සංගීතය, සාහිත්‍ය කළා විචාර

Bohemian Rhapsody (2018)

Off

කැඩී බිඳී ගිය මිනිසෙක් මම අද…
පමණට වඩා කඳුළු ගලා යනව
මගෙ ඇස් දෙකෙන්…
මම ඉන්නෙ නිවසින් බොහොම ඈත..
මට විඳදරාගන්න සිද්ධවෙලා තියෙනව
හැමදෙයක්ම, තනියම..
කිසිම කෙනෙක් මට ඇත්ත කියල නෑ
වැඩුණු මිනිසෙක් වීම ගැන
ඒක කොයි තරම් අමාරුද කියල..
මගේ අවුල් වුණු මනසින්
ආපහු හැරී බලනවා මම
කොතනද වැරදුනේ කියල මට…

පමණට වඩා ආදරය මරා දමනවා ඔබව..
ඔබට ආපහු නැගීහිටින්න බැරිවුණොතින්..
ආදරය අතරේ ඔබේ ජීවිතය බිඳි විසිරී යාවි..
ඔබ කෙළින්ම ගමන් කරන්නෙ විනාශයට
මොකද ඔබ අනතුරු ඇඟවීම් ගණන් නොගත් නිසා
පමණට වඩා ආදරය මරා දමනවා ඔබව නිතරම…..

Freddy Mercuryගෙ Too much love will kill you සින්දුවේ සරල සිංහල පරිවර්තනයක් තමා මේ. මේ වචන අතරේ තියෙන්නෙ Freddyගේම ජිවිතයද කියලා හිතෙනව චිත්‍රපටය බලනකොට. 2018 අවුරුද්දෙ එළියට ආව චිත්‍රපටිවලින් වැඩියෙන්ම බලාපොරොත්තුවෙන් හිටිය චිත්‍රපටය මේක මට නම්. සිනමාශාලාවටම ගිහින් මේක බලපු අය ඒ අත්දැකීම ඉහළින්ම ලබන්න ඇති. Queen සංගීත කණ්ඩායම විශේෂයෙන් Freddy Mercury මුල්කරගෙන තමා චිත්‍රපටය ගොඩනැගෙන්නෙ.

Freddyගේ දෙමාපියන් ඉන්දියානු සම්භවයක් ඇති පාර්සි ජාතිකයන්. ඔහු උපදින්නෙ බ්‍රිතාන්‍යයට අයිති සැන්සිබාර් දූපත්වල. ඔවුන් පසුකාලීනව ලන්ඩනයට සංක්‍රමණය වෙනව. ලන්ඩන් හීතෲ ගුවන්තොටුපළේ සේවකයෙක් විදිහට සේවය කරන අතරෙ Freddyට සමාජ ශාලාවල ගායනා කරන කුඩා සංගීත කණ්ඩායමකට සම්බන්ධ වෙන්න හැකියාව ලැබෙන්නෙ ඔහුට තිබුණ විශේෂ සංගීත කුසලතාව හින්දාමයි. මෙතනදි මුලින්ම ඔහුගේ අසාමාන්‍ය විදිහට විශාල ඉදිරි දත් පෙළ සංගීත කණ්ඩායමේ සාමාජිකයන්ගෙ උපහාසයට ලක්වෙන හැටි අපි දකිනව. ඒත් ඔහුට ඉතාම ඉහළ ස්වර ගයන්න පුලුවන් ස්වර සප්තක හතරක (four octaves) හඬ පරාසයක් හිමිවෙන්න සංගීත ලෝකයෙ සදාකාලික සුපිරි තරුවක් බවට පත්වෙන්න මේ අපූරු දත් පිහිටීම උදව් වුණ බව තමා සඳහන් වෙන්නෙ. Freddyගෙ මැදහත්වීමත් එක්ක Queen සංගීත කණ්ඩායම ගීයක සම්මත ආකෘතිය බිඳ දමල වෙනස් ආකාරයෙ නිර්මාණ කරන්න, මිනිස්සුන්ට වඩාත් සමීප ඕනෑම කෙනෙකුට තමන්ගේ කරගෙන රසවිඳින්න පුලුවන් ගීත නිර්මාණය කරන්න යොමුවුණු හැටි අපි දකිනව. ශබ්දාගාරය ඇතුළට නොයෙක් උපාංග ගෙනල්ල මයික්‍රෆෝන එහෙ මෙහෙ හරවල, එකම හඬ තල ගණනාවක නැවත නැවත එක උඩ එක පටිගත කරල ඔවුන් කරන අත්හදා බැලීම් ඉහළින්ම සාර්ථක වෙනව.

Freddyගේ සංගීතයට සමගාමීව ඔහුගෙ දීප්තිමත් සුපිරි තරු ජීවිතයට යටින් තියන පෞද්ගලික ජීවිතය තිරය මත දිගහැරෙන්නෙ සංගීත ලෝකේ කොයිතරම් ඉහළින් බැබළුණත් ඔහු මනුෂ්‍ය දුර්වලකම්වලින් පිරුණු මිනිසෙක් කියන කාරණාව පෙන්වා දෙමින්. ඔහුගෙ විවාහය බිඳ වැටීමත් ඒ හරහා උරුම වෙන විශාල මානසික පීඩාවත් ඔහුගෙ ලිංගික නැඹුරුතාවනුත් අපි දකිනව. බොහෝ විට ලෝකය ඔහුව තේරුම් ගන්නෙ නෑ. ඔහුගෙ සමහර ගීතවල රූප රචනා තහනම් වෙනව. ඔහුගෙ සහකරුව දෙමාපියන්ට හඳුන්වා දෙන්න සිද්දවෙන්නෙ මිත්‍රයෙක් විදිහට, සංගීත කණ්ඩායමේ සාමාජිකයන් පවා ඔහුව හැර යනව. ඔහු නිර්මාණය කල ගීතවල පසුබිමෙන් මේ කාරණා මතු කරල තියනව.

සංගීතය ඇරුණාම Bohemian Rhapsody චිත්‍රපටය පුරාම දකින්න ලැබෙන සිත්ගන්නා සුළුම දෙය තමා Freddy mercuryගේ චරිතය නිරූපණය කර Remi Malekගේ රංගනය. ඔහු ඉතාම හොඳින් ඒ කාර්ය කරනව. අනිවාර්යයෙන් විශාල හැදෑරීමක් සහ කැපවීමක් Remi මේ වෙනුවෙන් කරන්න ඇති. ඒ බව හොඳින්ම පෙනෙන්නෙ චිත්‍රපටය උපරිම තැනට එන Live Aid ප්‍රසංගයෙදි. වේදිකාව උඩ Freddyගේ ඒ සුප්‍රසිද්ධ අංගචලනයන් Remi නැවත ප්‍රතිනිර්මාණය කරන්නෙ පුදුමාකාර විදිහට. මේ අවුරුද්දෙ හොඳම නළුවා විදිහට ගෝල්ඩන් ග්ලෝබ් සම්මානය ඔහුට හිමිවීම අරුමයක් නෙමෙයි. බොහෝ විට ඔස්කාර් සම්මානයත් ඔහුටම ලැබේවි. Queen රසිකයෙක් විදිහට මම මේ චිත්‍රපටය ගැන තෘප්තිමත්, ඒත් සිනමා විචාරකයන් නම් මේ ගැන දක්වා තිබුණෙ ඍණාත්මක අදහස්. කොහොම වුණත් ලොවපුරා ප්‍රේක්ෂකයක් මේ සිනමා පටය ආදරයෙන් වැළඳ ගත්තා. රසික හදවත්වල අමරණීය හඬක් වුණු, එදා මෙදාතුර බිහිවුණ අංක එකේ ප්‍රාසාංගිකයා Freddy Mercury වෙනුවෙන් නිර්මාණය වුණු අපූරුම උපහාරයක් තමා Bohemian Rhapsody.

The Travelers Blog

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල