තයක් බඳු සේනක බටගොඩ ගැනයි මේ සටහන.

සටහනට නිමිත්ත උනේ
“අඩෝ අර අපි කවුරුද කවර් එකක් ගහපු එකා පට්ටයි නේ…මාර වොයිස් එකක් ඒක”

ඇත්තටම උනේ වායෝ ගහපු කවර් එක නැගලා ගියා මිසක්කා සේනක බටගොඩ ගේ ඔර්ජිනල් එක විද්‍යුත් මාධ්‍ය තුල ප්‍රචාරණය නොවීමත් එක්ක , ගොඩ දෙනෙක් වායෝ ස්වතන්ත්‍ර නිර්මාණයක් විදියට මිනිස්සු අතරට ගිය එක. වායෝ සෙට් එකත් මේ ගීත වල මුල් හිමිකරු ගැන සඳහන් නොකරන තරම්.

“Peac” නැමැති සිය සංගීත කණ්ඩායමත් සමඟ Classic Rock ආරට ගීත ගායනා කරන සේනක බටගොඩ , ලාංකික සංගීතයේ ක්ලැරන්ස් ලකුණ ට සමීප තවත්දක්ෂසංගීතවේදියෙක්.

තනු, සංගීත නිර්මාණයට මෙන්ම ගී පද රචනයටත් විශිෂ්ටතමයකු ක්ලැරන්ස් විජේවර්ධන මහතාගෙන් පසු එම හැකියාව වැඩදායී ලෙස භාවිතා කල එකම පුද්ගලයා මොහු විය හැකිය. බටහිර සංගීතයේ “Bob Segar” මෙන්ම “Elton John” සුපිරි තරු හා සම කටහඬක් ඔහුට හිමිවීම සැබවින්ම විශ්මයජනකය.

එසේම ඔහුගේ ගීත අමු අමුවේ අනුකරණයට ලක්වීමත්, ලාංකීය මාධ්‍ය තුල ඔහුගේ ගීත ප්‍රචාරණය නොවීමත්, ඔහු හට නිසි තැන නොලැබීමත් සැබවින්ම කණගාටුදායකය.

අපි කවුරුද…. අනන්තයට යනවාමයි…. සැනසෙන්නම් මා…. නිදි නැති රැය ඔහුගේ ජනප්‍රිය ගීත කිහිපයකි.

https://gonbaduwatta.blogspot.com/2019/01/blog-post.html

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල