අධ්‍යාපනික, ඉතිහාසය

විජයබා මාලිගය Grand Palace Of King Vijayabahu

Off

වැස්සේම බයිසිකලයෙන්

අපි අනුරාධපුරයේ බයිසිකල් ගමන යොදාගත් දවසේ වැස්සා. වැස්සා කියන්නේ අම්බානකට වැහල තව ටිකක් වැස්සේ නැහැ. ලා පොදක් වගේ ගියා. ඒත් ඉතින් බයිසිකලේ ඒ පොදට අහුවුනාම සැරට තෙමුනා. අපි ගල්පාලම බලන්න ගිහින් අවසානෙටම තැනක් විදියට බැලුවේ විජයබා මාලිගාව. එතැන ලස්සන මාලිගාවක් තිබුනා කියලා හිතන්න පුලුවන් සලකුණු තියෙනවා. ඒ වගේම පැරණි යුගයේදී එතැන බොහොම සාර සොබාවට තිබුන තැනක් බව තියනෙ නටබුන් ගොඩ බැලුවාම උනත් පේනවා.

කොහෙද විජයබා මෙහේ

විජයබාහු රජතුමා නමින් නටබුන් රට පුරාම තියෙනවා. ඒ වගේම පොලොන්නරුව රාජධානියක් කරගන්නෙත් විජයබා රජතුමාම තමයි. රාජධානි මාරුවීමේ ෆැෂන් එකේ මුල්ම සාමාජිකයෙක් තමයි විජයබා කිං තුමා. මේ කිං බුවා රට වටේම හැංගිලා හිටියා. ඒම ඉඳියේ රජ වෙන එක හිතේ තියාගෙන. මේ විජයබාහු රජ කල සමය ලංකාව චෝල සෙට් එකකට යටත් වෙලා තිබුනේ. ඒකට හේතුව විදියට ඉතිහාසඥයෝ ලංකාවේ පාලනය අවුල් සීන් එකක් කියලා තියෙනවා. ඒත් සමස්ථ ඉන්දීය ඉතිහාසය තුල විශාලතම ප්‍රබල රාජධානියක් වුනු චෝලලාගේ පීක්ම සීසන් එකක තමයි විජයබාහුට සෙට් වෙන්නේ. එතනදි විජයබාහුට බැහැ ඉන්දියාවේ විශාල පලාතක් යටත් කරගෙන උන්න රාජ රාජ, රාජේන්ද්‍ර වගේ ප්‍රබල චෝලයින් පරද්දන්න.

මේක නිකං හරියට ඉංගිරිසි කාලේ පෘතුගීසින් ලන්දේසින් අපේ රජතුමාට එලවන්න බැරිවුනා වගේ සීන් එකක්. ඔන්න ඉතින් කොණක ඉඳන් ගහගෙන හමන්නවාගෙන ගියත් ඊලඟට නැව් සෙට් එකකින් එනවා ඉන්දියාවේ ඉඳලා මහා සතුරෝ සෙට් එකක්. ඉන් පස්සේ උන්ට ගහන්න ලොවෙත් බැහැ. ඒ විදියට ඉන්දියාවේ අපිට ලංව විශාල චෝල දේශයක් තිබුනාම ඒකට විරුද්ධව යුද්ධ කිරීම ලේසි නැහැ.ටයිම් ස්ලෝට් බැලුවාම ඇත්තටම විජයබාහුට නැවත ලංකා රාජ්‍යයේ කොඩිය ගහන්න ලැබෙන්නේ ඉන්දියාවේ චෝල රාජ්‍යය ටිකක් ප්‍රබල බවින් අඩු වීමත් එක්කලා තමයි.

චෝල බුවාල ලංකාව විතරක් නෙමෙයි. ඉන්දුනීසියාවේ සුමාත්‍රාව කෙළවරට පවා චෝල අධිරාජ්‍යය ව්‍යාප්ත කරලා තිබුනා. මේ චෝල මාලිගාව තියෙන්නේ අනුරාධපුරයේ. සමහර විට පොලොන්නරුවේ රජ වෙන්න කලින් හෝ ස්වල්ප කාලයක් හෝ මෙතන විජයබාහු වැඩවාසය කරන්නට ඇති. ඒ වගේම විජයබාහු රජතුමා අභිෂේක කරපු උත්සවය මේ තැන තිබුනාය කියලත් සමහරු විශ්වාස කරනවා. මේ විජයබා මාලිගය තියෙන්නේ ගල්පාලම පාරේ. ඉතින් ගල්පාලම රෝඩ් එකේ යද්දි සයිඩ් එකේ තියෙනවා මේ තැන. අනුරාධපුර ටවුමේ ඉඳන් කිලෝමීටර 5 ක් වත් නැති විජයබා මාලිගය විසිට් එකක් දාලා බලන්න වටින තැනක්.

අන්සතු දිනපොත

Related Posts

LankaViews

LankaViews

LankaViews

Video wall

‘නෙළුම් යාය’ බ්ලොග් සම්මාන උළෙල